Retrievery to piękne, mądre i niezwykle serdeczne psy. Ich spokojny temperament, posłuszeństwo i chęć do nauki czynią z nich idealne psy dla całej rodziny. Psy retrievery doskonale sprawdzają się jako psy do towarzystwa, często pełną obowiązki przewodnika osoby niepełnosprawnej. Są także wykorzystywane w dogoterapii, gdzie odnoszą spore sukcesy. W założeniu, były to psy o charakterze myśliwskim, a ich nazwa wywodzi się od angielskiego zwrotu „to retrieve”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „znajdź i przynieś”. Psy retriever nazywane są też często aporterami, co doskonale oddaje ich naturę. Uwielbiają się bawić, ale każdą zabawę traktują jako poważne zadanie! Właśnie dlatego, we wszytko co robią, angażują się w stu procentach. Dziś chcemy przedstawić wam wszystkie rasy retrieverów, a jest ich aż 6! Obok najbardziej znanej rasy – golden retriever, wyróżnia się także innych przedstawicieli rasy, o których również opowiemy. Zapraszamy do lektury!
Psy retrievery - Sześć ras psów Retrieverów
Golden retriever
Zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawany przedstawiciel rasy retriever. Goldeny często uznawane są za ideał psa dla rodziny. Piękny wygląd, dumna i nienaganna sylwetka, kremowa szata, nieprzeciętna inteligencja, gotowość niesienia pomocy… Zalety golden retrieverów wymieniać można bez końca. Popularne goldeny spotykamy w telewizyjnych reklamach, na opakowaniach karmy dla psów oraz wszędzie tam, gdzie przedstawi się wizerunek psa domowego. Z całą pewnością, każdy miłośnik psów bez trudu rozpozna złotego aportera, jak również określa się tego psa. Golden retriever to pies oddany, o dużej inteligencji i łagodnym usposobieniu.
Podobnie jak inne psy retrievery, goldeny doskonale czują się w domach, które dają im dużo swobody. W ciasnym mieszkaniu w bloku, bez własnego ogrodu, pies może się męczyć, ponieważ jego prawidłowy rozwój nierozerwalnie związany jest z aktywnością fizyczną. Psy rasy golden retriever mogą mieć gładką lub delikatnie falistą szatę, umaszczenie złotawe lub kremowe. Zazwyczaj żyją ok 12-14 lat i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, choć wykazują skłonność do niektórych chorób, jak np. dysplazja stawu biodrowego. Przeciętna wysokość w kłębie, jaką osiągają te retrievery wynosi 55 cm u suk i 60 cm u psów.
Flat-coated retriever
Rasa flat-coated retriever powstała na skutek krzyżowania nowofundlandów ze spanielami, seterami i psami collie. Jej historia sięga XIX-wiecznej Anglii. Pies ten charakteryzuje się dużą inteligencją i wszechstronnością, dzięki czemu dobrze czuje się zarówno w domu, jak i na polowaniu. Łatwo się uczy i nie wykazuje agresywnych zachowań. Posiadają doskonały węch, przez co ich uwadze z pewnością nie umknie żaden zapach.
Przypadłość ta może być również wadą, ponieważ często zdarza się, że psy, zwiedzione jakimś zamachem łatwo tracą koncentrację podczas szkolenia. Jednak swoim przyjaznym charakterem i zamiłowaniem do zabawy wynagradzają to swoim właścicielom. Tak jak inne psyretrievery, również flat-coated potrzebuje częstego wybiegania, dlatego koniecznie należy zapewnić mu odpowiednia ilość miejsca. Mieszkanie w mieście może być dla niego męczące.
Labrador retriever
Jeśli chodzi o wzrost, labradory są niższe niż pozostałe psy retrievery. Przeciętnie osiągają ok 50 cm wysokości w kłębie. Mają za to bardziej krępą i muskularną budowę ciała. W przeszłości wykorzystywane były jako uniwersalne psy myśliwskie, doskonale pracując zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Labrador retriever może mieć różnorodne umaszczenie najczęściej spotyka się psy o maści brązowej, czarnej lub biszkoptowej.
Wielu znawców i miłośników tej rasy twierdzi, że kolor psa symbolizuje jego charakter. Czarne labradory mają być rzekomo najbardziej aktywne, brązowe utożsamiane są ze spokojem i łagodnością, a biszkopty bywają bardzo uparte. Jednak bez względu na umaszczenie, wszystkie psy rasy labrador retriever są wspaniałymi i wiernymi towarzyszami i świetnie czują się z rodziną.
Curly-coated retriever
Na samym początku należy wspomnieć, że jest to najstarsza i jednocześnie najpotężniejsza rasa retrieverów. Rasę oficjalnie zarejestrowano w 1860 roku, jednak ich historia sięga wielu lat wstecz. Nie są tak spokojne jak inne psy retrievery, wykazując większy temperament i znacznie większą aktywność. Psy te przejawiają skłonność do dominacji i lubią okazywać swoją niezależność.
Dzięki temu, że są nieco bardziej nieufne wobec nieznajomych, szkoli się je na psy obronne. Ich nieustępliwość i zdecydowanie idą jednak w parze z dużym przywiązaniem do człowieka i chęcią do nauki. Posiadają dobry węch i są skłonne do pracy. Zdecydowanie, psy te potrzebują właściciela o przywódczym charakterze, który zaordynuje konsekwentne szkolenie, lecz będzie stronił od karcenia i przemocy.
Chesapeake bay retriever
Nazwa rasy pochodzi od zatoki Chesapeake, znajdującej się u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. To właśnie stamtąd wywodzi się rasa retrieverów o lekko zmierzwionej sierści w okolicy szyi i karku. Ich posłuszny charakter i chęć do nauki sprawiają, że dobrze się je szkoli.
Retrievery te są odporne na trudne warunki atmosferyczne, doskonale radzą sobie w niskich temperaturach. Ich aktywność i doskonała sprawność oraz fakt, że w ograniczonym stopniu tolerują obcych, czynią z nich doskonały materiał na psa obronnego i rzeczywiście – często właśnie do takiej roli są przeznaczone.
Nova Scotia duck tolling retriever
Zawiła i przydługa nazwa nie jest jedyną rzeczą, która wyróżnia retrievery z Nowej Szkocji. Psy te nie są tak popularne jak goldeny czy czesapik pies, choć tym pierwszym nie ustępują pod względem spokojnego charakteru. Często wykorzystuje się je jako psy myśliwskie, z uwagi na doskonały węch i niezwykłe zamiłowanie do aktywności.
Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że retrievery z Nowej Szkocji łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy rasy retriever Charakter psa jest spokojny i umiarkowany. Rzadko szczeka, kocha dzieci i uwielbia się bawić. Jednocześnie jest psem czujnym i zrównoważonym, dlatego dobrze sprawdzi się nie tylko w roli towarzysza, ale także stróża.