Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów małych

Rasy psów małych i bardzo małe psy są niezwykle popularne wśród osób zamieszkujących duże aglomeracje miejskie i dysponujących małymi przestrzeniami.

Rasy psów małych nie potrzebują dużo miejsca i doskonale radzą sobie w małych, blokowych mieszkaniach. Poniżej zamieszczamy opisy kilkunastu ras psów małych należących do grup małych i bardzo małych.

Chihuahua to mały piesek salonowy, który występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Osobniki długowłose wymagają regularnego szczotkowania oraz pielęgnowania sierści. Okazy krótkowłose są o wiele mniej wymagające i doskonale spełnią oczekiwania osób, które nie są w stanie poświęcać psu wiele czasu w ciągu dnia. Chihuahua nie wymagają długich spacerów i nie przeszkadza im życie w mieście.

Chin japoński przypomina z wyglądu Pekińczyka; niemniej jednak jest daleko bardziej towarzyski i zabawowy. Chin odnajdzie się zarówno w środowisku miejskim jak i wiejskim. Nie wymaga długich spacerów, a jego pielęgnacja nie powinna przysparzać właścicielom większych trudności. Pies nie wykazuje zachowań agresywnych i w związku z tym rzadko szczeka i warczy. Szczekanie jest w sposób naturalny przypisany psom ras małych - poprzez szczekanie wyrażają bowiem niechęć i nawołują właściciela do podjęcia działań.


  • Pinczer miniaturowy

  • Gryfonik belgijski

  • Maltańczyk

Coton de tuléar są zdecydowanie bardziej wymagającą rasą. Psy mają długą, bujną, białą sierść, która musi być regularnie czesana i myta. Powłoka stanowi jeden z ich atutów i jest bardzo często przyrównywana do owczego puchu. Cotony są więc odpowiednim nabytkiem dla osób, które znajdują radość w pielęgnowaniu swoich pupili i pragną, aby wyglądały jak z obrazka. Jeśli chodzi o poziom aktywności i wymagań związanych z codziennymi spacerami, nie są one zbyt wysokie- czworonogom wystarczy kilkanaście do kilkudziesięciu minut spacerów w ciągu dnia.

Zdecydowanym przeciwieństwem Cotonów są Gryfoniki belgijskie, które są bardzo aktywną rasą i wymagają stałej stymulacji ruchowej. Gryfoniki są idealnymi psami rodzinnymi, które uwielbiają zabawy z dziećmi, nie wykazują zachowań agresywnych i nade wszystko pragną miłości i czułości ze strony właściciela. Psy są mało szczekliwe i nie sprawiają problemów wychowawczych.

Równie aktywną, acz znacznie mniej uspołecznioną rasą są Pinczery małpie. Psy wymagają systematycznej pielęgnacji sierści, która musi być regularnie trymowana i przycinana. Pinczery są aktywną, niezwykle energiczną i zabawową rasą. Niemniej ich zachowanie bardzo często pozostawia wiele do życzenia- w obecności obcych tracą głowę i mogą zachowywać się niekonwencjonalnie. Raczej odradzamy je rodzinom z małymi dziećmi i osobom bez doświadczenia.


  • Chihuahua

  • Chin japoński

  • Coton de Tulear

Maltańczyki, Pekińczyki, Szpice Miniaturowe i Yorkshire terriery to rasy, które wymagają wzmożonej pielęgnacji i dbałości o wygląd. Pielęgnacja nie dotyczy jedynie kwestii strzyżenia i czesania, ale również zachowania prawidłowej diety i poziomu aktywności.  

Maltańczyki nie linieją i nie wymagają częstego strzyżenia. Niestety, każdego dnia należy je dokładnie wyczesywać i szczotkować. Szczotkowanie pełni dwojakie funkcje- nie tylko rozczesuje sierść, ale również masuje skórę zwierzęcia. Czworonogi są łatwe do ułożenia i nie wymagają specjalistycznych szkoleń. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i doskonale radzą sobie w środowisku miejskim.

Pekińczyki są zgoła odmienną rasą; w stosunku do obcych są bardzo nieufne i mogą zachowywać się agresywnie. Ich ułożenie również nastręcza zazwyczaj sporo problemów. Psy są niezwykle niezależne i potrafią zdominować właściciela. Raczej nie poleca się ich osobom, które nie mają doświadczenia z czworonogami.

Yorkhire terriery mogą zachowywać się w podobny sposób, gdyż podobnie jak Pekińczyki mają silny instynkt terytorialny i nie akceptują pobytu obcych w ich prywatnej przestrzeni. Ich pielęgnacja również nastręcza masę problemów. Yorki wymagają regularnego strzyżenia i wyczesywania sierści. Ich dieta także różni się od jadłospisu innych psów. Jednym słowem- Yorkshire to rasa dedykowana fascynatom i miłośnikom zwierząt.


  • Yorkshire Terrier

  • Pomeranian

  • Pomeranian

Szpice miniaturowe są średnio wymagającą rasą, jeżeli chodzi o spacery i zachowanie diety. Niestety, należy pamiętać o ich regularnym trymowaniu i wyczesywaniu sierści. Psy, podobnie jak większość przedstawicieli ras małych, są wrażliwe na zmiany pogodowe i bardzo często chorują.

Grzywacze chińskie, pomijając koszty związane z zakupem od sprawdzonego hodowcy, nie są drogie w utrzymaniu. Z racji braku sierści nie trzeba ich trymować, czesać ani szczotkować. Właściwa pielęgnacja ogranicza się do regularnego przemywania skóry i nawilżania jej odpowiednią oliwką, albo preparatem pielęgnacyjnym. Zapotrzebowanie na ruch jest raczej znikomy, toteż psy mogą dostosować się do każdych warunków- w tym życia w dużej aglomeracji. Ich stosunek do właścicieli jest zazwyczaj poprawny, niemniej nie należy zapominać, że psy są z natury niezależne i mogą pragnąć zdominować swojego pana.

Podobnie rzecz się ma z Pinczerami miniaturowymi, które nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednakże przysparzają właścicielom sporo problemów zważywszy na bardzo awanturnicze i butne usposobienie. Pinczery miniaturowe są bardzo popularną i często spotykaną rasą psów.

Spaniele kontynentalne są zdecydowanie rzadziej spotykaną rasą. Ich wygląd jest niezwykle majestatyczny, jednakże jego utrzymanie wymaga wiele trudu i cierpliwości ze strony właścicieli. Spaniele są zazwyczaj łagodne i mają ujmujące usposobienie. Są szczególnie polecane rodzinom z małymi dziećmi. Główną przeszkodą w adopcji, bądź kupnie zwierzęcia jest niestety jego wysoka cena.

Tagi artykułu: