Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pudle najbardziej inteligentne psy na świecie

Pudle to psy stworzone do życia wśród ludzi. Cechują się wyraźną osobowością, są przyjazne, a jednocześnie występują w niewielkich rozmiarach. Nie wymagają wielkiej przestrzeni do życia, dlatego bez wahania mogą się na nie zdecydować właściciele małych mieszkań w blokach. Pudle zaliczają się do najbardziej inteligentnych i wrażliwych psów. Lubią współpracować z ludźmi, nadają się do dogoterapii czy zabaw z dziećmi. Bardzo łatwo je się szkoli. Są całkowicie bezproblemowe, wystarczy, że poświęci im się trochę uwagi i okaże dużo miłości. Odwdzięczą się na każdym kroku.

pudle psy

pudle

Pudle opis rasy

Choć trudno w to uwierzyć, pierwotnie pudle były wykorzystywane jako wyspecjalizowane psy myśliwskie. Dziś pełnią funkcje towarzyskie i reprezentacyjne.

Pudle mają piękne migdałowe, czarne lub brązowe oczy. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu pudli jest oczywiście obfita, delikatna i gęsta sierść. Włosie ich jest grube, kędzierzawe i układa się w regularne loki. Istnieją także pudle z włosiem sznurkowym, które jest równie gęste i obfite, ale zamiast loków, tworzy charakterystyczne sznury. Warto wiedzieć, że pudle nie linieją. Choć nie ma, co ukrywać, że pielęgnacja ich sierści jest pracochłonna i wymaga poświęcenia.

psy pudle brązowe

pudle brązowe

Według klasyfikacji FCI w sekcji pudle znajdują się: pudle miniaturowe, średnie i duże oraz pudel toy. Zobacz zdjęcia pudli, krótką charakterystykę poszczególnych ras pudli, jednym słowem wszystko o pudlach w pigułce.

pudle toy

pudel toy red

Pudle toy

Najmniejsi przedstawiciele pudli. Wygląda jak prawdziwa zabawka, pluszak, gdyż osiąga zaledwie 24-28 cm wzrostu i waży około 4 kg. Psy pudel toy mają piękne, błyskotliwe oczy w kształcie migdałów. Sierść pudli toy jest elastyczna, gęsta i wełnista, niczym owcze runo. Mają wrodzony dar uczenia się, choć rzadko bywa wykorzystywany przez właścicieli. Częściej traktowane są jako urocze pieski towarzyskie. A szkoda, bo są niezwykle inteligentne i bystre. Psy tej rasy mają predyspozycje do infekcji oczu i uszu, a także często miewają problemy z układem trawiennym.

pudle miniaturowe

pudel miniaturowy

Pudle psy miniaturowe

Nieco większe są pudle miniaturowe, dawniej wykorzystywane były do szukania trufli oraz aportowania zwierzyny. Średnia wysokość w kłębie wynosi 35 cm. Dziś pełnią role towarzyskie, ale również wykorzystywane są do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi. Są energiczne i dość uparte. Potrzebują często kontaktu z człowiekiem. Występują w kolorach: białym, czarnym, srebrnym i morelowym.

pudle - pudel średni czarny

czarny pudel średni

Pudle średnie

Pudle średnie osiągają wysokość w kłębie do 45 cm. Początki tej grupy psów sięgają XVII wieku. Prawdopodobnie wywodzą się ze Szwajcarii, Austrii i Czech. Na przełomie XVIII i XIX wieku pudle zaczęto pokazywać na wystawach psów. W tym czasie popularnością cieszyły się duże hodowle pudli, w których pilnowano piękna i użytkowości rasy. Pierwsze klubu miłośników pudli powstawały w Anglii, Niemczech i Francji. Umaszczenie pudli średnich występuje w 5 rodzajach: białym, czarnym, brązowym, srebrnym i morelowym.

pudle psy - pudel duży biały (pudel standard)

biały pudel duży

Pudle duże

Największy przedstawiciel sekcji pudli zachowaniem niczym nie różni się od swoich braci. Jest oczywiście wyższy (do 60 cm w kłębie) i cięży. Jest również uparty i energiczny, ale potrafi być wiernym przyjacielem. Bujna sierść wymaga starannej pielęgnacji. Warto uważać na delikatny żołądek pudla. Częściej niż innym psom zdarza się śmiertelny w skutkach skręt żołądka.

Tagi artykułu: