Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy w kawałach i żartach

Wszystkie rasy psów posiadają pewne cechy osobnicze, bądź typowe zachowania, która mogą stać się przyczynkiem do żartów i kawałów na ich temat. Najczęstszym obiektem żartów są czworonogi, których kształty anatomiczne odbiegają nieco od ustalonych standardów.

Jamniki są bardzo wdzięcznym tematem żartem z powodu swojego wydłużonego tułowia i lekkiej nieporadności w ruchach. Często dyskutuje się z ich pochodzeniem, a nawet podważa zasadność nazywania psami.

Pudle są za to znane jako pieski salonowe, które spędzają całe życie w luksusach i nie wykazują zachowań typowych dla innych czworonogów. W żartach często podkreśla się zamiłowanie właścicieli pudlów do perfekcyjnego wyglądu i nienagannego uczesania.

Przeciwieństwem pudla są psy bezwłose, niekiedy straszące swoim nietypowym wyglądem. Przykładem tego może być Chiński Grzywacz, który jest stosunkowo rzadko spotykany na polskich ulicach. Powstaje wiele dowcipów i żartów na jego temat. Grzywacze porównuje się często do wymyślnych, drapieżnych stworzeń, chociażby takich jak południowoamerykańska Chupacabra i uznaje za jedne z najbrzydszych zwierząt na świecie.

Psy ras małych, takie jak Pinczery miniaturowe czy Yorkshire, porównuje się dość często do szczurków i nie uznaje za prawdziwe psy. Rasy małe są bardzo podatne na zachorowania i pomimo swojej wojowniczej natury nie są w stanie przeciwstawić się przeciwnikowi. Dysproporcje pomiędzy wyglądem, a charakterem zwierzęcia mogą budzić śmieszność i stać się przy tym kolejnym powodem do niewybrednych żartów.

Psy ras dużych takie jak Bernardyny czy Sznaucery kojarzą się zazwyczaj z ospałością i powolnością. Często mówi się, że psy pomimo swoich znacznych rozmiarów mają gołębie serce i nie potrafiłyby nikogo skrzywdzić.

Kolejną rasą, która często przewija się w żartach jest Mops. W obiegu codziennym funkcjonują takie powiedzenia jak „jesteś nudny jak mops”, albo „nudzić się jak mops”. Tego typu asocjacje spowodowane są wyglądem psa oraz wyrazem jego pyska. Oprócz tego powszechnie uznaje się, że psy są leniwe i najlepiej czują się we własnym łóżku. Oczywiście, to spore przekłamanie, gdyż mopsy są dość aktywnymi i zadowolonymi z życia zwierzętami.

Niektóre psy na stałe weszły do kultury popularnej. Mowa przede wszystkim o Owczarkach niemieckich, Owczarkach szkockich i Dalmatyńczykach. Bardzo często psy są utożsamiane z ich filmowymi postaciami i zamiast zwracać się do nich po imieniu, nieznajomi, w formie żartu nadają im imiona filmowych pobratymców. Przykładem tego może być ochrzczenie Owczarka szkockiego mianem Lassie. Wiele osób nie jest w stanie powiedzieć, jakiej rasy naprawdę są psy, gdyż posługują się użytecznym zamiennikiem.

Tagi artykułu: