Udostępnij ten artykuł.

Psy w więzieniu rosyjskim

Rosja - psy pracujące w więzieniach i służbach publicznych

Psy ras dużych i bardzo dużych od dawien dawna wykorzystywane były jako psy strażnicze, patrolowe, obronne etc. Jedną z najpopularniejszych ras psów obronnych, wykorzystywanych do prac w państwowych jednostkach porządku publicznego i służbach wojskowych były „Psy Stalina”. „Psy Stalina” (zwane inaczej Sobakami Stalina) rekrutują się z grupy Czarnych Terrierów Rosyjskich.
Czarne Terriery to psy potężnych rozmiarów, które kilka dekad wcześniej służyły do wykonywania zadań obronnościowych. Potrzeba stworzenia nowej, uniwersalnej rasy psa pracującego zaistniała tuż po II Wojnie Światowej. Hodowcy postanowili wyhodować czworonoga, który mógłby pracować w każdym terenie, wykonywać przeróżne funkcje i jednocześnie odstraszać potencjalnych agresorów swoim wyglądem. Prace nad stworzeniem nowej rasy psów trwały aż do lat siedemdziesiątych.
Czarne Terriery stanowią kompilację kilkudziesięciu ras psów - starannie dobranych i dokładnie wyselekcjonowanych. Już na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że psy mają w sobie geny Sznaucera Olbrzymiego, Owczarka Kaukaskiego,  i Rottweilera. Pomimo, że wszystko wskazywało na to, że psy zrobią oszałamiającą karierę zarówno w służbach wojskowych, jak i w więziennictwie, przez bardzo długi czas pozostawały w zapomnieniu. Dopiero w zeszłym roku władze rosyjskie zdecydowały się zorganizować nabór do armii i przeszkolić najlepsze i najsprawniejsze osobniki.

O Czarnych Terierach Rosyjskich słów kilka

Czarny terier rosyjski daje wrażenie psa o wielkiej sile, wysportowanego i odważnego. Na pierwszy rzut oka możemy powiedzieć, że pies jest dość tęgi i masywny, jednakże to wina jego bujnego i obfitego włosa. Pies ma podwójny płaszcz: sierść zewnętrzną i miękki podszerstek. Włos twardy, gęsty i wełnisty. Według standardu FCI średnia wysokość dorosłego psa w kłębie wynosi od 72 do 76 cm. Samica osiąga wysokość od 68 do72 cm w kłębie. Samiec Terriera waży od 50 do 60 kg, a samica od 45 do 50 kg. Obecnie nawet większe osobniki są tolerowane, o ile mają dobre proporcje i zachowują poprawne ruchy. Czarny Terier rosyjski powinien być nieco dłuższy niż wyższy- wskaźnik 9 ½ do 10 jest uznawany za idealny.

psy w więzieniu rosyjskim to czarne teriery

Czarny terier rosyjski nazywany "Psem Stalina" wyhodowany do zadań strażniczych

O Czarnym Terrierze Rosyjskim można powiedzieć wiele dobrego. Jest to pies ułożony, spokojny, bardzo inteligentny, odważny i lojalny. Czworonóg, z powodu statusu psa roboczego, ma bardzo silną "etykę pracy". Musi wykonywać zadania, aby być szczęśliwym. Wczesne szkolenie jest koniecznością, jeżeli chcemy prawidłowo ukształtować psa i wpoić mu pożądane wartości. Czarne Teriery są wspaniałymi psami rodzinnymi. Doskonale rozumieją się z dziećmi, nie są agresywne wobec osób im najbliższych. W sytuacji zagrożenia przyjmują postawę obronną i chronią swoich bliskich przed atakami.

Niektóre osobniki są wykorzystywane do pracy w więzieniach o zaostrzonym rygorze. Psy w więzieniu towarzyszą strażnikom podczas codziennych, rutynowych czynności. Każdy osobnik musi być odpowiednio przeszkolony i ukierunkowany na wykonywanie określonych prac. Zazwyczaj jeden osobnik przypisywany jest jednemu strażnikowi. Pozwala to ukształtować więź pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem i zbudować wzajemne zaufanie.

Nie tylko Czarne Teriery Rosyjskie pełnią funkcję strażników więziennych, psów dla więzień. Należy pamiętać, że Terriery są rasą wtórną dla Owczarków kaukaskich, które jako pierwsze pełniły funkcję psów stróżujących.

Owczarki kaukaskie

Owczarki kaukaskie przez długie lata nie były znane poza swoimi rodzinnymi regionami. Do Europy trafiły dopiero w latach sześćdziesiątych i wtedy też zaczęła się ich kariera. Owczarki kaukaskie są uznawane w Polsce za rasę psów agresywnych. W rzeczywistości jednak dobrze ułożony pies nie będzie sprawiał problemów i całkowicie podporządkuje się swojemu opiekunowi. Czworonogi doskonale nadają się do pełnienia funkcji psów stróżujących i strażników, gdyż zupełnie nie tolerują obcych, wkradających się na ich terytorium. Mają również ogromne problemy z zaakceptowaniem nieznajomych na swoim terenie. W przypadku zagrożenia nie zawahają się rzucić na agresora i dotkliwie go pogryźć. Ich reakcja na gwałtowne, albo podejrzane zachowanie jest błyskawiczna. Istotna zaletą psów jest również szybkość ataku w przypadku zagrożenia życia. Psy nie boją się konfrontacji, są wręcz bezczelnie śmiałe.

Pies owczarek kaukaski pracujący w więzieniu rosyjskim

Owczarki kaukaskie pracują dla rosyjskich służb państwowych

Kontrowersje wokół psów pracujących w więzieniach rosyjskich - więzienie a psy

Pies, pracujący w więzieniu rosyjskim, musi być bardzo wytrzymały, odważny i posłuszny. Rzadko, kiedy mówi się jednak o sposobie szkolenia zwierząt i poziomie ich agresji. Metody szkolenia psów na potrzeby więziennictwa są nad wyraz bestialskie i uwłaczające dla zwierząt. Psy, które zostały wytrenowane w sposób agresywny, będą przejawiać tendencje do agresji w swojej późniejszej pracy.
Psy w więziennictwie mogą być niezwykle pomocne i znacznie ułatwiać organizację pracy. Owczarek kaukaski i Czarny Terier rosyjski doskonale nadają się do pełnienia tychże funkcji, jednakże wymagają od właściciela odpowiedniego podejścia i przede wszystkim cierpliwości w trenowaniu.

 Hodowla psów w Polsce - Jakie ceny?

W Polsce istnieje kilka hodowli Owczarków kaukaskich. Standardowa cena za rodowodowe szczenię waha się w granicach 2000 złotych. W podobnym przedziale kształtuje się cena za szczenię Czarnego Teriera Rosyjskiego.

Tagi artykułu: