Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów dużych i psie giganty

Pewnie wielu z nas, chociaż raz w życiu zastanawiało się, która rasa psów może być największa?

Ras psów dużych i bardzo dużych jest wiele, zdarzają się też, choć stosunkowo dosyć rzadko tak zwane psie giganty, niektóre z nich nawet umieszczone zostały w Księdze Rekordów Guinnessa tak jak na przykład Dog George, który w kłębie ma 1,09 metra wzrostu, a jego waga wynosi 111 kg. Ten obecnie ponad pięcioletni pies pochodzi z Arizony, jego właścicielem jest David Nasser. George otrzymał 15 lutego 2010 dwa tytuły: Najwyższy pies świata oraz Największy pies świata. Jak wspominał jego właściciel ten pies potrafi w ciągu miesiąca zjeść ponad pięćdziesiąt kilogramów karmy, a lecąc samolotem zajął aż trzy miejsca pasażerskie. Z powodu swoich ogromnych rozmiarów nie zmieścił się do luku bagażowego.

Kolejnym psem, któremu George zabrał tytuł jest również dog o imieniu Titan, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest niższy od niego o niecałe dwa centymetry. W 2009 roku ten rekord, czyli największego psa na świecie należał do Boomera, którego waga wynosiła ponad 80 kg, a w kłębie mierzył 91 centymetrów. Należy on do rasy Landseer, która jest blisko spokrewniona z Nowofundlandem. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest wiele ras psów dużych, może już nie tak wielkich jak wspomniane rekordowe psie giganty, ale też spore.


  • Chart rosyjski

  • Nowofundland

  • Komondor

Do ras psów bardzo dużych należą takie psy jak: Akbash dog, Alaskan malamute, Anatolijski pies pasterski, Bernardyn, Berneński pies pasterski, Bloodhound, Boerboel, Bouvier des flandres, Bullmastiff, Chart rosyjski borzoj, Chart szkocki, Czarny terier rosyjski, Dog niemiecki, Dogue de Bordeaux, Duży szwajcarski pies pasterski, Fila brasilerio, Komondor, Kuvasz, Mastif angielski, Mastif neapolitański, Owczarek francuski beauceron, owczarek środkowoazjatycki, Owczarek z Maremma, Pies górski z Estrela, Pirenejski pies górski, Rhodesian ridgeback, Rottweiler, Sznaucer olbrzym oraz Wilczarz irlandzki.

Rasy psów dużych to: Airedale terrier, Akita, Alapaha blue blood bulldog, Amerykański spaniel wodny, Amerykański staffordshire terrier, Australian cattle dog, Black tan coonhound, Bokser, Buldog amerykański, Bulterier, Catahoula leopard dog, Chart afgański, Chart angielski, Chesapeake Bay retriever, Chow chow, Clumber spaniel, Curly coated retriever, Dalmatyńczyk, Doberman, Field spaniel, Flat coated retriever, Foxhound Amerykański, Foxhound angielski, Golden retriever, Gryfon korthalsa, Harrier, Irlandzki spaniel wodny, Labrador retriever, Otterhound, Owczarek australijski (typ amerykański), Owczarek australijski (kelpie), Owczarek belgijski groenendael, Owczarek belgijski malinois, Owczarek belgijski tervueren, Owczarek francuski briard, Owczarek niemiecki, Owczarek staro – angielski, Owczarek szkocki długowłosy, Pies faraona, Pitbull amerykański, Pointer, Pudel Duży, Redbone Coonhound, Retriever z Nowej Szkocji, Seter angielski, Seter irlandzki, Seter irlandzki biało – czerwony, Seter szkocki, Siberian husky, Szpic niemiecki, Wyżeł niemiecki krótkowłosy, Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, Wyżeł węgierski krótkowłosy, Wyżeł weimarski oraz Wyżeł włoski szorstkowłosy.

Wszystkie psy wymienionych ras są duże wagowo oraz gabarytowo, na pewno nie są, aż tak wielkie jak psy rekordowe, ale również dosyć spore. Porównując na przykład Doga niemieckiego, który należy do psów ras dużych z rekordowym psem również dogiem na pewno zauważymy między nimi różnicę. Przeważnie przeciętny Dog niemiecki osiąga wielkość od 76 do 87 cm, a waży średnio między 54 a 75 kg. Ciało Doga jest bardzo masywne i muskularne, o mocnych kościach. Pierwsze spojrzenie na tego dużego psa wywołuje spore emocje, niekoniecznie pozytywne, często wzbudza strach, bo kojarzy się z psem niebezpiecznym, ale takie odczucia szybko przemijają po lepszym poznaniu tej rasy. Dobrze ułożony Dog niemiecki sprawia wrażenie takiego dużego łagodnego szczeniaka, uwielbia zabawy z dziećmi i potrafi być świetnym przyjacielem człowieka.

Przeważnie takie duże psy służą do obrony, niektóre z nich również zaliczone są do psów agresywnych, nie tylko ze względu na swoją posturę, ale również na swój nieposkromiony, indywidualny charakter.


  • Wilczarz irlandzki

  • Dog niemiecki

  • Bullmastiff

Każdy z tych dużych ras psów może być wspaniałym przyjacielem człowieka, ale wymaga odpowiedniego dosyć łagodnego podejścia oraz odpowiedniej opieki ze strony swojego opiekuna. Przy takich psach na pewno każdy poczuje się pewniej, ale jeśli jesteśmy zainteresowani właśnie takim ogromnym psem to musimy wiedzieć, że potrzebuje on właściwych warunków do jego prawidłowego rozwoju. Musi mieć odpowiednią przestrzeń, pielęgnację oraz odpowiednio dobraną ilość pożywienia. Takie duże psy – psie giganty wymagają indywidualnego podejścia, gdyż nieodpowiednia opieka lub złe traktowanie może czasem doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, często zagrażającej nawet życiu.

Choć większość z tych ras odpowiednio wychowana świetnie nadaje się do domów, w których przebywają dzieci to jednak w tych kontaktach trzeba być dosyć ostrożnym, gdyż małe dzieci często traktując to, jako zabawę szarpią psa za ogon itd. I niestety takie zachowanie może być przez takiego dużego psa źle odebrane i może nagle zaatakować, czasem zupełnie nieświadomie myśląc, że dziecko chce mu po prostu zrobić krzywdę, w ten sposób próbuje się obronić.

Dlatego jaki będzie pies z nami przebywający czy łagodny czy agresywny to w dużej mierze zależy właśnie od podejścia swojego opiekuna.

Tagi artykułu: