Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pudel miniaturowy

PUDEL (Caniche)

Historia

   Przodkami Pudli miniaturowych były psy wywodzące się z psów pasterskich i myśliwskich. Najstarsze wizerunki czworonogów pochodzą z XV wieku z terenów dzisiejszych Niemiec i Półwyspu Iberyjskiego. Odmiana Pudla miniaturowego najbardziej rozpowszechniona została za czasów Ludwika XV, kiedy to posiadanie tego uroczego pieska było dosyć znaczną oznaką splendoru towarzyskiego. Obecnie rasa cieszy się dużą popularnością w całej Europie Zachodniej.

Wygląd

     Standard FCI mówi, że pudle miniaturowe mają od 28 cm do 35 cm wysokości w kłębie. Przypominają pomniejszonego pudla średniego, zachowując – na tyle, ile jest to możliwe – takie same proporcje. Nie mogą wykazywać żadnych cech skarłowacenia. Psy ważą średnio od 4 do 7 kg.

   Sylwetka Pudla miniaturowego jest wpisana w kształt kwadratu lub prostokąta. Budowa harmonijna, proporcjonalna. Głowa długa o prostych liniach, a nos o prostym profilu. Grzebień potyliczny wyraźnie zaznaczony. Uzębienie mocne i kompletne, ustawione w zgryzie nożycowym. Dopuszcza się nieliczne braki w zębach przedtrzonowych. Oczy osadzone ukośnie, o kształcie migdałowym. Pożądane jak najciemniejsze. Uszy o długim płacie usznym, zwisające wzdłuż głowy, płaskie, pokryte długim włosem. Szyja mocna, łukowato wygięta za karkiem, przynajmniej średniej długości. Tułów zwarty, prosty o krótkim grzbiecie i pojemnej klatce piersiowej. Przedpiersie dobrze zaznaczone. Ogon wysoko osadzony, w akcji noszony ukośnie. Kończyny przednie proste, równoległe, dobrze umięśnione. Kończyny tylne oglądane z tyłu równoległe, dobrze kątowany staw skokowy. Udo dobrze umięśnione.
     Standard FCI dopuszcza kolory jednolite: białe, czarne, srebrne, morelowe ("apricot" różne odcienie), brązowe, czerwone ("red"). W USA dopuszczalne są wszystkie jednolite kolory, takie jak kremowy czy niebieski. Niektóre kluby dopuszczają umaszczenia dwukolorowe: czarno-biały oraz czarny podpalany. Szata w charakterystyczny sposób skręcona lub sznurowata. Obfita, wełnista, elastyczna, sierść tworzy po rozczesaniu jednolite runo na całym ciele.

Pudel miniaturowy

Wyróżniamy cztery typy strzyżenia pudli:

lew amerykańskisylwetka psa wpisana w kwadrat., długa szyja podkreślona odpowiednim wymodelowaniem partii grzbietowej. Kufa w kształcie wydłużonego prostokąta. Na przednich i tylnych kończynach oraz w partii lędźwiowej i na ogonie ufryzurowane pompony. Do gołe skóry ostrzyżone są brzuch, kończyny przednie z wyjątkiem nadgarstków, kończyny tylne z wyjątkiem śródstopia, łapy, nasada ogona, zad, kufa, policzki, podgardle. Partie ciała pokryte długim włosem to głowa, uszy, kark i część grzbietu.

lew kontynentalnyfryzura klasyczna jest to najstarsza, użytkowa fryzura pudla. Wygląd fryzury taki jak przy strzyżeniu na lwa amerykańskiego, tylko bez pomponów w części lędźwiowej i na ogonie

puupy clipsylwetka psa wpisana w kwadrat. Długa szyja podkreślona odpowiednim strzyżeniem partii grzbietowej. Kufa w kształcie wydłużonego prostokąta. Na przednich i tylnych kończynach zostawiamy długi włos. Partie ciała ostrzyżone prawie do gołej skóry to brzuch, łapy, nasada ogona, kufa, policzki, podgardle. Partie ciała pokryte długim włosem: głowa, uszy, kark i część grzbietu; partie ciała pokryte odpowiednio modelowanym włosem: szyja, tylna część grzbietu, łapy; włos strzyżony w formie pomponów: ogon.

federałsylwetka psa jest wpisana w kwadrat. Sierść długa na łapach, głowie i ogonie, krótsza na korpusie. Partie ciała ostrzyżone prawie do gołej skóry: brzuch, stopy, nasada ogona, kufa, policzki, podgardle; partie ciała pokryte długim włosem: łapy, głowa, uszy; partie ciała pokryte odpowiednio modelowanym włosem o długości 1-4 cm: szyja, korpus; włos strzyżony w formie pomponów: ogon.

Temperament

     Pudle miniaturowe są żywymi, energicznymi psami, które potrzebują ciągłego kontaktu z otoczeniem. Uwielbiają wspólne zabawy z właścicielem. Nie wykazują cienia agresji, dlatego nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. To posłuszne, towarzyskie psiaki, które szybko się uczą i chętnie wypełniają polecenia właściciela.

Zdrowie

     Pudle są rasą długowieczną. Przeciętna długość ich życia wynosi 15 lat, chociaż zdarzają się osobniki, które żyją nawet 20 lat.
W okresie rozwoju u Pudli miniaturowych mogą występować problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Powszechnymi schorzeniami są: choroba Legg Calve Perthesa (aseptyczna martwica głowy kości udowej), zaćma, postępujący zanik siatkówki (PRA), jaskra i dystrofia rogówki. Najczęściej rozpoznawalnym schorzeniem układu krążenia jest niedomykalność zastawki mitralnej; rzadziej stwierdza się zwężenie zastawki dwudzielnej serca czy autoimmunologiczną hemolityczną anemię (AIHA), która charakteryzuje się zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek, co prowadzi do niedotlenienia organizmu.  Wśród chorób o charakterze endokrynologicznym najczęściej rozpoznawane są: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki i choroba Cushinga (nadczynność kory nadnerczy).

Pudle miniaturowe

Wysokość: Standard FCI mówi, że Pudle miniaturowe mają od 28 cm do 35 cm wysokości w kłębie.

Waga: Psy ważą średnio od 4 do 7 kg.

Umaszczenie: Standard FCI dopuszcza kolory jednolite: białe, czarne, srebrne, morelowe ("apricot" różne odcienie), brązowe, czerwone ("red"). W USA dopuszczalne są wszystkie jednolite kolory, takie jak kremowy czy niebieski. Niektóre kluby dopuszczają umaszczenia dwukolorowe: czarno-biały oraz czarny podpalany.

Zdrowie: Pudle są rasą długowieczną. W okresie rozwoju u pudli miniaturowych mogą występować problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Powszechnymi schorzeniami są: choroba Legg Calve Perthesa (aseptyczna martwica głowy kości udowej), zaćma, postępujący zanik siatkówki (PRA), jaskra, dystrofia rogówki, niedomykalność zastawki mitralnej, zastawki dwudzielnej serca czy autoimmunologiczną hemolityczną anemię (AIHA). Wśród chorób o charakterze endokrynologicznym najczęściej rozpoznawane są: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki i choroba Cushinga (nadczynność kory nadnerczy).

Pielęgnacja: Konieczne czesanie trzy razy w tygodniu i odbywanie regularnych wizyt groomerskich.

Rodzina: Psy są bardzo towarzyskie, energiczne i przyjaźnie nastawione do świata. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Nadają się dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.

Pochodzenie: Francja

Inne nazwy: Barbone,Caniche, Miniature Poodle.

Cena szczeniąt z rodowodem 5000 - 15000 złotych. Źródło (Google, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.

Tagi artykułu: