Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów dla biegaczy

Rasy psów dla biegaczy. Które psy nie są odpowiednie dla joggera?

Niektóre rasy psów, takie jak Siberian husky czy Greyhound,  zostały wyhodowane do pracy, która wymaga wzmożonej aktywności fizycznej i niebywałej sprawności. Psy są zatem naturalnie przystosowane do biegania na duże odległości. Inne rasy, spośród których wymienić należy Mopsy i Buldogi, nie są dobrymi sportowcami zważywszy na wysoką podatność na przegrzanie. Nie oznacza to oczywiście, że Mopsy nie mogą partnerować nam w czasie biegania czy krótkiej jazdy na rowerze. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i dostosować aktywność do indywidualnych możliwości czworonoga.

Rasy psów dla biegaczy - Podział ras

Pojęcie „rasy psów dla biegaczy” jest bardzo ogólne i wymaga dodatkowego uściślenia. Samo bieganie nie jest bowiem czynnością jednostajną. Zważywszy na to czy chcemy biegać długo, biegać w śniegu czy wędrować po górach, możemy wybierać spośród konkretnych ras. Liz Devitt i profesjonalny psi trener JT Clough, którzy wspólnymi siłami napisali książkę o szkoleniu i prowadzeniu psów, wyróżniają osiem kategorii psów dla biegaczy.

I) Długi, stały bieg – więcej niż dziesięć mil bez przerwy

Weimaraner, Goldendoodles, German shorthaired pointers, Vizslas, Jack Russell terriers

Wszystkie psy mają średnią budowę ciała, są dobrze umięśnione, zad nie jest zbyt ciężki.

II)  Rześki, krótki bieg- mniej niż dziesięć mil bez przerwy

Greyhounds, Pit bulls, English setters, Beagles, Golden and Labrador retrievers

Muskularne acz dość smukłe ciało. Średnia wysokość w kłębie.  

III)  Szybki bieg - jedna mila do siedmiu minut albo szybciej.

Vizslas, German shorthaired pointers, Weimaraners, Greyhounds, Whippets

Psy średniej wielkości, szybkie, muskularne i wytrzymałe.

IV) Długi, wolny bieg

Catahoulas, Labradorretrievers, Standard poodles, Dalmatians

Psy średniej wielkości. Wytrzymałe, solidnie zbudowane.

V) Bieganie w upale

Rhodesian Ridgeback, Vizslas, Airedale terrier, Fox teriery

Psy posiadają wydłużony nos, który ułatwia im oddychanie. Krótkie płaszcze, smukły korpus.

VI) Bieganie w zimnie

Malamutes, German shepherds, Swiss mountain dogs, Siberian huskies

Rasy psów dla biegaczy i sportowców

Psy posiadają gruby, gęsty płaszcz oraz gęsty podszerstek.

VII) Bieg z przeszkodami po szlakach

German shorthaired pointers, Vizslas, Weimaraners, Border collies, Belgian sheepdogs

Psy szybko stąpają i błyskawicznie reagują. Sprawdzają się zarówno w czasie polowania, jak i w  ochronie zwierząt gospodarskich.

VIII) Do wspólnego biegu z grupą znajomych

Golden i Labrador retriever, Standardowe pudle, Labradoodles, Border Collie

Psy bardzo towarzyskie, nie wykazują skłonności do agresji.

Pies do joggingu - Jak wybrać właściwą rasę psów?

Nie trudno wywnioskować, że idealny pies dla biegacza to czworonóg z grupy: I, IV lub VII. Osoby, które kochają zaś jazdę na rowerze i chciałyby, aby pies towarzyszył im w czasie długich przejażdżek, powinni wybrać Husky. Pies dla rowerzysty musi być bowiem wytrzymały i dostosowywać tempo biegu do potrzeb właściciela.

Jak wygląda opieka nad psem dla biegaczy?

Niech za przykład posłuży nam Alaskan Malamute. Alaskany to bardzo duże psy, które wymagają regularnej pielęgnacji: trymowania podszerstka, wyczesywania maty, kąpieli, oczyszczania i dezynfekowania uszu etc. Najtrudniejszym elementem pielęgnacji jest jednak umożliwienie psu solidnego wybiegania się i właściwa stymulacja psychoruchowa. Właściciel musi poświęcać psu minimum półtorej godziny dziennie na spacery. Alaskany najlepiej czują się w domach z ogrodem. Nie powinny mieszkać w blokach.
Nie ma co ukrywać, jeżeli chcemy przygarnąć pod swój dach psa-towarzysza, musimy liczyć się ze sporymi obciążeniami i koniecznością zmiany dawnych przyzwyczajeń.
Jeżeli mieszkamy w mieście i jesteśmy świadomi swoich ograniczeń czasowych i finansowych, powinniśmy zdecydować się na zakup Basenji. Ten uroczy, afrykański pies dla biegacza – dość rzadko spotykany w Polsce – jest fantastycznym towarzyszem biegów i rowerowych harców. Warto wspomnieć, że pies jest łatwy w pielęgnacji i dobrze znosi życie na małych przestrzeniach.

Miłośnicy Chartów będą zadowoleni na wieść, że nie wszystkie czworonogi z grupy są trudne w pielęgnacji. Chart perski Saluki nie jest szczególnie wymagający, jeżeli chodzi o zabiegi groomingowe. Właściciele muszą natomiast zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości ruchu.

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z psami, a chciałyby wejść w posiadanie „biegacza”, mogą zastanowić się nad zakupem Epagneula Bretona. Psy potrzebują stałej, dziennej stymulacji psychoruchowej. Dobrze dogadują się z dziećmi i najlepiej czują się w domach z ogrodem. Nie są najtrudniejsze w pielęgnacji.

Rasy psów dla  biegaczy - Podsumowanie

Biegacz to pojęcie względne. Niektórzy trenują biegi zawodowo, inni biegają okazjonalnie. Jeżeli przemierzamy codziennie duże odległości, musimy zastanowić się, która rasa będzie dla nas odpowiednia. Jeżeli jednak szlifujemy formę i biegamy raz na jakiś, nie musimy zaprzątać sobie głowy kupnem psa specjalnej rasy. Zawsze jednak zwracajmy uwagę na informacje, jak pies radzi sobie z życiem w mieście.

bieg z psami, bieg z psem, bieg z psem rasy, bieg z psem zawody, biegacz, biegać z psem, biegam z psem, bieganie z czworonogiem, bieganie z psem, bieganie z pupilem, dla biegacza, jaka rasa do biegania, jogger, joging, kupno psa, najlepsze rasy psów dla biegaczy, najlepszy pies do biegania, pies, pies dla aktywnych, pies dla biegacza, pies dla biegaczy, pies dla rowerzysty, pies do joggingu, pies i bieganie, piesek dla biegacza, psy, psy dla aktywnych, psy dla biegaczy, psy pies, rasa psa dla biegaczy, rasa psów dla biegaczy, rasy psów, rasy psów dla aktywnych, rasy psów dla biegaczy, rasy psów dla biegaczy i rowerzystów, rasy psów stworzone do biegania, rasy psów wymagające dużo ruchu, z jakim psem najlepiej biegać

Tagi artykułu: