Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pudel Toy

PUDEL TOY (Caniche)

Historia

     Pudle są bardzo starą rasą, której pochodzenie ginie w pomroce dziejów. Rasa została wyhodowana prawdopodobnie we Francji na przełomie XV i XVI wieku. Poza Francuzami do pudla przyznają się także Niemcy, Hiszpanie, a nawet Włosi. Sama nazwa „pudel” ma etymologię staroniemiecką i pochodzi od słowa „pudelin”, które oznacza „chlapanie się w wodzie”. W języku francuskim rasa nosi nazwę „caniche”, co oznacza „psa na kaczki”.
W danych czasach pudle były wykorzystywane jako psy pracujące, aportujące strzeloną zwierzynę. Pracowały także jako psy cyrkowe oraz szukające trufli. Dość wcześnie trafiły jednak na salony i stały się pupilkami dam dworu. 

    W Anglii i Francji już w czasach nowożytnych żył tzw. pudel truflowy – niewielkich rozmiarów pies wykorzystywany do wywąchiwania trufli, który jest uznawany za przodka współczesnego toya. Czworonogi występowały zazwyczaj w umaszczeniu białym, ponieważ zbieracze szukali trufli w porze nocnej. Aż do I połowy XX wieku pudle truflowe były uznawane za osobną rasę. Dopiero kilkadziesiąt lat temu skrzyżowano je z pudlami miniaturowymi (istniejącymi od XVIII w.), tworząc tym samym współczesnego toya.

W Polsce jest zarejestrowanych około pół setki pudli toy. Rasa jest wciąż mało popularna.

Wygląd
(standard współdzielony z pozostałymi odmianami Pudla. Więcej: tutaj

Pudel Toy to niewielkich rozmiarów czworonóg o niesamowicie dystyngowanej postawie. Wysokość psa w kłębie wynosi około 24-28 cm; waga mieści się w granicach 3-5 kg.

Pudel toy temperament

     Pudel Toy jest wesołym i pełnym temperamentu czworonogiem, który uwielbia towarzystwo bliskich mu osób. Szybko przywiązuje się do opiekuna i chętnie słucha nowych poleceń. Jest niesamowicie wrażliwy i czuły. Uwielbia bawić się z nieco starszymi dziećmi i nie ma w sobie cienia agresji. Raczej nie nadaje się dla rodzin z bardzo małymi dziećmi, gdyż jest z natury dość niecierpliwy.
Nie jest szczekliwy – w przeciwieństwie do innych małych ras. Niektórzy hodowcy twierdzą, że rasa jest hipoalergiczna, chociaż jak wiadomo każdy pies – choćby minimalnie – gubi włos.

      Pudle toye, dzięki swojej zwinności i podatności na szkolenie, sprawdzają się w mini agility. Pomimo swojej aktywności to idealne psy dla starszych ludzi. Dobrze czują się w bloku, pod warunkiem że właściciel zaspokoi ich zapotrzebowanie na ruch. To bez wątpienia dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zmobilizować się do codziennych spacerów.
Oczywistym jest, że właściciel pudla musi być świadom konieczności żmudnej pielęgnacji szaty. Czesanie może być jednak odprężające i sprawić, że złapiemy lepszy kontakt z psem.

Wysokość: Wysokość psa w kłębie wynosi około 24-28 cm.

Waga: Waga mieści się w granicach 3-5 kg.

Pudel toy czarny

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednolicie czarna, biała, brązowa, srebrna, morelowa (pomarańczowo-płowa) i czerwona (czerwono-płowa). Brązowa – głęboka, raczej ciemna, jednolita i ciepła. Srebrna – jednolita, głęboka; nie może przechodzić w czerń ani w biel. Morelowa (pomarańczowo-płowa) – jednolita; nie może być zbliżona do jasnopłowego, kremowego czy czerwono-płowego koloru. Czerwona (czerwono-płowa) – jednolita na całym ciele. Absolutnie nie może być zbliżona do pomarańczowo-płowej (morelowej).

Zdrowie: Psy są podatne na infekcje uszne. Mogą wystąpić problemy natury okulistycznej.

Pielęgnacja: Psa czeszemy do trzech razy w tygodniu. Konieczne wizyty groomerskie.

Rodzina: Ruchliwe i energiczne. Doskonale sprawdzą się jako psy dla osób starszych. Podatne na szkolenia. Bezwarunkowo oddane swojemu właścicielowi.

Pochodzenie: Francja

Inne nazwy : Caniche, Toy Poodle, Caniche Toy.

Cena szczeniąt z rodowodem 5100 - 15000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.

Tagi artykułu: