Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów dla osób chorych lub z zaburzeniami psychicznymi

Rasy psów dla osób chorych lub z zaburzeniami psychicznymi. Czy psy rzeczywiście wspomagają osoby chore?

Niepełnosprawność to umysłowe lub fizyczne upośledzenie, które znacznie ogranicza wykonywanie głównych czynności życiowych. Nie dziwi zatem fakt, że inne rasy psów są wykorzystywane do obsługi osób chorych somatycznie, a inne do pracy z osobami chorymi psychicznie. W niniejszym artykule omówimy te dwa przypadki.

Naukowcy – i miłośnicy zwierząt – od dawna wiedzą, że zwierzęta pomagają uspokoić ciało i ukoić duszę. W porównaniu z osobami nieposiadającymi zwierząt, właściciele psów są zazwyczaj bardziej zrównoważeni psychiczne, mniej zestresowani, mają niższe ciśnienie krwi i szybciej powracają do zdrowia po przebytych chorobach. Jedno z badań  przeprowadzonych na uniwersytecie Stanford wykazało, że seniorzy, przebywający stale w domach opieki i posiadający pod swoją opieką psy, są silniejsi psychicznie i zachowują trzeźwość umysłu.

Przebywanie z psem jest naturalnym elementem terapii zaburzeń psychicznych. Czworonogi pomagają ludziom z zaburzeniami psychicznymi, mobilizują ich do podejmowania działań i fizycznej aktywności. Osoby z zaburzeniami psychicznymi wymagają ciągłej stymulacji psychosomatycznej; psy mogą stanowić rewelacyjny bodziec treningowy i uatrakcyjniać codzienne zajęcia. 

Rasy psów dla osób chorych lub z zaburzeniami psychicznymi

kontakt osoby chorej z psem

Co daje kontakt ze zwierzęciem?

Bliskość zwierzęcia jest szczególnie istotna dla osób cierpiących na depresję. Niekiedy wystarczy, że zwierzę położy się w bliskiej odległości lub po prostu położy na nas łapę. Pies wyczuwa zmiany nastrojów i pomaga odnaleźć równowagę psychiczną.

Posiadanie psa pomaga również  poszerzyć krąg społeczny. W czasie spacerów z psem zawsze można zawiązać znajomości z nowymi osobami; mamy ponadto przymus wyjścia z domu. To istotne, ponieważ niektóre osoby z poważnymi chorobami psychicznymi czują się odizolowane od społeczeństwa i mają ograniczony kontakt z przyjaciółmi lub rodziną. Opieka nad zwierzakiem może ponadto pomóc w budowie poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za drugą istotę.

Carla Green, psycholog społeczny z Kaiser Permanente's Portland-based Center for Health Research, twierdzi, że zwierzęta mogą stwarzać pewne problemy osobom z poważnymi chorobami psychicznymi. Ciężar odpowiedzialności może przytłoczyć chorych. Badania przeprowadzone na próbie pacjentów dowodzą, że w większości przypadków osoby chore dobrze reagują na psy (w szczególności szczeniaki) i wskazane jest włączenie ich do regularnej terapii.

Widoczna i niewidoczna niepełnosprawność

Psy, obsługujące osoby z niewidoczną niepełnosprawnością, mają utrudnione zadanie. Do schorzeń „niewidzialnych” zaliczamy: napady padaczkowe, autyzm, choroby serca i zaburzenia psychiczne. Do najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych zaliczamy: schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, depresję kliniczną, myśli samobójcze, fobie społeczne i PTSD. Schorzeniami widocznymi są na przykład ślepota czy głuchota.

pies pomocnik osoby niewidomej

pies pomocnik osoby niewidomej

Ludzie z fobią społeczną (stan, w którym osoba nie może funkcjonować poza swoim własnym domem) również może skorzystać z usług psa serwisowego. Wspólne wyjście z psem jest o wiele mniej stresujące niż samotne opuszczenie mieszkania. Właściciel czuje w zwierzęciu wsparcie i przebywanie w obcym otoczeniu nie jest dlań tak traumatyczne.

Psy są obecnie wykorzystywane także w czasie procesów sądowych w Stanach Zjednoczonych w celu zapewnienia wsparcia dzieciom, które nie potrafią uporać się z nową sytuacją.

Rasy psów dla osób chorych lub z zaburzeniami psychicznymi. Rodzaje psów pomocników.

Są trzy rodzaje psów-pomocników.

1)     Pies terapeutyczny wspomagający osoby chore somatycznie

Psy, które odwiedzają chorych i umierających, aby zapewnić im kilka minut szczęścia.

2)     Pies terapeutyczny wspomagający osoby chore psychicznie

Psy, które zapewniają wsparcie emocjonalne osobom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi.

3)     Psy służbowe

Psy służbowe, które mają specjalne prawa.

rasy psów dla osób chorych golden retrievery

psy terapeutyczne - golden retrievery

Rasy psów dla osób chorych lub z zaburzeniami psychicznymi. Jakimi cechami musi odznaczać się pies terapeutyczny?

Pies, obsługujący osoby chore, musi odznaczać się następującymi przymiotami:

  • łagodny temperament
  • umiejętność zachowania psychicznej równowagi
  • odpowiednie przeszkolenie
  • wytrzymałość psychiczna i fizyczna
  • dobry stan zdrowia

Labradory retrievery , Owczarki niemieckie i Golden retrievery są najczęściej wykorzystywane w czasie terapii zaburzeń.

Nie istnieją szczególne zalecenia odnośnie do doboru właściwej rasy psa. Każdy pies może zostać przeszkolony do obsługi osób chorych psychicznie. Najważniejszą sprawą jest zachowanie konsekwencji i wykorzystanie właściwych metod treningowych. Psy dla osób chorych są indywidualnie szkolone do pracy z daną osobą lub wykonywania zadań, które minimalizują konsekwencje niepełnosprawności właściciela. Szkolenia psychiatryczne obejmują: ocenę oddziaływania na środowisko (w przypadkach paranoi lub omamów ), zachowania sygnalizujące (np. przerwanie powtarzalnych czynności lub szkodliwego zachowania), przypominanie o konieczności zażyciu leków, obsługa pacjenta w czasie sytuacji stresowych etc.

Tagi artykułu: