Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Pumi (Hungarian Pumi)

    PUMI (Hungarian Pumi, Hungarian herding terrier)

   Pies Pumi to jedna z mało znanych ras psów (przynajmniej w Polsce) należąca do grupy I FCI psów pasterskich i zaganiających. W obrębie grupy zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Rasa nie podlega próbom pracy.

Pochodzenie Pumi

     Rasa powstała na terenie Węgier, prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w., w wyniku skrzyżowania ówczesnych węgierskich Puli z owczarskimi psami w typie teriera o stojących uszach przywożonymi z Francji i Niemiec. Skutkiem tych krzyżowań było powstanie owczarków w typie teriera. Cześć hodowców precyzuje, że rasa powstała ze skojarzeń Puli ze szpicami, terierami oraz merynosami. Z początku trzymano je tylko do pracy, a w hodowli wykorzystywano przede wszystkim inne węgierskie rasy takie jak mudi czy puli. Rasę została oficjalnie uznana na początku XX w. Pierwszy wzorzec pumi powstał w 1921 roku, a jego autorem był prof. Raitsis. Z biegiem lat wygląd psów ewoluował, dlatego w 1960 r. aktualizowano standard. Niestety dopiero w 1996 r. rasa została wciągnięta do rejestru FCI.
Aż do 1973 r. czworonogi były nieznane w innych częściach Europy. W latach 80. trafiły  do Finlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Włoszech i USA.
     W dawnych czasach Pumi były wykorzystywane jako psy pasterskie do pasienia owiec, bydła i świń. Tępiły także małe gryzonie i inne szkodniki. Teraz są trzymane głównie jako psy do towarzystwa, lecz nadają się także do różnych konkursów, np. agility i obedience. Mimo rodowodu Pumi nadal jest jednak psem hodowanym głównie w gospodarstwach i rzadko gości na wystawach.

Wygląd psa Pumi

     Pumi to średniej wielkości psy o kwadratowej i umięśnionej sylwetce. Wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi 41-47 cm (najlepiej 43-45 cm); suki są mniejsze i mierzą 38-44 cm (najlepiej 40-42 cm). Masa ciała psów wynosi 10-15 kg (najlepiej 12-13 kg), a suk 8-13 kg (najlepiej 10-11 kg). Psy mają dość długie łapy – znak rozpoznawczy. Jako że Pumi są niemal ciągle czujne i pobudzone, noszą szyję wysoko. Szyja średniej długości, trochę łukowata i dobrze umięśniona. Skóra na szyi sucha, przylegająca, bez fałd. Długość tułowia jest równa wysokości w kłębie, natomiast głębokość klatki piersiowej jest nieco mniejsza, niż połowa wysokości w kłębie. Długość kufy nieznacznie mniejsza od połowy długości głowy, a długość szyi – równa długości głowy – powinna wynosić 45% wysokości w kłębie.
     Pumi to pies pasterski w typie teriera, co widać po jego stosunkowo długiej i wąskiej głowie, wydłużonej lecz nie spiczastej kufie oraz stojących, wysoko osadzonych uszach średniej wielkości, których końce są załamane ku przodowi na jednej trzeciej długości (tworząc odwróconą literę V). Czaszka w swej górnej części dość szeroka i wysklepiona; czoło długie i nieznacznie tylko wysklepione, a oglądane z boku jest płaskie. Stop ledwo widoczny, a łuki brwiowe nieznacznie zaznaczone. Czoło przechodzi niemal prostą linią między brwiami w grzbiet nosa. Nos wąski i tępo zakończony; zawsze czarny bez względu na umaszczenie. Ciemno pigmentowane wargi mają ściśle przylegać do zębów. Szczęki mocne, a zęby białe. Mocne i dobrze rozwinięte, o nożycowym zgryzie.

Rasa psa Pumi

Pies Pumi

  Policzki dobrze umięśnione. Oczy niezbyt szeroko rozstawione, trochę skośne i owalne, o średniej wielkości oraz ciemnobrązowe, o żywym i inteligentnym wyrazie. Tułów suchy, o wyraźnie rozwiniętych i stale napiętych mięśniach. Sylwetka jest szczupła, sprężysta i harmonijna. Linia górna tułowia prosta. Kłąb wyraźny, długi i opadający. Grzbiet krótki, prosty i mocny. Lędźwie krótkie, dobrze związane i proste. Zad krótki, lekko opadający i średniej szerokości. Klatka piersiowa niebyt szeroka, płaska i dość głęboka, przy czym żebra są lekko wysklepione i raczej płaskie, o długim i sięgającym łokcia mostku. Brzuch napięty i lekko podkasany. Ogon wysoko osadzony i koliście zakręcony nad zadem. Sierść na ogonie twarda, odstająca i z małą ilością podszerstka. Kończyny mocne, pewnie ustawione pod klatką piersiową, oraz proste, równoległe i niezbyt szeroko rozstawione. Łopatki długie i ustawione trochę skośnie. Staw barkowy jest umiejscowiony dokładnie nad najgłębszym punktem klatki piersiowej. Ramiona krótkie i dobrze umięśnione, a przedramiona długie i suche, łokcie dobrze przylegają do tułowia. Łapy zaokrąglone i kocie, o dobrze wysklepionych palcach i sprężystych opuszkach. Pazury mocne, czarne lub ciemnoszare.

Kończyny tylne oglądane z boku nieco odstawione do tyłu, a oglądane z tyłu – równoległe i proste. Uda długie i dobrze umięśnione, a podudzia długie i suche. Stawy skokowe umiejscowione na tej samej wysokości, co łokcie, suche i dobrze wykształcone. Śródstopia krótkie i pionowe. Skóra niepofałdowana i dobrze pigmentowana, w widocznych miejscach koloru czarnego lub łupkowo-szarego. Okrywa włosowa o akceptowanym każdym odcieniu szarości (kędzierzawa). Szczeniaki rodzą się czarne, a ich sierść jaśnieje dopiero w 6-8 tygodniu życia. Dopuszczalne są też kolory takie jak czarny, biały i maszkos fakó, czyli żółto-brązowy z ciemną maską (znany też jako śniady z maską, kremowy). Umaszczenie musi jednak być jednolite. Przy wymienionych umaszczeniach biała plamka na piersi, o średnicy nie większej niż 3 cm, i białe znaczenia na placach nie stanowią wady. Maść biała powinna być nasycona i jednolita. Włos kręcony, falisty, gruby, średniej długości oraz z miękkim podszerstkiem. Sierść długości 4-7 cm tworzy kępki; jest gęsta, szorstka, sprężysta i kosmata. Nigdy nie może być spilśniona w sznury ani gładka. Na uszach gęsta i szorstka, średniej długości, stojąca, natomiast nad oczami i na kufie włos krótki. Strzyżenie całej sylwetki jest niedopuszczalne; psa należy trymować. Dzięki obfitości sierści owczarki wydają się mocne, choć w rzeczywistości mają raczej lekką budowę ciała. Włos krótki, gładki, długi, mocno spilśniony, nastroszony lub matowy, podobnie jak czekoladowa lub wielobarwna maść, z wyraźnymi łatami lub znaczeniami (na przykład podpalanie lub czaprak) są wadami dyskwalifikującymi.

rasa psa pumi

Pumi - węgierska rasa psów

    Psy mają żwawy i energiczny chód, o krótkim, dynamicznym i harmonijnym kroku. Czworonogi posiadają długie łapy, które ułatwiają im dynamiczne poruszanie się. Cała sylwetka w ruchu wyraża odwagę i pewność siebie. Kłus jest lekki i harmonijny. Puli stawia tylne łapy dokładnie w miejscu gdzie wcześniej miał przednie.

Charakter

    Psy Pumi wymagają wczesnej socjalizacji – nieprawidłowo uspołecznione czworonogi mogą bowiem sprawiać problemy w przyszłości. Są bardzo wesołe i aktywne oraz łatwe w prowadzeniu. Nie sprawiają problemów wychowawczych i chętnie podporządkowują się właścicielowi.
Z natury bardzo odważne i zawsze gotowe do działania, a jednocześnie nieco podejrzliwe i nieufne wobec obcych, co czyni zeń doskonałych stróżów domowego ogniska.
Niestety, Pumi są jednocześnie dosyć hałaśliwe, dlatego już na samym początku warto zadbać o to, aby nie szczekały z byle powodu. Bywają też zadziorne wobec innych psów.

    Pumi jest psem inteligentnym, który wymaga ciągłej stymulacji psychoruchowej. Szybko się uczy, lecz cechuje go pewna niezależność. Jest łatwy w szkoleniu i nietrudno go zmotywować do pracy, np. za pomocą smakołyku czy zabawki. Należy do psów pasterskich (owczarskich), więc nagroda w formie pieszczot nie podziała na każdego z nich, bo nie wszystkie owczarki są do nich skore.

Zdrowie i kondycja pumi

    Psy cieszą się na ogół bardzo dobrym zdrowiem i są długowieczne. Żyją średnio 12-16 lat. Chorują rzadko i nie zapadają na schorzenia genetyczne. Także karmienie nie powinno sprawić problemów, gdyż dzięki dobrej przemianie materii, rzadko kiedy pojawia się u nich otyłość i raczej nie miewają problemów trawiennych.

Pielęgnacja

    Pumi jest łatwy w pielęgnacji. Jego sierść brudzi się rzadko, a kąpiele należy wykonywać nie częściej niż raz na 2 miesiące. Po myciu wystarczy delikatnie wyczesać psa.
Szata jest odporna na niepogodę i ma właściwości samooczyszczające. Co ważne Pumi nie linieją i wymagają czesania jedynie co dwa tygodnie. Trzeba je jednak raz na 3 miesiące trymować, gdyż sierść rośnie przez cały czas i może się filcować pod wpływem wilgoci. Ciekawostką jest, że Skandynawowie strzygą swoje pumi, natomiast Węgrzy stosują jedynie drobne korekty długości szaty.

Rasa psów z Węgier - pies Pumi

Pies Pumi

Użytkowość

     Pumi świetnie radzą sobie w psich sportach, dlatego też stanowią doskonały nabytek dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i chcą sprawdzić się w roli szkoleniowców.
Po przejściu odpowiedniego szkolenia mogą spełniać także funkcje psów ratowniczych.
Jako psy pasterskie w typie teriera nadają się także do pracy przy większych zwierzętach. Mają doskonały węch.

Pumi a dziecko

     Psy tej rasy mogą być agresywne wobec dzieci – szczególnie jeżeli latorośle nie potrafią się z nimi obchodzić. Mają żywy temperament odziedziczony po przodkach terierach i ogromną zapotrzebowanie na ruch. 

 

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi 41-47 cm (najlepiej 43-45 cm); suki są mniejsze i mierzą 38-44 cm (najlepiej 40-42 cm).

Waga: Masa ciała psów wynosi 10-15 kg (najlepiej 12-13 kg), a suk 8-13 kg (najlepiej 10-11 kg).

Umaszczenie: Okrywa włosowa o akceptowanym każdym odcieniu szarości (kędzierzawa). Szczeniaki rodzą się czarne, a ich sierść jaśnieje dopiero w 6-8 tygodniu życia. Dopuszczalne są też kolory takie jak czarny, biały i maszkos fakó, czyli żółto-brązowy z ciemną maską (znany też jako śniady z maską, kremowy). Umaszczenie musi jednak być jednolite. Przy wymienionych umaszczeniach biała plamka na piersi, o średnicy nie większej niż 3 cm, i białe znaczenia na placach nie stanowią wady. Maść biała powinna być nasycona i jednolita.

Pielęgnacja: Pumi jest łatwy w pielęgnacji. Jego sierść brudzi się rzadko, a kąpiele należy wykonywać nie częściej niż raz na 2 miesiące. Po myciu wystarczy delikatnie wyczesać psa.

Zdrowie: Psy cieszą się na ogół dobrym zdrowiem i są długowieczne. Żyją średnio 12-16 lat.

Rodzina: Pumi wymagają wczesnej socjalizacji. Są bardzo wesołe i aktywne oraz łatwe w prowadzeniu. Nie sprawiają problemów wychowawczych i chętnie podporządkowują się właścicielowi. Pumi jest psem inteligentnym, który wymaga ciągłej stymulacji psychoruchowej. Szybko się uczy, lecz cechuje go pewna niezależność.

Klasyfikacja FCIgrupa I, sekcja 1, nr wzorca 56. Próby pracy nie wymagane.

Kraj pochodzenia: Węgry

Szczenięta z rodowodem można nabyć niemal wyłącznie za granicą, w Polsce jest jedna znana hodowla psów tej rasy sprzedająca szczenięta. Cena: 1000.00 EUR

Tagi artykułu: