Udostępnij ten artykuł.

Psy retrievery

Retrievery to piękne, mądre i niezwykle serdeczne psy. Ich spokojny temperament, posłuszeństwo i chęć do nauki czynią z nich idealne psy dla całej rodziny. Psy retrievery doskonale sprawdzają się jako psy do towarzystwa, często pełną obowiązki przewodnika osoby niepełnosprawnej. Są także wykorzystywane w dogoterapii, gdzie odnoszą spore sukcesy. W założeniu, były to psy o charakterze myśliwskim, a ich nazwa wywodzi się od angielskiego zwrotu „to retrieve”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „znajdź i przynieś”. Psy retriever nazywane są też często aporterami, co doskonale oddaje ich naturę. Uwielbiają się bawić, ale każdą zabawę traktują jako poważne zadanie! Właśnie dlatego, we wszytko co robią, angażują się w stu procentach. Dziś chcemy przedstawić wam wszystkie rasy retrieverów, a jest ich aż 6! Obok najbardziej znanej rasy – golden retriever, wyróżnia się także innych przedstawicieli rasy, o których również opowiemy. Zapraszamy do lektury!

Psy retrievery - Sześć ras psów Retrieverów

Golden retriever

Zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany przedstawiciel rasy retriever. Goldeny często uznawane są za ideał psa dla rodziny. Piękny wygląd, dumna i nienaganna sylwetka, kremowa szata, nieprzeciętna inteligencja, gotowość niesienia pomocy… Zalety golden retrieverów wymieniać można bez końca. Popularne goldeny spotykamy w telewizyjnych reklamach, na opakowaniach karmy dla psów oraz wszędzie tam, gdzie przedstawi się wizerunek psa domowego. Z całą pewnością, każdy miłośnik psów bez trudu rozpozna złotego aportera, jak również określa się tego psa. Golden retriever to pies oddany, o dużej inteligencji i łagodnym usposobieniu.

psy retrievery biegnące w zimie

Podobnie jak inne psy retrievery, goldeny doskonale czują się w domach, które dają im dużo swobody. W ciasnym mieszkaniu w bloku, bez własnego ogrodu, pies może się męczyć, ponieważ jego prawidłowy rozwój nierozerwalnie związany jest z aktywnością fizyczną. Psy rasy golden retriever mogą mieć gładką lub delikatnie falistą szatę, umaszczenie złotawe lub kremowe. Zazwyczaj żyją ok 12-14 lat i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, choć wykazują skłonność do niektórych chorób, jak np. dysplazja stawu biodrowego. Przeciętna wysokość w kłębie, jaką osiągają te retrievery wynosi 55 cm u suk i 60 cm u psów.

Flat-coated retriever

Rasa flat-coated retriever powstała na skutek krzyżowania nowofundlandów ze spanielami, seterami i psami collie. Jej historia sięga XIX-wiecznej Anglii. Pies ten charakteryzuje się dużą inteligencją i wszechstronnością, dzięki czemu dobrze czuje się zarówno w domu, jak i na polowaniu. Łatwo się uczy i nie wykazuje agresywnych zachowań. Posiadają doskonały węch, przez co ich uwadze z pewnością nie umknie żaden zapach.

psy retrievery flat

Przypadłość ta może być również wadą, ponieważ często zdarza się, że psy, zwiedzione jakimś zamachem łatwo tracą koncentrację podczas szkolenia. Jednak swoim przyjaznym charakterem  i zamiłowaniem do zabawy wynagradzają to swoim właścicielom. Tak jak inne psyretrievery, również flat-coated potrzebuje częstego wybiegania, dlatego koniecznie należy zapewnić mu odpowiednia ilość miejsca. Mieszkanie w mieście może być dla niego męczące.

Labrador retriever

Jeśli chodzi o wzrost, labradory są niższe niż pozostałe psy retrievery. Przeciętnie osiągają ok 50 cm wysokości w kłębie. Mają za to bardziej krępą i muskularną budowę ciała. W przeszłości wykorzystywane były jako uniwersalne psy myśliwskie, doskonale pracując zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Labrador retriever może mieć różnorodne umaszczenie najczęściej spotyka się psy o maści brązowej, czarnej lub biszkoptowej.

psy retrievery labradory dorosły i szczeniak

Wielu znawców i miłośników tej rasy twierdzi, że kolor psa symbolizuje jego charakter. Czarne labradory mają być rzekomo najbardziej aktywne, brązowe utożsamiane są ze spokojem i łagodnością, a biszkopty bywają bardzo uparte. Jednak bez względu na umaszczenie, wszystkie psy rasy labrador retriever są wspaniałymi i wiernymi towarzyszami i świetnie czują się z rodziną.

Curly-coated retriever

Na samym początku należy wspomnieć, że jest to najstarsza i jednocześnie najpotężniejsza rasa retrieverów. Rasę oficjalnie zarejestrowano w 1860 roku, jednak ich historia sięga wielu lat wstecz. Nie są tak spokojne jak inne psy retrievery, wykazując większy temperament i znacznie większą aktywność. Psy te przejawiają skłonność do dominacji i lubią okazywać swoją niezależność.

psy z grupy retrieverów Curly-coated retriever

Dzięki temu, że są nieco bardziej nieufne wobec nieznajomych, szkoli się je na psy obronne. Ich nieustępliwość i zdecydowanie idą jednak w parze z dużym przywiązaniem do człowieka i chęcią do nauki. Posiadają dobry węch i są skłonne do pracy. Zdecydowanie, psy te potrzebują właściciela o przywódczym charakterze, który zaordynuje konsekwentne szkolenie, lecz będzie stronił od karcenia i przemocy.

 

Chesapeake bay retriever

Nazwa rasy pochodzi od zatoki Chesapeake, znajdującej się u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. To właśnie stamtąd wywodzi się rasa retrieverów o lekko zmierzwionej sierści w okolicy szyi i karku. Ich posłuszny charakter i chęć do nauki sprawiają, że dobrze się je szkoli.

następne psy retrievery

Retrievery te są odporne na trudne warunki atmosferyczne, doskonale radzą sobie w niskich temperaturach. Ich aktywność i doskonała sprawność oraz fakt, że w ograniczonym stopniu tolerują obcych, czynią z nich doskonały materiał na psa obronnego i rzeczywiście – często właśnie do takiej roli są przeznaczone.

 

Nova Scotia duck tolling retriever

Zawiła i przydługa nazwa nie jest jedyną rzeczą, która wyróżnia retrievery z Nowej Szkocji. Psy te nie są tak popularne jak goldeny czy czesapik pies, choć tym pierwszym nie ustępują pod względem spokojnego charakteru. Często wykorzystuje się je jako psy myśliwskie, z uwagi na doskonały węch i niezwykłe zamiłowanie do aktywności.

pies retriever

Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że retrievery z Nowej Szkocji łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy rasy retriever Charakter psa jest spokojny i umiarkowany. Rzadko szczeka, kocha dzieci i uwielbia się bawić. Jednocześnie jest psem czujnym i zrównoważonym, dlatego dobrze sprawdzi się nie tylko w roli towarzysza, ale także stróża.

Tagi artykułu: