Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pudelpointer

PUDELPOINTER (Pudelpointer)

     Pudelpointer to wszechstronny pies myśliwski zaklasyfikowany do grupy wyżłów kontynentalnych. Rasa została wpisana do podsekcji psów w typie gończym. Wygląd oraz cechy osobowościowe psów tej rasy już na pierwszy rzut oka wskazują, że zostały one wyhodowane poprzez skrzyżowanie niemieckiego Pudla i angielskiego Pointera. Psy zostały wyhodowane na terytorium współczesnych Niemiec. Rasa nie jest szczególnie popularna poza swoimi rodzimymi rejonami.

Pudelpointer opis rasy

     Idealny przedstawiciel tej rasy jest psem o smukłej budowie ciała i średnim wzroście. Waga dorosłych osobników powinna się mieścić w przedziale od 44 do 66 funtów (20 i 30 kg). Wysokość w kłębie wynosi dla psów 60-68 cm, dla suk 55-63 cm. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są barwy czarne, brązowe, kolory brudnego brązu po kolory zboża,każde inne białe lub pręgowane umaszczenie jest niedopuszczalne, dopóki nie są to małe łaty lub plamki. Idealny płaszcz jest szorstki i gęsty. Istotną zaletą psów tej rasy jest słabe zrzucanie włosa w okresie linienia. Właściciel nie musi się obawiać, że jego pies będzie tracił duże ilości włosa i tym samym zanieczyści mieszkanie.
Sylwetka psa Pudelpointera wpisuje się w kształt prostokąta. Długość tułowia pozostaje w stosunku dziesięć do dziewięciu do wysokości psa w kłębie. Stop jest wyraźnie, mocno zaznaczony.
Zalecenia odnośnie do wyglądu i kształtu anatomicznego kufy nie są jednoznaczne. Preferowanym rozwiązaniem jest kufa długa i szeroka. Grzbiet nosa wyraźnie asocjuje z wyglądem nosa angielskiego Pointera. Oczy zwierzęcia są żywe, radosne i bardzo inteligentne. Dopuszcza się niemalże wszystkie, ciemne barwy oczu. Uszy mają średnią długość i grubość. Nie są szczególnie mięsiste ani nad wyraz spiczaste.
     Szyja ma średnią długość, nie jest szczególnie muskularna. Dość wyraźnie zaznaczona. Kłąb: wysoki, długi i wyraźny. Linia brzucha psa jest dość charakterystyczna: unosząca się ku tyłowi i lekko podciągnięta. Ogon, zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi, nie powinien być kopiowany ani dokowany. Psy noszą go horyzontalnie i prosto. Na kończynach przednich rysują się widoczne ścięgna, a same kończyny są proste i równoległe. Ramiona są długie i mocno umięśnione. Stawy w kończynach tylnich są bardzo mocno kątowane.

   Pudelpointery w żadnym przypadku nie powinny mieszkać w miastach. Mają silną potrzebę ruchu i najlepiej czują się w domach z ogrodem. Tolerują dzieci, ale nie potrafią współpracować z innymi zwierzętami. Raczej nie nadają się do domu z kotami i młodszymi psami.

Pies rasy Pudelpointer

Pies Pudelpointer

Pudelpointer historia rasy

    W 1881 roku, niemiecki hodowca baron von Zedlitz, rozpoczął pracę nad wyhodowaniem wszechstronnej rasy psów myśliwskich. Psy miały wykonywać wiele typów zadań i pracować zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Hodowca miał bardzo trudne zadanie, gdyż musiał skojarzyć wiele ras i opracować plan hodowlany. W czasie swoich prób wykorzystał siedem ras pudli oraz ponad setkę pointerów.

     Głównym celem, przyświecającym hodowcy, było stworzenie psa, który byłby chętny i gotowy do ścigania zwierzyny leśnej, inteligentny, skory do polowania, posiadający silny instynkt myśliwski oraz kochający wodę. Pudelpointer musiał być również przystosowany do życia w domu, stąd też wykazywał takie cechy jak: posłuszeństwo właścicielowi, lojalność, wierność, łatwość w wyszkoleniu, otwartość na właściciela i przyjazne nastawienie do domowników.

Dlaczego Pudel i Pointer?
    Pudel jest psem zrównoważonym, co stanowi niezwykle istotną cechę dla wszystkich, początkujących myśliwych. Rasa jest z założenia posłuszna swojemu właścicielowi i nie sprawia trudności wychowawczych. Pointer jest zaś wspaniałym, niezrównanym myśliwym, który polowanie ma w genach.

Pudelpointer hodowla

    W Polsce nie istnieje certyfikowana hodowla tej rasy. Jeżeli chcemy zakupić Pudelpointera musimy skontaktować się z przedstawicielami hodowli na terenie Niemiec. Pudelpointer cena jest zróżnicowana i zależna od opłat eksportowych.
Jeżeli chcemy uzyskać pełniejsze informacje odnośnie do wymagań tej rasy i jej przeznaczenia możemy wejść na Pudelpointer forum i porozmawiać z właścicielami. Pudelpointer zdjęcia znajdą Państwo na naszej stronie.

Pudelpointer

Pies Pudelpointer

Wysokość: Wysokość w kłębie dorosłych przedstawicieli rasy wynosi psy 60-68 cm, suki 55-63 cm.

Waga: Uśredniona waga dorosłych osobników powinna się mieścić w przedziale od 44 do 66 funtów (20 i 30 kg). Dopuszczalne są minimalne wahania wyników.

Umaszczenie: czarne, brązowe, kolory brudnego brązu po kolory zboża,każde inne białe lub pręgowane umaszczenie jest niedopuszczalne, dopóki nie są to małe łaty lub plamki.

Pielęgnacja: Psy nie są szczególnie wymagające. W zupełności wystarczy sporadyczne przeczesywanie sierści i przemywanie włosa gąbką, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Psy słabo linieją.

Zdrowie: Nie odnotowano żadnych, typowych przypadłości genetycznych. Psy mogą cierpieć na schorzenia stawowe.

Rodzina: Psy Pudelpointer są bardzo wytrwałe, sprytne i wierne swojemu właścicielowi. Z racji tego, że większa część populacji pozostaje w rękach myśliwych, trudno powiedzieć, jak radzą sobie z życiem w mieście. Nie wymagają doświadczonego właściciela.

Użytkowanie: Wyżeł

Kraj pochodzenia: Niemcy

Cena szczeniaka 1400 Dolarów.

Klasyfikacja FCI – grupa VII, sekcja 1, wzorzec nr 216. Próby pracy wymagane.

Tagi artykułu: