Udostępnij ten artykuł.

Psy zaprzęgowe

Psy zaprzęgowe to rodzaj psów używany do ciągnięcia psich zaprzęgów. Jest to sposób przemieszczania sań lub lekkiego powozu przez grupę od jednego nawet do kilkunastu psów. W dawnych czasach był to najczęstszy środek transportu ludzi oraz różnego sprzętu na trasach arktycznych, syberyjskich, alaskańskich, gdyż psy zaprzęgowe zaangażowane do takich zaprzęgów były bardzo odporne na warunki klimatyczne tam panujące.

Psie zaprzęgi w czasach teraźniejszych często używane są w sporcie czy w rekreacji. Wyścigi psich zaprzęgów organizowane są od początku XX wieku w Ameryce Północnej. W Polsce pierwsze takie zawody zorganizowano w 1991 roku.

Do najważniejszych ras psów zaprzęgowych należą:

 • Siberian husky,
 • Alaskan malamute,
 • Psy grenlandzkie,
 • Samojedy,
 • Greystery,
 • Eurodogi,
 • psy rasy Akita i
 • wiele innych.

Rasy psów zaprzęgowych różnią się od siebie wyglądem, ale posiadają też wspólne cechy. Potrafią przeżyć w bardzo trudnych warunkach klimatycznych, posiadają zdolność szybkiej regeneracji organizmu, świetnie potrafią wykorzystać pożywienie. Do minimum mogą ograniczyć utratę ciepła, dzięki swojej zwartej, krótkiej budowie oraz sierści, składającej się z dwóch warstw: zwartego, gęstego podszerstka i twardych, mocno przylegających, długich włosów okrywowych.


 • Alaskan husky

 • Psy zaprzęgowe na Grenlandii

 • Odpoczywające psy zaprzęgowe

Siberian husky to bardzo szybki, najmniejszy pies zaprzęgowy, pochodzący z północnej Syberii hodowany przez Eskimosów, nie tylko do zaprzęgów, lecz także do pilnowania zagrody czy wykorzystywany był również, jako pies myśliwski. Husky zostały sprowadzone do Kanady około 1909 roku przez rosyjskiego sprzedawcę futer. Te piękne psy, które poprzez swój zachwycający wygląd często usypiają czujność swoich opiekunów, którzy zapominają, że te z pozoru niewinnie wyglądające psy są przystosowane do przetrwania w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach i nauczone są walczyć o swój byt. To psy stadne, aktywne i samodzielne, a ich dwuwarstwowa sierść skutecznie ochrania przed zimnem. Ich gruba powłoka skórna źle przyjmuje wodę, dlatego higiena tych psów jest dosyć czasochłonna. Mało, który właściciel zwraca uwagę na charakter psa, u haskiego jest to niestety błąd. Powinno się dobrze poznać jego psychikę i pamiętać, do jakich celów ta rasa została stworzona, wtedy unikniemy wielu niepotrzebnych i niebezpiecznych sytuacji. Rasa tego psa jest bardzo popularna, przez swoją ciekawość świata często ucieka i zmienia właścicieli. Potrafi być posłuszny tylko wobec osoby, która potrafi być wobec niego twarda i nieustępliwa.

Alaskan malamute to pies pociągowy, którego nazwa pochodzi od plemienia Mahlemiute. Jest jedną z najstarszych ras i należy do grupy psów pierwotnych i szpiców. Są to bardzo przyjacielskie psy, uwielbiające dzieci i bardzo życzliwe dla obcych, choć mają też tendencje do polowania. Bardzo nie lubią samotności i braku ruchu. Przystosowane są do niskich temperatur, a także potrzebują dużo wysiłku fizycznego. Nie nadają się do zaprzęgów używanych do wyścigów chyba, że na długich dystansach, gdzie sprawdzają się doskonale. Dawniej używane były do ciągnięcia ciężkich ładunków, a teraz, jako psy reprezentacyjne i domowe pieszczochy.

Psy grenlandzkie jak sama nazwa wskazuje to psy hodowane przez Eskimosów na Grenlandii. Używane były do polowań na foki, niedźwiedzie, a także, jako psy pociągowe. Dzięki zaprzęgowi złożonemu z tych psów norweski podróżnik Roald Amundsen, jako pierwszy dotarł do bieguna południowego. Rasa tego psa charakteryzuje się sporą wytrzymałością, bardzo dobrym instynktem łowieckim oraz odpornością na niekorzystne warunki klimatyczne. Jego bardzo żywiołowy temperament jest częstą przyczyną walk psów. Bardzo przywiązuje się do ludzi, jest wiernym, przyjacielskim i wesołym towarzyszem człowieka, ale tylko dla osoby o silnym, twardym charakterze.

Samojedy to średniej wielkości szpice, które były używane w Rosji i na Syberii nie tylko do zaprzęgu, ale także, jako psy myśliwskie. Często też służyły do ogrzewania swoich właścicieli śpiących w namiotach, dzięki swojej dwuwarstwowej sierści. Samojedy są psami bardzo energicznymi, żywiołowymi, nad wyraz inteligentnymi, potrafiącymi bardzo szybko nawiązać kontakt z człowiekiem. To wspaniałe zwierzęta domowe nadające się wyjątkowo dla dzieci ze względu na swoją łagodność.


 • Alaskan malamute

 • Pies grenlandzki

 • Grupa psów zaprzęgowych

Greystery to typ psa zaprzęgowego pochodzącego z Norwegii. Jest to krzyżówka ras Alaskan husky z chartem angielskim (greyhound), wyżłem niemieckim (vorsther), jak również mieszanka pointera. Greystery należą do najszybszych psów sprinterskich. Są niesamowicie silne przyjacielskie. Potrafią być cudownym przyjacielem człowieka. Wyglądem bardzo podobne są do wyżłów.

Greyhoundy w Anglii były kształcone do polowań, a w dzisiejszych czasach wykorzystuje się go, jako psa do towarzystwa lub do wyścigów. To bardzo spokojne i cierpliwe psy.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies gończy, głównie używany podczas polowań do wystawiania i wypłaszania ptactwa. Jest łagodnym, dosyć zrównoważonym i bardzo szybkim psem.

Pointer to jedna z ras psów, która należy do grupy wyżłów, powstała w Wielkiej Brytanii. Tego psa charakteryzuje duża wytrzymałość, szybkość. Jest rasą psa ogromnie lubiącego ruch i dużą przestrzeń. Przeważnie używany podczas polowań.

Eurodogi to rasa psów, która powstała podczas skrzyżowania Alaskan Husky i Pointera. Podobnie do greysterów to bardzo ruchliwe i szybkie psy. Używane do psich zaprzęgów jak również, jako psy myśliwskie.

Akita to myśliwskie szpice japońskie stworzone z myślą do polowań na dzikie zwierzęta oraz do zaprzęgów ciągnących ciężkie ładunki. Akity także towarzyszyły samurajom, dlatego zajmują bardzo ważne miejsce w mitologii japońskiej. W Japonii cieszyły się wielkim szacunkiem i posiadały wielką wartość. Charakteryzują się zawziętością i upartością, są niezależne i zdecydowane. Nie tolerują innych psów, a wobec ludzi są bardzo nieufne, ale jeśli już pokochają swojego pana potrafią być bardzo wierne i oddane.

Psy zaprzęgowe hodowane właśnie do takich celów jak wyścigi czy zaprzęgi rekreacyjne, powinny być odpowiednio szkolone i muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki sprzyjające częstemu ruchowi, na długich trasach. Te piękne i bardzo sprawne psy zaprzęgowe dają z siebie wszystko, potrafią pracować dla człowieka, ale my musimy pamiętać, że także jak inne rasy psów lubią czuć się potrzebne nie tylko do pracy, ale również mają potrzebę bycia kochane.

Tagi artykułu: