Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów do kochania za swoją brzydotę

Według statystyk brytyjskiego Kennel Club, coraz większą popularnością cieszą się psy o nietypowym wyglądzie. Należą do nich m.in. bulterier, shar pei, czy grzywacz chiński. Jakie jeszcze rasy psów uchodzą za brzydkie? Konieczne poznaj brzydkie rasy psów na świecie.


Niektóre rasy psów mają co najmniej dziwny i nader niespotykany wygląd. Przypominają na przykład dredowe mopy, nagie potworki w stylu chupacabry, czy też owieczki, małpy, albo dziwacznie pomarszczone, bliżej nieokreślone twory. Miewają zbyt krótkie pyski, potwornie wyłupiaste oczy lub bezwłose ciało. Albo mają wręcz taki ogrom sierści, że trudno rozróżnić, która część ich ciała stanowi przód, a która tył. Dla jednych ludzi te psy są piękne i eleganckie, a dla innych to brzydkie rasy psów. Konieczne poznaj więc brzydkie rasy psów na świecie. Przeczytaj, jakie wybrać rasy psów do kochania za swoją brzydotę.

Poznaj 16 najdziwaczniejszych ras psów na świecie. Idąc z nimi po ulicy na pewno wzbudzimy poruszenie i zaciekawienie!

Brzydkie rasy psów lista


Nagi pies meksykański Xoloitzquintle – pierwotna amerykańska rasa psów hodowana niegdyś przez Azteków. Ponieważ nagi pies meksykański ma bardzo ciepłe ciało, służył Indianom do ogrzewania stóp szczególnie w czasie snu. Indianie składano również te psy w ofierze swoim bogom i robili ich posągi.

rasy psów do kochania za swoją brzydotę nagi pies meksykański

Rasa ta podobnie jak pokrewny nagi pies peruwiański zachowała wygląd pierwotnych psów. Posiada do tego dziwacznie bezwłose ciało, co u wielu osób wzbudza odrazę, a przynajmniej spore zaciekawienie.


Nagi pies peruwiański – to podobnie jak nagi pies meksykański numer jeden na liście na której znajdują się brzydkie rasy psów. Również jest nagi, bezwłosy i ma nader dziwaczne cechy pokroju (wyglądu zewnętrznego). Kojarzy się przez to z wielkim nietoperzem lub gołym szczurem. Również nagi pies peruwiański zachował wiele cech praprzodków psów, przez co nie jest do końca podobny do większości pozostałych ras psów. Ciekawostką jest fakt, że nagi pies peruwiański ma też wyższą od innych ras psów temperaturę ciała i poci się przez skórę, a nie tylko w okolicy opuszek palcowych, jak u wszystkich pozostałych psów. Inna dziwaczną cechą tego psiego golasa jest to, że psy te zwykle nie posiadają zębów przedtrzonowych, a rzadziej nawet siekaczy i kłów! To w ogóle nieznana cecha u innych psów!


Grzywacz chiński – to niewielki łysy podobnie jak dwa poprzednie piesek, który również wygląda przez to bardzo osobliwie. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, grzywacz chiński występuje jednak w dwóch formach: owłosionej i bezwłosej.

rasy psów do kochania za swoją brzydotę chiński grzywacz bezwłosy

Grzywacz bezwłosy wygląda też bardziej dziwacznie, gdyż posiada rzadkie kępki włosów na łbie (śmieszna, czuprynowa grzywka), ogonie i łapach. O ironio psy tej rasy są bardzo drogie, bowiem dla jednych to symbol psiej arystokracji, a tylko dla części osób to najbrzydszy pies świata.

Shar pei – rasa pochodząca z Chin. Pokrój tych psów charakteryzuje zdecydowany nadmiar skóry. Wyglądają dziwacznie, są niesamowicie pomarszczone, jakby miały za dużą skórę. Młode psy tej rasy mają pomarszczoną skórę na całym ciele, starsze już tylko w okolicach głowy i ogona. Skóra u tej rasy wymaga przez to szczególnej dbałości, gdyż jest bardziej narażona na infekcje, szczególnie u młodych psiaków.

rasy psów do kochania za swoją brzydotę shar pei

Tak niesamowicie pomarszczona skóra u psów tej rasy jest efektem mutacji genu HAS2, który odpowiada za produkcję kwasu hialuronowego w naskórku (notabene kwas ten dodaje się do odmładzających kremów przeciwzmarszczkowych dla ludzi). Chyba właśnie dlatego w przeciwieństwie do nas ludzi, u psów rasy shar pei wraz z wiekiem zmarszczek jednak ubywa!


Mastif neapolitański – rasa ta jest bezpośrednim potomkiem słynnych rzymskich psów bojowych. Są to więc psy niesamowicie masywne i ciężkie, mają też wielką głowę oraz masywną kufę z obwisłymi faflami, przez co wielu ludziom kojarzą się z bykami. Podobnie jka Dog de Bordeaux mają jednak bardzo łagodne i zrównoważone usposobienie. Sprowokowany mastif zamienia się jednak w prawdziwą bestię i walczy zaciekle. Warto wiedzieć, że mastif neapolitański należy do największych psów na świecie. Dorosłe osobniki osiągają wysokość w kłębie ok. 60-75 cm, przy masie ciała 50-70 kg. Nic dziwnego, że psy te zawsze wzbudzają powszechny respekt. Choć wygląd mastifów sugeruje ociężałość, są to jednak psy dość żwawe, zwłaszcza gdy stają do walki (w starożytności walczyły nie tylko na wojnach jako psy bojowe, ale również jako psy do walk na arenach koloseum).


Dog de Bordeaux – to rasa mastifa znana w Polsce głównie z serialu „Rodzina zastępcza” oraz filmu „Turner i Hooch”. Dog de Bordeaux z zewnątrz wygląda niesamowicie masywnie i zwaliście.

psy brzydkie dog de bordeaux

Budzi przez to przerażenie, choć tak naprawdę jest przyjemnym, łagodnym i towarzyskim psiskiem. Z powodu swego wyglądu jest też pocieszny i nieco ciapowaty oraz wiecznie zaśliniony.


Puli – to węgierska rasa psa pasterskiego. Puli posiada bardzo mocno sfilcowaną sierść, która wygląda jak celowo zrobione, bardzo liczne i długie dredy. Ten pies wygląda tak dziwacznie, że trudno ocenić, gdzie ma głowę, a gdzie ogon. Puli wygląda po prostu jak wielki mop, przez co jednak jest strasznie trudny do wykąpania, a jeszcze bardziej do późniejszego wysuszenia.


Bergamasco – to rasa psa uważana przez wielu za jeszcze bardziej sfilcowanego, niż inne psie „mopy”. Im jest starszy, tym bardzie jego sierść się zwija, tworząc długie, cienkie dredy, niekiedy nawet zlepiające się w wielkie „placki”. Ani u rasy puli, ani u bergamasco nie należy jednak rozczesywać dredów.


Affenpinscher zwany też pinczer małpi – to mały piesek, który wyróżnia się tym, że ma charakterystyczną płaską mordkę, podobną wyglądem do pyska małpy. Do tego pokrywa go śmiesznie nastroszona sierść. Wszystko to sprawia, że pinczer małpi przypomina bardziej miniaturkę gorylątka, niż psa.

psy do kochania za swoją brzydotę affenpinczer

Posiada też typowy dla pinczerów charakterek, czyli bryluje porywczością, zadziornością i nieustępliwością. Jako pinczer nie znosi innych psów w domu i zaciekle zwalcza je, jako znienawidzoną konkurencję.


Gryfonik brukselski – to również małe pieski o dziwacznej mordce. Mają sterczące owłosienie na głowie i brodzie, przez co przypominają z wyglądu słynnego Chewbaccę z „Gwiezdnych Wojen”. Choć gryfonik brukselski jest śmieszny i dla niektórych dziwaczny, to ma jednak wielki olbrzymi urok osobisty. Jest to również rasa inteligentna i spokojna, do tego nie obciążona chorobami genetycznymi i długowieczna (niektóre gryfoniki dożywają 15 i więcej lat).


Mops – to małe pieski o niesamowicie „silnym spojrzeniu”, posiadają bowiem śmieszny płaski pysk i bardzo wyłupiaste, wielkie oczka. Do tego mają beczułkowaty korpusik ze świńsko zawiniętym ogonkiem i krótkimi nóżkami.

brzydkie psy mopsy

Choć mops wygląda śmiesznie, potrafi jednak rozkochać ludzi w sobie swoją wiecznie „strapioną” minką i bardzo wesołym, czasem niesfornym usposobieniem.


Buldog francuski – ta francuska rasa swoim wyglądem (pokrojem) przypomina mopsa, jednak z tym wyjątkiem, że posiada dosyć duże, sterczące pionowo uszy. Są one na tyle nieproporcjonalnie wielkie i do tego odstające, że z wyglądu nie pasują do sylwetki tego małego, żywego psiaka. Każdy buldog francuski nie traci tego specyficznego uroku osobistego nawet w wieku dorosłym. Psy te są więc przez wielu uważane za najładniejszą rasę małych molosowatych, mimo, że ich protoplaści (m.in. buldog angielski i mops) nie są uważane za rasy urodziwe.


Bedlington terier – to rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Pies ten wygląda jak dziwaczny w kształcie pudel, lub bardziej – jak przystrzyżona mała owca. Nie jest jednak przy tym jak te zwierzęta łagodny i bojaźliwy, lecz posiada iście „lwie serce”. Ponoć to prawdziwy „lew w owczej skórze”!

rasy psów do kochania za swoją brzydotę bedlington terriery

Odwaga u tej rasy wynika pewnie stąd, że w jej tworzeniu udział brały bulteriery, teriery szorstkowłose, dandie dinmont terriery oraz pudle i whippety. Psy tej rasy są więc bardzo żywiołowe, harde i odważne. Rasa ta jest hodowana głównie w Wielkiej Brytanii.


Rosyjski toy – to malutki, śmiesznie wyglądający terier do towarzystwa rodem z Rosji. Posiada ogromne uszy i wyłupiaste oczka, przez co wygląda przezabawnie i rozczulająco. Rasa bardzo popularna w Rosji.
Chart afgański – jedna z najstarszych ras psów na świecie, która stworzono jeszcze przed naszą erą. Są to psy myśliwskie, które w wyglądzie charakteryzują się bardzo szczupłą i jakby wybujała budową ciała. Do tego mają długą, prostą i jedwabistą w dotyku sierść, przez co wyglądają jak śmieszne, bardzo szybko biegające psie „mopy”.


Cirneco Dell'Etna – to stara rasa wywodząca się jeszcze od słynnych świętych psów starożytnego Egiptu. Rasa ta pojawiła się po raz pierwszy na terenie dzisiejszej Sycylii, w okolicach wulkanu Etna, stąd jej nazwa. Miaqło to miejsce ok. 2,5 tys. lat temu. Psy te mają wygląd typowy dla ras pierwotnych w typie wspomnianego „psa faraona” oraz podobnego do niego nagiego psa meksykańskiego i nagiego psa peruwiańskiego.

rasy psów do kochania za swoją brzydotę cirneco dell etna

Niegdyś hodowano je w celach myśliwskich na trudnym, skalistym terenie obfitującym liczne rozpadliny. Psy te mogą więc bardzo długo i wytrwale pracować, są niezwykle wytrzymałe i zwinne oraz odporne na trudne warunki klimatyczne. Do tego są też łatwe w utrzymaniu i co ważne – bardzo odporne na choroby.
 

Tagi artykułu: