Choroba nowotworowa jest najczęstszym powodem śmierci czworonogów powyżej 10 roku życia. Według statystyk The National Canine Cancer Foundation w samych Stanach Zjednoczonych na raka cierpi średnio jeden na trzy psy. Niemal połowa psów zmagających się z chorobą nie przezywa nowotworu. Statystyki nie napawają optymizmem, niemniej dają do myślenia właścicielom psów, aby nie lekceważyli okresowych badań i regularnie odwiedzali gabinety weterynaryjne.
Naukowcy dowiedli, że istnieje zależność między rasą psów a częstotliwością zachorowania na daną chorobę nowotworową. I tak, boksery często chorują na nowotwory skóry, podczas gdy owczarki niemieckie na raka śledziony, zaś owczarki belgijskiej – nowotwory żołądka. Wszystkie rasy psów olbrzymich są natomiast narażone na zachorowanie na raka kości.
Jak rozpoznać raka u psa?
Rak u psa daje pewne typowe objawy, które mogą zostać rozpoznane nawet przez niewprawne oko. Jeżeli zaobserwujesz którykolwiek z poniższych symptomów choroby, nie stresuj się, tylko zabierz swojego psa do lekarza. Być może wszystko z nim w porządku, a objawy są związane z łagodną dolegliwością.
Rak u psa jego symptomy:
- wymioty i biegunka u psa
Jeżeli pies cierpi z powodu nawracających biegunek i często wymiotuje, nie warto tego lekceważyć. Oczywiście, drobne epizody gastryczne mogą przytrafić się każdemu. Jeżeli jednak mamy pewność, że pies niczym się nie zatruł, zwróćmy się o pomoc do weterynarza, który po wstępnym wywiadzie skieruje go na badania RTG, USG lub endoskopię.
Wymioty i biegunka u psa mogą wskazywać na nowotwór przewodu pokarmowego.
- krwawienie u psa
Krwotoki z pyska, nosa, genitaliów czy odbytu, w większości przypadków świadczą o poważniejszych problemach zdrowotnych naszego psa. Jeżeli występują samoistnie i nie są spowodowane wypadkiem, należy natychmiast udać się do weterynarza – zwłaszcza jeżeli pies jest już w podeszłym wieku.
- kaszel u psa
Suchy kaszel występuje przeważnie u starszych czworonogów i stanowi wyraźny symptom nowotworu płuc. Kaszel może pojawiać się okresowo także u młodszych psów i stanowić reakcję alergiczną. Absolutnie go nie lekceważmy!
kulenie
Jeżeli kulenie pojawiło się nagle i nie stanowi wynikowej urazu, konieczne jest wykonanie badania RTG. Jest to tym istotniejsze, jeżeli naszym podopiecznym jest duży czworonóg – tak już wcześniej powiedzieliśmy psy ras dużych są bardziej narażone na nowotwory kości, a kulenie stanowi jeden z podstawowych objawów schorzenia.
- gwałtowny spadek wagi psa
O ile pies nie jest na diecie, bądź nie otrzymuje leków, które zmniejszają łaknienie, gwałtowna utrata wagi może być tłumaczona wyłącznie stanem chorobowym. Oczywiście nie musi być to rak. Być może w układzie pokarmowym naszego pupila zalęgły się pasożyty. Tak czy inaczej nie możemy pozostawić sprawy własnemu biegowi – interweniujmy i to jak najszybciej!
- guzki na ciele psa
Obecność guzków na ciele nie musi sugerować choroby nowotworowej. Podobnie jak u ludzi grudki mogą powstać w wyniku zbijania się tkanki tłuszczowej. Jeśli wyczujemy zgrubienia na ciele pupila – nie panikujmy. Obserwujmy bacznie jego zachowanie i co kilka dni sprawdzajmy, czy guzki nie zmieniły swojego kształtu czy wielkości. Każdy zmieniony guzek wymaga przeprowadzenia biopsji i dokładnego badania.
- powiększone węzły chłonne u psa
Węzły chłonne u psa można z łatwością zlokalizować – występują zaraz za żuchwą oraz pod kolanem. Jeżeli są powiększone, może to świadczyć o rozwoju chłoniaka, czyli nowotworu układu chłonnego. To bardzo zdradliwa odmiana nowotworu, która daje niespecyficzne objawy. Nie dajmy się zatem zwieść drobnym sygnałom wysyłanym przez organizm zwierzęcia – chłoniak może zostać w pełni wyleczony, jeżeli wykryjemy go w porę.
Uwaga! Powiększone węzły chłonne często idą w parze z wodobrzuszem.
- problemy z oddawaniem moczu u psa
Zarówno trudności z oddawaniem moczu przez psa, jak i występowanie krwi w moczu psa, stanowią sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeżeli nie ustępują na skutek antybiotykoterapii, konieczne jest przeprowadzenie biopsji i badania histopatologicznego.
- zapach z pyska psa
Brzydki zapach z pyska psa w wielu przypadkach świadczy o rozwoju nowotworu jamy ustnej. Pies, który odczuwa ból w czasie przełykania, często gryzie pokarm w specyficzny sposób i unika twardego jedzenia. W takim wypadku powinniśmy wyeliminować choroby przyzębia, a dopiero potem brać pod uwagę raka.