Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów agresywnych

Agresja u psów to całkiem naturalne, instynktowne zachowanie każdego zwierzęcia pozwalające mu na przetrwanie w każdych warunkach.

Rasy psów agresywnych mogą się znaleźć w każdej rasie nie tylko tej uznanej za szczególnie niebezpieczną.

Każdy pies może być agresywny, jeśli od samego początku, czyli najlepiej od małego szczeniaka jego właściciel nie przyłoży się odpowiednio do jego wychowania. Trzeba być konsekwentnym, wyrozumiałym, a zarazem bardzo przyjacielskim w stosunku do psa wtedy w psie wzbudzimy poczucie bezpieczeństwa, tym samym sprawiając, że agresja może u niego nie wystąpić.

Nie można również stwarzać sytuacji, w których pies mógłby poczuć się zagrożony i niepewny.

Posiadanie psa uznanego za agresywnego wymaga otrzymania specjalnego zezwolenia odpowiedniego organu gminy związanego z miejscem prowadzenia czy przebywania takiego psa.

Pozwolenie takie może być wycofane lub w ogóle nieprzyznane, jeśli warunki, w których pies ma być trzymany mogą powodować zagrożenie dla innych zwierząt lub ludzi. Do ras psów uznanych za agresywne, na które trzeba posiadać zezwolenie należą takie psy jak:

 • Buldog amerykański,
 • Dog z Majorki, 
 • Amerykański pit bull terrier,
 • Dog argentyński,
 • Dog kanaryjski,
 • Tosa inu,
 • Rottweiler,
 • Akbash dog,
 • Anatolian karabash,
 • Owczarek kaukaski,
 • Moskiewski stróżujący.

Lista rasy psów agresywnych ze zdjęciami

Buldog amerykański jest to rasa, która wywodzi się od buldoga angielskiego, w pierwotnym typie hodowana w USA. W dawnych czasach te psy były wykorzystywane podczas walk z bykami na arenach, a obecnie, jako psy obronne i stróżujące. Buldog amerykański to bardzo ciężki i masywnie zbudowany pies, nieodpowiednio wychowywany może być bardzo niebezpieczny.

rasy psów groźnych buldog amerykański

Dog z Majorki to rasa psów zakwalifikowanych do psów molosowatych. Została utworzona już w średniowieczu do walk psów i walk z bykami. Jest to pies średniego wzrostu, o mocnej budowie ciała. Ten pies z Majorki jest dosyć spokojny i zrównoważony, potrafi być wiernym i oddanym przyjacielem człowieka, a także uwielbia dzieci. Musi być tylko od samego szczeniaka przyzwyczajany do innych zwierząt i odpowiednio prowadzony.

rasy psów agresywnych dog z majorki

Amerykański pit bull terrier to rasa psa uznanego za szczególnie niebezpieczną, był on wykorzystywany do walk psów oraz innymi zwierzętami. Wywodzi się w prostej linii z psów hodowanych do walk w Anglii w XIX wieku. Do jego angielskich potomków tej rasy należą Bullterrier oraz Staffordshire popularnie określany, jako stafik. Ten zwinny i bardzo muskularny pies posiada ogromną siłę, wytrzymałość i niezwykłą odporność na ból. Mają potężną wolę walki pobudzaną z pokolenia na pokolenie.

rasy psów agresywnych amerykański pit bull terrier

Dog argentyński to rasa psów należąca do gatunku psów o typie sznaucera i pinczera, pochodzi z centralnej Argentyny. To pies o budowie proporcjonalnej i atletycznej. Przeznaczony do polowań na dużą zwierzynę. Charakteryzuje go wyjątkowa siła i wyjątkowe opanowanie. Psy tej rasy nie tolerują innych osobników, sprowokowane do walki potrafią bezkompromisowo walczyć. Dogi argentyńskie są silne i szybkie, bardzo szybko się uczą. Potrzebują sporo ruchu i zabawy.

Rasy psów agresywnych dog argentyński

Dog kanaryjski to kolejna rasa zaliczona do rasy psów molosowatych. Należą do psów bardzo inteligentnych, upartych, a zarazem posłusznych podczas szkoleń. Te psy obronne posiadają instynkt, który wymaga odpowiedzialnego i mądrego prowadzenia, ponieważ w razie zagrożenia potrafią działać szybko, nieraz bez zastanowienia, ale bardzo skutecznie. Rasa tych psów oprócz pomagania przy pilnowaniu i ujarzmianiu zwierząt hodowlanych, brała udział również w walkach psów. Te wyrobione w nich instynkty sprawiają, że mogą być wspaniałymi psami obronno-stróżującymi.

rasy psów agresywnych dog kanaryjski

Tosa inu te psy pochodzą z Japonii, gdzie hodowane były do walk psów. Tosa inu to pies o dużej i masywnej posturze. Od lat szczenięcych trzeba przyłożyć dużą wagę do ich wychowania, poświęcać im dużo uwagi i być konsekwentnym w swym działaniu, pod żadnym pozorem nie wolno ich zachęcać do agresji, gdyż te psy to nieustraszeni wojownicy i potrafią być bardzo niebezpieczne.

rasy psów agresywnych Tosa inu

Rottweiler to rasa psów, która w dawnych czasach około XV wieku była używana do pilnowania rzymskich obozów w zdobytej przez Rzymian Germanii. Psy tam ciągnęły bardzo ciężkie zaprzęgi z amunicją i żywnością, a także pilnowały bydła, które było pożywieniem legionów. Ten pies jest średniego wzrostu o potężnej posturze. Silny, zwinny i bardzo wytrzymały. Charakteryzuje go upór, skłonność do dominowania oraz niezwykła pewność siebie. Wymaga odpowiedniego podejścia oraz szczególnej konsekwencji w jego wychowaniu.

rasy psów agresywnych Rottweiler

Akbash dog to turecki pies pasterski, który dotarł do Turcji razem z Grekami. Psy te były szczególnie cenione przez Amerykanów, ponieważ potrafiły skutecznie ochraniać stada owiec i bydła przed kojotami. Należy do psów bardzo niezależnych i odważnych, w momencie sprowokowania potrafi być bardzo niebezpieczny i nieobliczalny. W obecnych czasach hodowany przede wszystkim, jako pies obronno – stróżujący. Jest psem odpornym na wszelkie niekorzystne warunki klimatyczne, wymaga dużo ruchu i przestrzeni. Nie nadaje się do przebywania w mieście.

rasy psów agresywnych Akbash dog

Anatolian karabash to rasa psów pasterskich najczęściej występująca na zachód od Ankary, choć zyskał on także wielką popularność w Stanach Zjednoczonych. Te tureckie psy potrafią być bardzo lojalne wobec swojego przewodnika. W stosunku do obcych są nieufne, wymagają odpowiedniego szkolenia, aby nabrać trochę ogłady i posłuszeństwa. Są bardzo odporne nawet na najbardziej surowe warunki klimatyczne.

Owczarek kaukaski to rasa psów, która pochodzi z Kaukazu, ze względu na swoją łatwość przystosowywania się do różnych warunków klimatycznych te psy są obecnie spotykane już wszędzie. Jest to duży, silny pies, o zrównoważonej psychice, bardzo czujny, stanowczy i nieufny wobec obcy. Uwielbia dominować, wymaga odpowiedniego, rygorystycznego podejścia, gdyż nieodpowiednio wychowywany może być bardzo agresywny.

rasy psów agresywnych owczarek kaukaski

Moskiewski stróżujący to rasa psów rosyjskich, która jest efektem międzyrasowych krzyżówek bernardyna i owczarka kaukaskiego. Ten pies od szczenięcych lat musi być nauczony posłuszeństwa, gdyż nie lubi obcych zwierząt ani ludzi. Ten pies sprowokowany może być ogromnie niebezpieczny, będzie walczył do samego końca, aż całkowicie nie pozbędzie się przeciwnika. Odpowiednio pokierowany może być wiernym przyjacielem dzieci oraz swojego właściciela. Jest odporny na warunki klimatyczne, dzięki czemu może być trzymany poza domem.

rasy psów agresywnych moskiewski stróżujący

Tagi artykułu: