Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów do domów z ogrodem

Masz, albo planujesz kupić dom z ogrodem, i zastanawiasz się, która rasa psa sprawdzi się w roli stróża, a jednocześnie nie będzie siała zniszczenia na rabatkach? W niniejszym zestawieniu prezentujemy najpopularniejsze rasy psów, które doskonale sprawdzą się w podmiejskich posesjach.

Rasy psów do domów z ogrodem

Bernardyn

Bernardyny to czworonogi, które wprost uwielbiają wylegiwać się w ogródku. Nie są szczególnie aktywne, dlatego nie ma obawy, że zniszczą nasze rabatki, trawnik i wykopią wszystkie krzaczki. To doskonały wybór dla domatorów i osób obawiających się o bezpieczeństwo posesji. Ze względu na swój potężny i groźny wygląd Bernardyn jest także doskonałym „odstraszaczem” intruzów.

Pirenejski pies górski

Pirenejczyk doskonale sprawdza się w roli stróża – jest odważny, czujny i nieufny wobec obcych. Potrzebuje dużo przestrzeni życiowej i możliwości wybiegania się na świeżym powietrzu. Ma zrównoważony charakter, dlatego możemy mieć pewność, że nie będzie szalał w ogródku i niszczył wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego prowadzenia i wczesnej socjalizacji. Nie polecany osobom, które nie miały wcześniej psa.

Berneński pies pasterski

Berneńczyki to idealne psy rodzinne – łagodne i przyjazne w stosunku do ludzi, a jednocześnie czujne i ostrożne. Tolerują dzieci i są wobec nich nad wyraz cierpliwe i opiekuńcze. Jeżeli zajdzie potrzeba, zaalarmują o niebezpieczeństwie. Wymagają wczesnej socjalizacji i bliskiego kontaktu z człowiekiem. Pozostawione same sobie stają się lękliwe i nieufne.


  • Mastif tybetański

  • Bernardyn

  • Owczarek niemiecki

Czarny terier rosyjski
Teriery są spokojnymi, zrównoważonymi czworonogami, które zostały wyhodowane z myślą o służeniu w wojsku i milicji. Szybko się uczą, są bardzo inteligentne i nieagresywne. W żadnym wypadku nie możemy ich jednak ograniczać kojcem czy wiązać przy budzie. Potrzebują ruchu i częstego kontaktu z właścicielem. Nie są polecane osobom, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów.

Łajka

Łajka to czworonóg, który nie może pozostawać przez dłuższy czas bez pracy. Nie znosi nudy i stagnacji, dlatego pilnowanie podwórka nie może być jego jedynym zajęciem. Psy są dość wymagające i raczej nie nadają się dla początkujących właścicieli; przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa jest koniecznością, jeżeli zależy nam na utrzymaniu pozytywnych relacji z psem.

Rasy psów do domów z ogrodem

Mastif tybetański

Mastif tybetański to pies o gorącym temperamencie, który bardzo szybko wyczuje słabość właściciela i wejdzie w rolę samca alfa. Jeżeli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu „trudnych” psów, w żadnym wypadku nie decydujmy się na zakup psa tej rasy! MT wykazują czujność i odwagę w gospodarstwie domowym i są nieufne wobec obcych. Odpowiednio wyszkolone będą jednak posłuszne i spokojne – chętnie wykonają każdy rodzaj komendy.


  • Berneński pies pasterski

  • Czarny terier rosyjski

  • Łajka

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to żywiołowy i energiczny czworonóg, niezwykle inteligentny i podatny na szkolenia. Szybko i chętnie się uczy, uwielbia współpracować z człowiekiem. Właściciel musi zapewnić mu dużą ilość ruchu, gdyż w innym wypadku będzie uwalniał energię w niekontrolowany sposób. Nieprawidłowa socjalizacja i stymulacja psychoruchowa mogą doprowadzić do lękliwości i rozwoju skłonności do agresji. Właściciele owczarków muszą być świadomi, że psy mogą nieco podniszczyć ich piękne ogródki.

Owczarek środkowoazjatycki

Azjata to wspaniały, niezastąpiony pies stróżujący, który nigdy nie da plamy. Po pierwsze – zawsze ostrzeże właściciela o zbliżającym się intruzie. Po drugie – nie zawaha się stanąć w obronie swojego pana. Po trzecie – jest nieprzekupny i nigdy nie da się ułagodzić smakołykiem. Aby jednak cieszyć się z posiadania niezawodnego „psa alarmowego”, musimy poświęcić dużo czasu na jego szkolenie i naukę komend.

Nowofundland

Szukasz spokojnego i dystyngowanego psa? Nie chcesz typowego ogrodowego szczekacza, który rzuca się przez płot na każdego przechodnia? Weź Nowofundlanda! Ten wspaniały olbrzym, często nazywany „psią niańką”, będzie w siódmym niebie, mogąc beztrosko hasać po ogródku i wygrzewać się na słońcu. Czworonogi doskonale nadają się do domów z małymi dziećmi; nie są trudne w szkoleniu i nie wykazują skłonności do zachowań agresywnych.


  • Pirenejski pies górski

  • Nowofundland

  • Owczarek środkowoazjatycki

Shiba Inu

Shiba Inu to wspaniałe, bezproblemowe psy rodzinne, które na ogół nie sprawiają kłopotów wychowawczych i nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji. Czworonogi są z natury zdrowe i odporne na trudne warunki klimatyczne. Jeżeli poświęcimy im trochę uwagi, na pewno odpłacą się dozgonną miłością. Bardzo lubią dzieci i chętnie wchodzą w rolę psich nianiek.

Szpic niemiecki duży

Szpic niemiecki to żywotny i czujny pies zawsze oddany swojemu właścicielowi. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, jest pojętny i nie ma zaufania do obcych. Niestety, jest przy tym dość szczekliwy i może sprawiać wrażenie nadaktywnego. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu ładnego i czystego podwórka, raczej zapomnijmy o kupnie psa tej rasy.

Tagi artykułu: