Udostępnij ten artykuł.

Psy Teriery

W obrębie grupy Terierów wyróżniamy kilkanaście ras psów, które pełnią określone funkcje pracownicze i sprawdzają się jako psy domowe i do towarzystwa. Właściciele często nie doceniają jednak ich umiejętności oraz inteligencji i porzucają stworzenia w lasach i z dala od domu. Jednym z głównych powodów porzuceń jest nieprawidłowa socjalizacja zwierząt. Jeżeli czworonóg nie został poddany szkoleniu z zakresu posłuszeństwa, może mieć spore problemy z przystosowaniem się do życia w określonych warunkach. Większość Terierów nie radzi sobie ze współegzystowaniem z innymi, mniejszymi zwierzętami. Ujawnia się w nich, bowiem instynkt łowiecki, który jest niejako przypisany do tej rasy, i psy zaczynają rzucać się na mniejszą zwierzynę.
Część Terierów może ujawniać tendencje do samodzielnego podejmowania decyzji i nie poddawać się woli właściciela. W takim przypadku należy trenować z psem prawidłowe zachowania i nie rezygnować po pierwszej, nieudanej próbie. Dobrym bodźcem do zintensyfikowania naszych działań i dalszych ćwiczeń z czworonogiem jest wiedza o tym, co stanie się ze zwierzęciem, jeżeli zostanie oddane do schroniska, albo przytuliska.

Teriery do adopcji nie znajdują szybko nowych właścicieli; osoby, które pragną przygarnąć zwierzę, wybierają najczęściej małe czworonogi, które nie są jeszcze skażone złymi doświadczeniami i mają pozytywny stosunek do ludzi. Psy starsze i chore mają bardzo małe szanse na odnalezienie nowego domu. Osoby, które porzucają starsze zwierzę, mogą być niemal pewne, że resztę swojego życia spędzi ono w ciasnej klatce w schronisku.

Obrazek z terierami

Teriery

W sieci znajdziemy mnóstwo fundacji, które ogłaszają się na forach o tematyce kynologicznej i starają się uwrażliwić na problem nagminnego porzucania zwierząt. Teriery w potrzebie można znaleźć w każdym mieście, w każdym przytulisku oraz w każdym schronisku. Fundacje na rzecz pomocy zwierząt biorą pod swoje skrzydła kilkadziesiąt osobników rasowych i mieszanych i starają się odnaleźć dlań nowy dom. Psy Teriery, które trafiły do oddziałów fundacji miały na pewno o wiele więcej szczęścia, aniżeli ich koledzy. Po pierwsze, psy pozostające pod opieką fundacji mają o wiele lepsze warunki życiowe i rozwojowe aniżeli psy ze schroniska. Po wtóre, osoby, które zdecydują się na adopcję zwierzęcia, muszą przedstawić swoje warunki życiowe oraz przekonać opiekuna czworonoga, że będą w stanie zająć się zwierzęciem.

Teriery przebywające w schronisku często wracają do niego nawet po kilka razy. Nowi właściciele często zdają sobie sprawę, że nie są w stanie zadbać o zwierzę, a jego utrzymanie pochłania znaczne środki finansowe. Nie ma nic gorszego dla zwierzęcia, aniżeli kilkukrotny powrót do schroniska. Teriery nie są w stanie zaufać człowiekowi po raz kolejny, w związku, z czym każdy, nowy właściciel ma ciężki orzech do zgryzienia.

Psy Teriery oblegają schroniska w całej Polsce. Najczęściej jednak możemy spotkać weń rasy mieszane, które tylko powierzchownie przypominają rasowe Teriery. Przyszli właściciele, którzy pragną zmniejszyć koszta związane z zakupem zwierząt, wybierają niesprawdzonych hodowców, którzy podają konkurencyjne ceny. Kupno psa bez rodowodu można spokojnie przyrównać do zakupu sprzętu elektronicznego bez gwarancji. Nigdy nie możemy mieć pewności, co wyrośnie ze zwierzęcia i czy jego wygląd w przyszłości będzie odpowiadał standardowi rasy. Niemniej, nawet, jeżeli się zawiedziemy i stwierdzimy, że psiak nie spełnia naszych oczekiwań, nie powinniśmy wyrzucać go z domu i przekazywać pod opiekę obcym ludziom.

Polskie prawo odnoszące się do właścicieli czworonogów oraz ich praw i obowiązków względem nich jest bardzo liberalne. Osoby znęcające się nad zwierzętami oraz porzucające bezbronne czworonogi w lesie mogą spodziewać się najmniejszego wymiaru kary. Niestety, dopóki polskie prawo się nie zmieni, nie możemy liczyć, że właściciele zaczną poważnie traktować swoje obowiązki.

Tagi artykułu: