Udostępnij ten artykuł.

Psy szorstkowłose - klasyfikacja, użytkowość, pielęgnacja

    Psy szorstkowłose to bardzo zróżnicowana grupa, do której zaliczamy: sznaucery, jamniki szorstkowłose, większość terierów, wyżły szorstkowłose, dwie rasy gryfoników (brukselski i belgijski), irlandzkiego wilczarza i charta szkockiego deerhounda.

W klasyfikacji FCI rasy szorstkowłose zostały zaliczone do grup:

  •   II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz pozostałe rasy, oraz do sekcji 1 – pinczery i sznaucery i podsekcji 1.2. sznaucery (należą tu rasy: sznaucer olbrzym, sznaucer średni i sznaucer miniaturowy).
  •  III – teriery, w ramach której należą do sekcji 1 – teriery duże i średnie (rasy m.in.: niemiecki terier myśliwski jagdterrier, airedale terrier, foksterier szorstkowłosy angielski, terier irlandzki, terier walijski) oraz sekcji 2 – teriery małe (rasy m.in.: cairn terrier, terier szkocki, west highland white terrier)
  •  IV jamniki, w ramach której należą do sekcji 1 – jamniki (rasy: jamnik szorstkowłosy standardowy, jamnik szorstkowłosy miniaturowy i jamnik szorstkowłosy króliczy).
  •  VII wyżły, w ramach której należą do sekcji 1 – wyżły kontynentalne i podsekcji 1.1. typ kontynentalny (rasy: wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł niemiecki ostrowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy) oraz podsekcji 1.3. typ gryfona (rasy: wyżeł czeski szorstkowłosy fousek, wyżeł słowacki szorstkowłosy, wyżeł włoski szorstkowłosy, gryfon Korthalsa).
  •   IX psy ozdobne i do towarzystwa, w ramach której należą do sekcji 3 – małe psy belgijskie i podsekcji 3.1. gryfoniki (rasy: gryfonik brukselski, gryfonik belgijski).
  • X charty, w ramach której należą do sekcji 2 – charty szorstkowłose (rasy: chart irlandzki wilczarz, chart szkocki deerhound).

Użytkowość i wykorzystanie psów szorstkowłosych

   Psy szorstkowłose są głównie psami myśliwskimi. Jedynie sznaucery, garstka terierów i gryfoniki nie są typowo myśliwskimi rasami, za to są klasyfikowane jako psy ozdobno-reprezentacyjne i do towarzystwa. Oczywiście zaliczanie pewnych ras do psów myśliwskich, wcale nie gwarantuje zawsze takiego właśnie ich wykorzystania, dlatego wiele osobników należących do typowo myśliwskich ras, także z konieczności pełni rolę psów do towarzystwa i np. psów wyłącznie wystawowych, a nie użytkowych. Rasy uznane za typowo myśliwskie (np. wyżły, jamniki, większość terierów szorstkowłosych) podlegają dodatkowo próbom pracy dla psów myśliwskich.

Collage ze zdjęć psów szorstkowłosych

Psy szorstkowłose

    Psy myśliwskie szorstkowłose są uważane za jedne z najcenniejszych psów myśliwskich ze względu na swoją ciętość, nieustępliwość i wielką odwagę oraz wszechstronność. Wyżły, jamniki i myśliwskie rasy terierów są predysponowane zarówno do pracy w wodzie i szuwarach, jak i w poszyciu, śniegu, kolczastej roślinności itp. Jamniki szorstkowłose i niektóre teriery (np. jagdterrier, foksterier szorstkowłosy), to psy o wybitnym instynkcie łowieckim, sprawdzające się także w pracy w norach, jako tzw. norowce, czyli psy wypłaszające np. lisy, borsuki, jenoty, dzikie króliki. Często wiąże się to wtedy z koniecznością rozkopywania nor drapieżników, oraz z zaciętością w walkach z nimi, nawet na śmierć i życie! Jednak dobrze pracują także i na powierzchni. Teriery są np. prześwietnymi dzikarzami, płochaczami, posokowcami i tropowcami. Chętnie i skutecznie pracują także w wodzie. Wyżły dodatkowo mają stójkę, dzięki czemu wystawiają ptaki. Wszystkie szorstkowłose myśliwskie są ponadto świetne w polowaniu na wszelkie drapieżniki. Podział wg zakresu pracy psa i przydatności do poszczególnych rodzajów polowań ujmuje psy szorstkowłose jako: dzikarze, aportery, norowce, posokowce, tropowce. Podział ze względu na cechy wrodzone klasyfikuje je jako psy niewystawiające. Natomiast podział ze względu na predyspozycje rasy oraz rodzaj wytresowania zadecydował, że są to psy wszechstronne, mające predyspozycje do pracy w wodzie, polu oraz lesie, a także psy wielostronne, czyli o predyspozycjach do pracy w dwóch z trzech ogólnie znanych środowisk ekosystemowych.

   Krótko mówiąc, wszystko zależy od aktualnych potrzeb myśliwego. Psy szorstkowłose należące do ras myśliwskich są zatem najbardziej wszechstronnymi psami pod tym względem. Mają do tego wielkie oddanie i serce, dzięki czemu wolą zginąć w walce, niż oddać pole przeciwnikowi, w czym szczególnie brylują myśliwskie teriery szorstkowłose (szczególnie jagdterrier) i jamnik szorstkowłosy standardowy. A wszystko dla swojego ukochanego pana myśliwego.

Zdjęcie psów szorstkowłosych

Psy szorstkowłose - od lewej sznaucer monachijski, sznaucer średni i ponownie sznaucer monachijski

Pielęgnacja psów szorstkowłosych

   Okrywa włosowa psów szorstkowłosych wymaga regularnego trymowania, czyli usuwania martwych włosów przez ich wyrywanie/wyskubywanie. Trymowanie poprawia jakość włosa (usztywnia go, zapobiega filcowaniu oraz zmniejsza wzrost podszerstka) i eliminuje problem sierści w domu, ponieważ dobrze wytrymowany pies nie linieje. Jedynie sierści na kończynach i brodzie nie wymaga trymowania, a jedynie wyrównania. Przejścia w trymowaniu między poszczególnymi częściami ciała muszą być łagodne, równomierne i mało widoczne. Z racji tego, że sierść na różnych częściach ciała psa przyrasta z różną intensywnością, zaleca się, by trymowanie przeprowadzać stopniowo. Psy szorstkowłose trymuje się w zależności od kondycji włosa danego osobnika. I tak jamniki szorstkowłose lub wyżły można trymować raz na pół roku, ale westie i sznaucery wymagają już trymowania co 8-10 tygodni.

     Zanim przystąpimy do zabiegów pielęgnacyjnych u psów szorstkowłosych, należy się zastanowić, czy mamy dostatecznie dużo czasu, ochoty i cierpliwości, aby je należycie wykonać, bowiem czworonogi są pod tym względem wymagające. Jeżeli nigdy w życiu nie przeprowadzaliśmy zabiegu, warto udać się ze swoim podopiecznym do groomera.
Właściciele, którzy chcą samodzielnie pielęgnować pupila, powinni zaopatrzyć się w nóż trymerski  - narzędzie, które pomaga chwytać włos, a nie obcinać go.

Charakterystyka okrywy włosowej

   Psy szorstkowłose mają stosunkowo prostą szatę, jednak gęsta i – jak sama nazwa wskazuje – szorstką. Paleta umaszczenia jest bardzo bogata – od czarnego, przez ciemnobrązowe, rude, podpalane, beżowe, szaroczarne do białego w łaty, ze znaczeniami nad oczami, na kufie i piersi, oraz na kończynach i wokół odbytu. Sierść psów szorstkowłosych składa się z gęstej, sztywnej i twardej okrywy zewnętrznej, oraz z krótszego i miękkiego podszerstka. Jeśli chodzi o włos okrywowy, to oprócz maści, poszczególne rasy szorstkowłosych różnią się między sobą głównie długością włosa i ilością podszerstka. W zależności od temperatury, pory roku oraz rasy, ich podszerstek może więc być bardziej lub mniej obfity. Mają jednak pewną cechę wspólną – każdemu  włosowi okrywowemu towarzyszy z reguły kępka podszerstka, który zapewnia im świetną izolację termiczną. Warstwa podszerstka i warstwa włosa okrywowego wspólnie tworzą jednolitą sierść.

psy szorstkowłose rasy psów

Psy szorstkowłose

Co oprócz trymowania?

   Poza regularnym i obowiązkowym trymowaniem psy szorstkowłose wymagają także starannego rozczesywania oraz kąpieli, systematycznego skracania narastających pazurów i czyszczenia uszu (2 razy w miesiącu) oraz wyskubywania palcami lub pincetą włosów z kanału słuchowego, co polepsza jego wentylację.

   Do kąpieli możemy wykorzystywać KW Terrier Shampoo przeznaczony dla ras szorstkowłosych, który nie zmiękcza ich włosa i pozwala zachować naturalną szorstką strukturę szaty. Istotną zaletą szamponu jest podwyższony odczyn pH 7,5 który zapobiega powstawaniu typowych dla ras szorstkowłosych podrażnień na skórze. Szampon cieszy się dużą popularnością zarówno wśród właścicieli zwierząt wystawowych, jak i opiekunów, którym po prostu zależy na utrzymywaniu odpowiedniej kondycji włosa u czworonoga.   

   Przed kąpielą należy dokładnie wyczesać psa. Aby zrobić to z należytą starannością, powinniśmy zaopatrzyć się w miękką szczotkę, którą będziemy rozczesywali poszczególne pasma włosa, oraz sprężystą szczotkę z igiełkami. Do rozczesywania skołtunień przyda się również szczotka włosiana oraz grzebień z długimi zębami. Zanim przystąpimy do rozczesywania, należy spryskać sierść psa preparatem ułatwiającym jej rozczesywanie.

   Wyczesaną sierść zwilżamy wodą, nakładamy szampon i spłukujemy. Czynność powtarzamy. Pierwsze mycie usuwa jedynie brud, a drugie umożliwia wchłonięcie przez włos składników odżywczych znajdujących się w szamponie. Jeśli chcemy, aby okrywa włosowa pupila nabrała ładnego koloru, używamy szamponu dedykowanego dla konkretnej maści. Równie ważne jest nałożenie dobrej odżywki proteinowej, która uelastycznia włos i nadaje mu piękny połysk. Po kąpieli należy wysuszyć czworonoga, odciskając ręcznikiem pasma włosów. Miękką szczotką rozczesujemy włosy. Aby zapobiec puszeniu się włosa możemy użyć specjalistycznego preparatu. Włos suszymy letnim strumieniem powietrza z suszarki.

charakterystyka psa szorstkowłosego, co oznacza trymowanie, collage ze zdjęć psów szorstkowłosych, jak często trymować psy, jakie psy zaliczamy do psów szorstkowłosych, klasyfikacja psów szorstkowłosych, opis psa szorstkowłosego, opis psów szorstkowłosych, pielęgnacja psów szorstkowłosych, pies myśliwski szorstkowłosy, pies szorstkowłosy, pies szorstkowłosy charakterystyka, pies szorstkowłosy opis, pies szorstkowłosy pielęgnacja, pojęcie trymowanie, psy myśliwskie, psy myśliwskie szorstkowłose, psy szorstkowłose, psy szorstkowłose charakterystyka, psy szorstkowłose galeria zdjęć, psy szorstkowłose informacje, psy szorstkowłose opinie, psy szorstkowłose opis, psy szorstkowłose pielęgnacja, psy szorstkowłose rasy, psy szorstkowłose umaszczenie, psy szorstkowłose zdjęcia, rasy psów szorstkowłosych, rasy szorstkowłose, sierść psów szorstkowłosych, trymowanie, użytkowość psów szorstkowłosych, wykorzystanie psów szorstkowłosych, zabiegi pielęgnacyjne u psów szorstkowłosych, zdjęcia psów szorstkowłosych

Tagi artykułu: