Udostępnij ten artykuł.

Pudle najbardziej inteligentne psy na świecie

Pudle to psy stworzone do życia wśród ludzi. Cechują się wyraźną osobowością, są przyjazne, a jednocześnie występują w niewielkich rozmiarach. Nie wymagają wielkiej przestrzeni do życia, dlatego bez wahania mogą się na nie zdecydować właściciele małych mieszkań w blokach. Pudle zaliczają się do najbardziej inteligentnych i wrażliwych psów. Lubią współpracować z ludźmi, nadają się do dogoterapii czy zabaw z dziećmi. Bardzo łatwo je się szkoli. Są całkowicie bezproblemowe, wystarczy, że poświęci im się trochę uwagi i okaże dużo miłości. Odwdzięczą się na każdym kroku.

pudle psy

pudle

Pudle opis rasy

Choć trudno w to uwierzyć, pierwotnie pudle były wykorzystywane jako wyspecjalizowane psy myśliwskie. Dziś pełnią funkcje towarzyskie i reprezentacyjne.

Pudle mają piękne migdałowe, czarne lub brązowe oczy. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu pudli jest oczywiście obfita, delikatna i gęsta sierść. Włosie ich jest grube, kędzierzawe i układa się w regularne loki. Istnieją także pudle z włosiem sznurkowym, które jest równie gęste i obfite, ale zamiast loków, tworzy charakterystyczne sznury. Warto wiedzieć, że pudle nie linieją. Choć nie ma, co ukrywać, że pielęgnacja ich sierści jest pracochłonna i wymaga poświęcenia.

psy pudle brązowe

pudle brązowe

Według klasyfikacji FCI w sekcji pudle znajdują się: pudle miniaturowe, średnie i duże oraz pudel toy. Zobacz zdjęcia pudli, krótką charakterystykę poszczególnych ras pudli, jednym słowem wszystko o pudlach w pigułce.

pudle toy

pudel toy red

Pudle toy

Najmniejsi przedstawiciele pudli. Wygląda jak prawdziwa zabawka, pluszak, gdyż osiąga zaledwie 24-28 cm wzrostu i waży około 4 kg. Psy pudel toy mają piękne, błyskotliwe oczy w kształcie migdałów. Sierść pudli toy jest elastyczna, gęsta i wełnista, niczym owcze runo. Mają wrodzony dar uczenia się, choć rzadko bywa wykorzystywany przez właścicieli. Częściej traktowane są jako urocze pieski towarzyskie. A szkoda, bo są niezwykle inteligentne i bystre. Psy tej rasy mają predyspozycje do infekcji oczu i uszu, a także często miewają problemy z układem trawiennym.

pudle miniaturowe

pudel miniaturowy

Pudle psy miniaturowe

Nieco większe są pudle miniaturowe, dawniej wykorzystywane były do szukania trufli oraz aportowania zwierzyny. Średnia wysokość w kłębie wynosi 35 cm. Dziś pełnią role towarzyskie, ale również wykorzystywane są do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi. Są energiczne i dość uparte. Potrzebują często kontaktu z człowiekiem. Występują w kolorach: białym, czarnym, srebrnym i morelowym.

pudle - pudel średni czarny

czarny pudel średni

Pudle średnie

Pudle średnie osiągają wysokość w kłębie do 45 cm. Początki tej grupy psów sięgają XVII wieku. Prawdopodobnie wywodzą się ze Szwajcarii, Austrii i Czech. Na przełomie XVIII i XIX wieku pudle zaczęto pokazywać na wystawach psów. W tym czasie popularnością cieszyły się duże hodowle pudli, w których pilnowano piękna i użytkowości rasy. Pierwsze klubu miłośników pudli powstawały w Anglii, Niemczech i Francji. Umaszczenie pudli średnich występuje w 5 rodzajach: białym, czarnym, brązowym, srebrnym i morelowym.

pudle psy - pudel duży biały (pudel standard)

biały pudel duży

Pudle duże

Największy przedstawiciel sekcji pudli zachowaniem niczym nie różni się od swoich braci. Jest oczywiście wyższy (do 60 cm w kłębie) i cięży. Jest również uparty i energiczny, ale potrafi być wiernym przyjacielem. Bujna sierść wymaga starannej pielęgnacji. Warto uważać na delikatny żołądek pudla. Częściej niż innym psom zdarza się śmiertelny w skutkach skręt żołądka.

Tagi artykułu: