Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Psy z dredami

Psy z dredami? To nie żart! Faktycznie istnieją rasy psów z dredami. Nie są przez to zbyt popularne, ponieważ o ich sierść nie jest łatwo dbać, ale mają za to fantastyczny wygląd. Dredy u psów to rzecz wyjątkowa. Zobacz psy z dredami. Jeszcze dziś sprawdź, jak się nazywa pies z dredami, rasy psów z dredami (Puli i Komodor) i jak rosną dredy u psów.

Rasy psów z dredami. Jak się nazywa pies z dredami? Dredy u psów są sprawą wyjątkową i niezwykle rzadką. Występują praktycznie tylko u dwóch ras – Puli i Komodor.

Rasy psów z dredami – Komondor

Psy z dredami rasy Komodor zgodnie z klasyfikacją ras FCI należą do grupy 1. Psy pasterskie i zaganiające oraz sekcji 1. Psy pasterskie (owczarskie), nr wzorca 53. Rasa ta nie podlega próbom pracy. Jest to rasa węgierska. Nie sposób jednoznacznie określić skąd pochodzi nazwa „komodor”. Wiadomo jednak, że nazwa ta jest stosowana od 1544 r. W źródłach pisanych z tego okresu o psie tym mówi się, jako o stróżu stad bydła i owiec. W 1910 r. rozpoczęto udokumentowaną hodowlę tej rasy na Węgrzech. Inna jej nazwa to Hungarian Komondor.

psy z dredami komondor

Komodor – rys historyczny

Te psy z dredami pochodzą pierwotnie z Azji, skąd ich przodkowie przybyli wraz z nomadami migrującymi w rejon Karpat ze swoimi stadami. Przodkowie obecnego Komodora żyli niemal bez zmian ok. 500, a wg niektórych źródeł nawet 800 lat. Wygląd tej rasy ukształtowały funkcje, jakie ten pies pełnił, klimat oraz warunki węgierskiej puszty i Karpat. Dredy u psówtej rasy powstały, by chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz kłami i pazurami drapieżników (niczym pancerz), jak wilki, rysie i niedźwiedzie. Psy te służyły jako pasterze i obrońcy stad zwierząt hodowlanych, owiec i bydła. Komodor wytrzymuje plus trzydziestostopniowe upały i minus trzydziestostopniowe mrozy. Dredy u psów pozwalają też im wtopić się w stado owiec i przesiąknąć ich naturalnym zapachem. Dzięki temu atakujące wilki czy inne drapieżniki nie mogą wyczuć obecności psa, który z kolei skuteczniej broni przez to stada. Przez całe stulecia Komodor służył, więc z powodzeniem pasterzom węgierskim, tureckim i azjatyckim. Był od zawsze wiernym i zaufanym przyjacielem, pomocnikiem i obrońcą. Te dziwne psy z dredami to sprawdzeni, spostrzegawczy i czujni stróże. Atakują przy tym bezgłośnie, znienacka i z całkowitego spoczynku. Do dzisiaj z powodzeniem tak właśnie pracują. Za ojca tej rasy uważa się węgierskiego kynologa dr Andre Raitsitsa, który Komodory hodował po I wojnie światowej i opracował pierwszy wzorzec rasy w 1921 r. FCI oficjalnie uznało tę rasę 15 lat później (1925 r.), nadając jej nr 53.

Komodor – wygląd

To typowe psy z dredami. Ich szata sierści jest bardzo podobna do szaty Puli. Sierść jest samoistnie poskręcana w sfilcowane, dosyć grube sznurki tworzące dredy. Tego typu szata tworząca dredy u psów ma stanowić doskonałą izolację. Komodor to również dosyć duży pies o masie ciała u obu płci 49-52 kg. Wysokość w kłębie wynosi ok. 80 cm u psów i ok. 70 cm u suk. Do połowy lat 60. XX w. wzorzec tej rasy dopuszczał dwa rodzaje sierści: sznurową i płatową, jednak z czasem wyeliminowano szatę płatową. Okazało się bowiem, że płaskie dredy u psów łatwo odrywały się pod własnym ciężarem. Ponadto, sierść płatowa tworzy się w wyniku zaniedbań w pielęgnacji i spotyka się ją wyłącznie u psów niepracujących. Dlatego obecnie dopuszcza się i propaguje jedynie porządnie utrzymaną sierść sznurową, przy czym sznury te muszą mieć równą grubość na całej długości.

pies z dredami owczarek węgierski komondor

Komodor – zachowanie i charakter

Rasa ta ma trudny charakter, objawiający się m.in. skłonnością do dominacji i słabym posłuszeństwem wobec osób bez doświadczenia. Jako pies pierwotnie pasterski, służący do strzeżenia stad bydła i owiec, Komodor jest też nieufny i ostry do obcych, jednak nie wykazuje bezpodstawnej agresji. Co ciekawe, jako urodzony strażnik stad zwierząt, Komodor nie potrzebuje do tego szkolenia, ma też instynkt terytorialny. Jest też bardzo samodzielnym, odważnym i pewnym siebie oraz cichym strażnikiem domu. Atakuje bez warczenia i szczekania. Psy z dredami tej rasy są też bardziej ruchliwe nocą, a w dzień najchętniej odpoczywają czuwając i drzemiąc w centralnym punkcie swojego terenu. Komondor jest też psem lubiącym kontakt z właścicielem i jego rodziną, oraz innymi zwierzętami w domu.

psy z dredami to psy komondor

Komodor – zdrowie i pielęgnacja

Dredy u psów tej rasy absolutnie nie wymagają czesania. Trzeba jedynie rozdzielać je, co jakiś czas do samej skóry. Okres tworzenia się dredów u szczeniąt Komodora przypada na 8-9 miesiąc życia. Wtedy trzeba nieco bardziej pomóc w formowaniu się poszczególnych sznurów dredowej sierści. Wystarczy jednak rozdzielać dredy tylko na grzbiecie i zadzie szczeniąt, a na pozostałych częściach ciała uformują się już samodzielnie. Z powodu tej dredowej i obfitej sierści Komodory kąpie się bardzo rzadko. Bardzo kłopotliwe jest szczególnie suszenie takiego psa, które może trwać nawet i cały dzień lub dobę. Sierści Komodora nie można przy tym zostawić do samoistnego wyschnięcia, lecz suszyć suszarką. Samodzielne jej schnięcie trwałoby nawet kilka dni, przez co pies mógłby dostać odparzeń i przeziębić się. Kąpanie Komodora też nie jest łatwe i robi się je jedynie partiami (szczególnie okolice pyska, tył i łapy). Zaletą jest za to fakt, że psy te w ogóle nie gubią sierści. Co ciekawe, nawet największa ulewa nie może też przemoczyć ich tłustej d lanoliny sierści. Psy te instynktownie unikają też kałuż wody i błota, więc nie brudzą się zbytnio.

 

Rasy psów z dredami – Puli

Jak się nazywa pies z dredami numer dwa? To Puli, zwany też owczarek węgierski Puli lub Hungarian Puli. To także rasa zaliczana wg FCI do grupy 1. Psów pasterskich i zaganiających i sekcji 1. Psów pasterskich (owczarskich), nr wzorca 55. To również rasa węgierska, bez prób pracy.

psy z dredami owczarki węgierskie puli

Puli – rys historyczny

Jest to rasa bardzo podobna do Komodorów. To także pierwotny pies pasterski pochodzący korzeniami z Azji, a ostatecznie uformowany na Węgrzech, jako pies pasterski i stróżujący. Owczarek węgierski Puli to bardzo jednak jeszcze starsza rasa. Ich piersi przodkowie żyli jeszcze w Mezopotamii ok. 2300 lat p.n.e. W miejscowości Eridu nad Eufratem odkryto szczątki jednego z najstarszych miast na Ziemi. Odkopano tam również liczący ok. 6000 lat grobowiec sumeryjskiej księżniczki, w którym między innymi skarbami była też figurka psa wyglądu Puli. Półdzikie psy z dredami Puli od zarania rasy zaganiały i pilnowały stad zwierząt hodowlanych oraz dobytku. Towarzyszyły też nomadom wędrującym po Azji i na Zachód Europy ok. 1200 r. p.n.e. W Chinach nazywano ich wtedy „Puli Hau” i „Niszczycielskimi Hunami”. Hordy tych Hunów w V w. n.e. napadły też na starożytny Rzym. W ramach tych wędrówek, z Kaukazu nad Dunaj przybyli Awarowie, prowadząc stada bydła i psy w typie Puli. Krzyżowały się one potem oczywiście z lokalnymi psami Germanów w typie beaucerona i briarda. Tak utrwalił się właśnie współczesny wygląd Puli. W 1901 r. te węgierskie psy z dredami stały się też psami domowymi i rodzinnymi. Na początku XX w. na konkursach psów rasowych nie było jeszcze ustalonego ostatecznego typu rasy. Sędziowie kynologiczni wybierali więc często całkiem różne typy tych psów. Pierwszy wzorzec rasy Puli opisał dopiero i opublikował w 1915 r. lekarz weterynarii dr Emil Raitsits z ZOO w Budapewszcie (psy te były wtedy pokazywane i hodowane w ogrodach zoologicznych). W poprawionej i zaakceptowanej przez FCI wersji wzorzec ten opublikowano w 1924 r. W 1936 r. pierwsze Puli sprowadzono do USA, w Polsce jednak rasa ta nigdy nie stała się popularna, podobnie zresztą jak Komodor. Przed wojną psy te można jednak było zobaczyć m.in. w warszawskim Zoo.

owczarek węgierski to pies z dredami

Puli – wygląd

Są to psy sporo mniejsze i lżejsze od Komodrów. o kwadratowej sylwetce, średniego wzrostu i silnej budowy, suchy lecz dobrze umięśniony. Masa ciała psów wynosi 13-15 kg, a suk 10-13 kg. Wysokość w kłębie u psów to 39-45cm a najlepiej 41-43 cm, natomiast u suk 36-42 cm, najlepiej 38-40 cm. Poszczególne partie ciała trudno ocenić, ponieważ cały pies jest pokryty obfitym włosem-długim, falistym, ze skłonnością do filcowania. Wskutek narzucenia długiego ogona na lędźwie tułów wykazuje linię wznoszącą się do tyłu. Ten aktywny pies hodowany jest jako pies rodzinny lub pilnujący gospodarstwa. Całe ciało Puli porasta obfita sierść, tworzącą zbite płaty i sznury podobnie jak u Komodora (szata sierści sznurowata).

We wzorcu tej rasy wyróżnia się trzy odmiany umaszczenia:

  • białe/perłowobiałe bez żółtych nalotów;
  • czarne lub czarne z nalotem rdzawym lub szarym;
  • płowe (nazywane fako) z wyraźną czarną maską, dopuszcza się też małe (ok. 3 cm) białe znaczenie na piersi.

Puli – zachowanie i charakter

Psy z dredami rasy Puli mają lepszy charakter od Komodorów. Są żywe, ruchliwe, inteligentne i chętne do nauki. Mimo mniejszych rozmiarów, też są jednak bardzo pewne siebie i odważne w obronie opiekuna przed niebezpieczeństwem. Potrzebują również bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz odpowiedzialnego, konsekwentnego szkolenia i prowadzenia, a także stałego zajęcia i braku nudy (to psy doskonałe do psich sportów, jak np. obedience, freesbee i agillity). Bez tego stają się wycofane i apatyczne, mogą też niszczyć przedmioty. Wadą tej rasy jest też duża szczekliwość.

biegnący pies z dredami puli

Puli – zdrowie i pielęgnacja

To generalnie zdrowa i bardzo odporną na warunki atmosferyczne rasa. Ich sierść pełni te same funkcje jak u Komodora i tak samo się ją pielęgnuje.

Tagi artykułu: