Udostępnij ten artykuł.

Książka Rasy psów kompendium - Cunliffe Juliette

„Rasy psów. Kompendium” autorstwa Brytyjki Juliette Cunliffe, to 384-stronicowa książka w twardej oprawie, wydana przez Wydawnictwo PARRAGON w 2005 roku (pierwsze wydanie). Niniejsza książka ma dużą poczytność, o czym świadczy jej obecność w wielu księgarniach i bibliotekach.

Tytuł oryginału angielskiegoto „The encyclopedia of dog breeds”. Oryginał został wydanyw 1999 roku w Wielkiej Brytanii, także przez Wydawnictwo PARRAGON Books Ltd.

„Rasy psów. Kompendium” autorstwa Juliette Cunliffe to wyczerpujący i bogato ilustrowany przewodnik po świecie różnorodnych ras psów. Jest bardzo bogato ilustrowana. Teksty i fotografie przynoszą wszystko, co potrzebne jest czytelnikowi. W książce tej zamieszczono w sumie opisy ponad 400 ras psów oraz ponad 1000 fotografii i rysunków. Znalazły się tu także ciekawe wiadomości m.in. o pochodzeniu i udomowieniu psa (historia psiego gatunku), o budowie i pokroju psa (morfolofia i anatomia psa), o szkoleniu (tresurze) psów, o psach ratowniczych i policyjnych. W niniejszej książce „Rasy psów. Kompendium” znajdziemy także inne, nieoficjalne nazwy ras i dozwolone umaszczenia. Książka zawiera ponadto, czytelne znaki graficzne informujące o wielkości, pielęgnacji i żywieniu danej rasy.

Encyklopedia ta jest pełna ciekawych faktów i zdjęć. Może stanowić prezent na stolik do kawy, na którym szybko sięgniemy po nią w każdej chwili, gdy będzie nam potrzebna. Zwykle tego typu encyklopedie są dosyć drogie z powodu obowiązku pięknego druku i wielości zdjęć oraz ilustracji, jednak niniejsza pozycja nie ma zbyt wygórowanej ceny. Jest to jej niewątpliwym atutem.

Mimo wszystko nie uniknięto w niej pewnych błędów, gdyż niektóre zdjęcia nie są oznaczone. Istnieje wiele artykułów na temat ras zamieszczonych jednocześnie na jednej stronie i na stronie sąsiedniej. Czytelnik może więc mieć kłopot by odgadnąć, która rasa jest przedstawiona na danym zdjęciu, jeśli brak oznaczenia tegoż zdjęcia. Drugą kwestią jest potraktowanie w opisie niektórych popularnych ras psów. Dla przykładu, ponieważ pudle są bardzo popularne, mogły więc zostać omówione w osobnej kategorii. Zamiast tego, są one wymienione jakby przypadkowo. Tymczasem, pudle to delikatne psy, a ich popularność nie umniejsza ich wartości. Również same zdjęcia znajdujące się w tej encyklopedii bywają krytykowane. Dla przykładu, obecnie bardzo popularna rasa Rhodesian ridgeback znana jest z tego, że sierść tych psów jest krótka, a na grzbiecie mają podłużny pas sierści skierowaną odwrotnie (do przodu), niż u wszystkich innych psów, ciągnący się wzdłuż kręgosłupa. Tymczasem w tej książce zamieszczone zdjęcie ukazuje tylko głowę psa, jest to poważny brak! Mimo tych niedociągnięć, recenzenci i tak polecają kupienie tej książki.

Książka Rasy psów kompendium

Dużym plusem książki „Rasy psów. Kompendium” autorstwa Juliette Cunliffe jest za to mnogość opisanych tu w sumie ras. Autorka zamieściła w tej książce chyba wszystkie rasy świata. Są tu nawet standardowe hybrydy takie jak cockapoo. W obrębie każdej rasy znajdują się bardzo dokładne opisy tych ras, dotyczące m.in. takich cech jak: wysokość, masa ciała, pokrój, wygląd sierści, charakter, historia, pochodzenie i przodkowie rasy, formy w obrębie rasy (mały, średni, duży, bardzo duży, gładkowłosy, szorstkowłosy, długowłosy itp.), specyfika karmienia danej rasy, pielęgnacja i cechy wrodzone (jak np. choroby), oraz różnorodne zdjęcia przedstawicieli danej rasy.

Obecnie istnieje ok. 500 różnych ras psówu znanych przez różne kluby na całym świecie. FCI międzynarodowa organizacja z 84 państwami członkowskimi uznaje 339 z tych ras. American Kennel Club uznaje 164 rasy, Australian National Kennel Club uznaje 98 ras, Canadian Kennel Club uznaje 202 rasy, Kennel Club (UK) uznaje 210 ras, New Zealand Kennel Club uznaje 204 rasy, a United Kennel Club uznaje 358 ras. Liczby te są jednak tylko orientacyjnei nie można dokładnie ustalić ile jest ras psów na świecie, ponieważ hodowcy cały czas pracują nad nowymi rasami. Wiele z nich nie jest uznawanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Ogromna liczba psich ras spowodowana jest wieloma różnymi funkcjami, jakie psy pełnią obecnie lub pełniły w przeszłości. Możemy wśród nich wyróżnić kilka podstawowych grup, czyli tzw. typów psów.

Mimo pewnych błędów encyklopedia ta i tak jest uważana zaniezwykle starannie wydaną pozycję, gdzie merytoryczne, pisane z widoczną pasją i zacięciem informacje, idą w zawody z przepięknymi grafikami i wielkim zbiorem fotografii. Jest polecana zarówno tym, którzy z „psiarstwem” mają do czynienia po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją już zdobytą i ugruntowaną wiedzę kynologiczną. To świetna pozycja encyklopedyczna, do której można, a nawet należy często wracać. To superpozycja i dla znawców, i jako książka tzw. „pierwszego kontaktu”!

Zdjęcie stron ksiązki rasy psów kompendium

Wszystkim, którzy pragną kupić psa, książka ta pomoże wybrać właściwego dla siebie psa, przedstawiciela najodpowiedniejszej dla niego rasy. Sięgnąć po nią winni także hodowcy, od których tak bardzo zależy przecież rozmnażanie i kształtowanie jak najlepszych szczeniąt, za równo jeśli chodzi o ich pokrój jak i charakter oraz zdrowotność.

Tagi artykułu: