Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów do joggingu

      Jogging to sport polegający na bieganiu, przeznaczony dla ludzi. Canicrossing to sport dla psów, także polegający na bieganiu, dlatego też rekreacyjna wersja canicrossu, została inaczej nazwana joggingiem z psem. Canicrossing jest jednocześnie jednym z kilkunastu psich sportów (uprawianych przez psy, bądź uprawianych przez psy wraz ze swoimi właścicielami), dostępnych dla wszystkich zdrowych i chętnych psów oraz ich właścicieli.

Cechy psów przystosowanych do biegania

  1.  Po pierwsze – skoro jogging jest sportem polegającym na bieganiu, to musimy mieć psa lubiącego i mogącego dużo biegać, bez szwanku dla własnego zdrowia i kondycji. Musimy więc wybrać rasę predysponowaną do tego celu.
  2. Po drugie – nawet pies należący do rasy biegaczy, wcale nie musi być w tym dobry. Decydują o tym bowiem także cechy osobnicze, czyli typowe dla konkretnego osobnika. Musimy więc wybrać takiego psa, który nie dość, że należy do rasy potrzebującej dużo ruchu, to prócz tego ma swoje osobiste cechy fizyczne tak rozbudowane, że bez szwanku dla siebie, może to robić. To mniej więcej tak, jakbyśmy do jednego biegu wystawili kilka psów tej samej rasy, np. chartów angielskich, a do mety najszybciej dobiegnie tylko jeden z nich. Mogą być też takie osobniki, które będą na tyle słabe, że nie ukończą biegu. Więc tylko ten jeden i ewentualnie dwa kolejne, które zaraz po nim najszybciej ukończyły bieg, powinny być uważane, za te najlepiej nadające się do uprawiania biegania.
  3. Po trzecie – ponieważ jogging nie jest biegiem uprawianym wyłącznie na stadionie i na specjalnie do tego celu przeznaczonej, gładkiej bieżni, a przebiega raczej po różnorodnych nawierzchniach naturalnych i w różnorodnym terenie, dlatego też powinniśmy szukać psa, który może biegać także w trudniejszym, naturalnym terenie (nawet bardzo „dziewiczym”).
  4. Po czwarte – przed rozpoczęciem uprawiania joggingu potrzebny jest trening w celu ustalenia swojej kondycji, która pozwoli na realne uprawianie tego sportu, bez uszczerbku dla własnego zdrowia. Musimy taki trening przygotowujący zapewnić nie tylko sobie, ale także i naszemu psu, który ma nam w tym towarzyszyć. Przygotowanie to musi objąć także odpowiednie żywienie, nie można bowiem słabemu i niedożywionemu, lub chorowitemu psu kazać np. długo i wyczerpująco biegać.

     Jak wyżej wspomniano, do uprawiania joggingu z psem, czy też inaczej mówiąc – canicrossingu – nadają się jedynie rasy psów predysponowane do biegania. Nie oznacza to jednak, że do tego sportu nie będą nadawały się psy mieszańce. Biorąc pod uwagę cechy osobnicze każdego psa z osobna, które także decydują o jego przydatności do biegania, należy stwierdzić, że do biegania będzie dobry każdy pies, który posiada ku temu odpowiednie cechy fizyczne, oraz wykazuje do tego także odpowiednie indywidualne cechy osobnicze. Jednak kierowanie się przy wyborze psa do joggingu, przede wszystkim kwestią jego rasy, będzie najpewniejszą, a przez to podstawową i najwłaściwszą metodą wyboru.

    Niektóre rasy psów i grupy ras, takie jak siberian husky, owczarki, charty (np. greyhound) czy wyżły, zostały wyhodowane do pracy wymagającej wzmożonej aktywności fizycznej i wielkiej sprawności. Psy takie są zatem naturalnie przystosowane do biegania na duże odległości. Są też inne rasy, spośród których wymienić należy mopsy, buldogi czy też rottweilery, nie są tak dobrymi sportowcami, przede wszystkim ze względu na swoją wysoką podatność na przegrzanie. Nie oznacza to oczywiście, że mopsy w ogóle nie mogą partnerować nam w czasie biegania, czy też krótkiej jazdy na rowerze, tym bardziej, że dobre cechy indywidualne (osobnicze) mogą predysponować pewne psy. Zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek i dostosować aktywność do indywidualnych możliwości naszego czworonoga.

jogging z psem

Jogging z psem Labradorem

Więc jakie rasy psów do joggingu nadają się najlepiej?

      Przede wszystkim te, które uwielbiają biegać. Po drugie – najlepsze są te, które są biegaczami długodystansowymi. Właśnie takie rasy psów są stworzone do biegania i aktywnych zabaw na świeżym powietrzu. Psy takich ras najczęściej będą także świetnymi towarzyszami podczas długich spacerów i górskich wędrówek oraz wycieczek rowerowych, a do tego zwykle uwielbiają ćwiczenia z aportowania i zabawy typu frisbee. Ponadto, wiele z nich świetnie i bardzo chętnie pływa. Właściciel musi poświęcać takiemu psu minimum półtorej godziny dziennie na spacery i wybieganie się. Zamiast tego może połączyć przyjemne z pożytecznym i biegać właśnie razem z psem. Rasy te są więc wogóle predysponowane dla osób aktywnych, lubiących uprawiać sport (różne dyscypliny), wędrówki piesze i rowerowe, spacery i wypoczynek na łonie natury. Wiele z tych ras należy do grupy użytkowej psów myśliwskich (np. charty, wyżły, setery, retrivery) oraz psów pasterskich (np. owczarki). Rasy psów odpowiednie dla biegaczy, czyli joggerów, dokładniej opisane zostały poniżej.

Rasy psów do joggingu

     Jeżeli wybierzemy czworonoga odpowiedniej rasy, to my będziemy wtedy upominani, by szybciej i dłużej pozostawać w ruchu. Nieważne, czy jesteśmy amatorami, czy zawodowymi sportowcami, który muszą intensywnie ćwiczyć – są bowiem psy, które nie pozwolą nam siedzieć leniwie i bezczynnie na kanapie! Jak nietrudno się domyślić, najwięcej ruchu potrzebują psy zaliczane do ras dużych i olbrzymich. Wśród nich, w kwestii potrzeb, dominują rasy zaprzęgowe (np. siberian husky, malamut), choć przytrafiają się też mniejsze, a jednak wymagające czworonogi (np. beagle).

Kobieta uprawiajaca jogging z psem

Jogging z psem Collie

Para Amerykanów – Liz Devitti profesjonalny psi trener JT Clough, którzy wspólnie napisali książkę o szkoleniu i prowadzeniu psów, wyróżnili aż osiem kategorii psów dla biegaczy. Jednak psy idealne dla biegaczy nie muszą być np. sprinterami i nie muszą biegać w warunkach ekstremalnych, więc z tych ośmiu grup psów przydatne będą tylko niektóre. Więc ich typ ogólny jeśli chodzi o rodzaj biegu, powinien się określać przede wszystkim jako:

·   przystosowane do długiego i stałego biegu (np. więcej niż dziesięć mil; czyli kilka-kilkanaście lub więcej km bez przerwy) – np. takie rasy psów jak: wyżeł weimarski, German shorthaired pointers, wyżeł węgierski vizsla, jack russell terrier, rasy gończe, beagle, podengo portugalski, wilczarz czyli chart irlandzki. Wszystkie te psy mają średnią budowę ciała i są dobrze umięśnione, a ich zad nie jest zbyt ciężki.

·  przystosowane do długiego i raczej wolnego biegu – np. takie rasy psów jak: catahoula, labrador retriever, dalmatyńczyk, wyżły, owczarek niemiecki a nawet dog niemiecki. Wszystkie te psy są średniej wielkości, wytrzymałe i solidnie zbudowane.

·     przystosowane do biegów z przeszkodami po szlakach – np. takie rasy psów jak: wyżeł niemiecki, wyżeł weimarski, wyżeł węgierski vizsla, border collie, owczarek belgijski i niemiecki, beagle. Psy te szybko stąpają i błyskawicznie reagują.

·     przystosowane do biegów grupowych z większą ilością osób – np. takie rasy psów jak: golden i labrador retriever, pudle, border collie, beagle. Są to psy bardzo towarzyskie i niewykazujące skłonności do agresji.

Niektórzy trenują biegi zawodowo, inni biegają okazjonalnie. Jeśli jogging z psem chcą uprawiać także osoby bardziej zaawansowane i np. startujące w maratonach lub biegające zawodowo, które w związku z tym zmuszone są do biegania i treningów bez względu na panująca akurat aurę, czyli także w upale, w mrozach zimy i w deszczu – mają do wyboru także rasy psów, które są zaawansowane do biegania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Będą to m.in.:

·        psy przystosowane do biegania w upale – np. takie rasy psów jak: rhodesian ridgeback, wyżeł węgierski vizsla, airedale terrier, fox teriery, basenji, chart perski saluki. Psy te posiadają wydłużony nos ułatwiający im oddychanie, krótszą/rzadszą sierść i smukły korpus.

·     psy przystosowane do biegania w zimnie – np. takie rasy psów jak: malamut, siberian husky, duży szwajcarski pies pasterski. Psy te posiadają grubsze i gęstsze futro oraz gęsty podszerstek.

Biaganie z psem beaglem

Młoda kobieta uprawiajaca jogging  z Beaglem

Osoby chcące połączyć jogging z psem z jazdą na rowerze, powinni wybrać np. psy rasy siberian husky, wyżła niemieckiego, pointera, basenji, rhodesian ridgebacka, beagle, owczarka niemieckiego, wilczarza czyli charta irlandzkiego. Pies taki musi być bowiem wytrzymały i dostosowywać tempo biegu do potrzeb właściciela oraz do roweru.

     Jak wynika z powyższego zestawienia, sporo ras powtarza się w kilku punktach, co świadczy o dużej wszechstronności tych ras i właśnie ich kandydaturę powinno się rozważać w pierwszej kolejności. Jeżeli jednak formę szlifujemy tylko dla siebie samych i biegamy jedynie raz na jakiś czas, to nie musimy aż tak szczegółowo zaprzątać sobie głowy kupnem psa specjalnej rasy. Dodatkowo zawsze zwracajmy uwagę także na informacje o tym: jak pies radzi sobie z życiem w mieście, jaki ma charakter, czy jego utrzymanie jest bardziej kosztowne, czy klimat w którym mieszkamy nie będzie dla niego ciężki do zniesienia itp.

Tagi artykułu: