Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na A

Rasy psów – Psy na literę A

Czy gdyby ktoś zapytał Państwa, ile ras psów żyje na świecie, to znaliby Państwo odpowiedź? A gdyby poprosił o wyliczenie wszystkich ras psów, których nazwa zaczyna się na konkretną literę alfabetu? Osoby, które nie mają i nigdy nie miały czworonoga, mogłyby nie wymienić ani jednej rasy. Entuzjaści czterech łap z pewnością podbiliby średnią, ale czy wynik byłby zadowalający? Czy ktokolwiek z nas zdaje sobie sprawę, że Międzynarodowa Federacja Kynologiczna odnotowała aż dwadzieścia jeden ras psów na literę A? Skoro do pierwszej grupy przynależy aż kilkadziesiąt czworonogów, to ile jest ich ogółem? Czy mogą sobie Państwo wyobrazić, że po świecie chodzi ponad 300 ras psów?

W poniższym artykule zajmiemy się opisem pierwszej grupy - rasy psów na literę A.

Rasy psów na A:

Aidi, Airedale terrier, Akbash dog, Akita, Akita amerykańska, Alano español, Alaskan husky, Alaskan klee Kai, Alaskan malamute, Alpejski gończy krótkonożny, American eskimo dog, Amerykański pit bull terrier, Amerykański spaniel dowodny, Amerykański staffordshire terier, Anatolian, Angielski Coonhound, Appenzeller, Ariégeois, Australian Cattle Dog, Australian stumpy tail cattle dog, Australijski silky terier.

Zdjęcia psów mogą Państwo obejrzeć w naszej galerii.

Psy świata – litera A

Aidi były niegdyś wykorzystywane do różnych celów. Nie tylko chronił stad owiec i innych zwierząt hodowlanych, ale także brał udział w polowaniach. Szczegółowy opis rasy wydaje się zbędny, gdyż pies psy nie są spotykane na terenie Polski.

Airedale Terrier jest doskonałym stróżem i towarzyszem zabaw. Właściciele często uskarżają się jednak na jego niepohamowany apetyt. Jeżeli pies nie zostanie w młodości prawidłowo uspołeczniony i wyszkolony, może stwarzać bardzo duże problemy wychowawcze. Airedale jest bardzo dobrze nastawiony do dzieci, dlatego też jest chętnie wybierany przez rodziny z małymi dziećmi.

Akbash to typowy pies pasterski, który ma bardzo silną potrzebę pracy. Największą zbrodnią dla tej rasy psów jest wprowadzenie osobnika do przestrzeni miejskiej. Akbash to czworonóg, który musi żyć w swoim naturalnym środowisku.


  • Anatolian

  • Airedale terrier

  • Akita amerykańska

Akita to rasa psów wywodząca się z terenów Japonii. W swoim rodzinnym kraju zyskały ogromną popularność i stały się najchętniej kupowanymi psami towarzyszącymi. Akity są dość trudne w ułożeniu i mają silne skłonności dominacyjne. Zdecydowanie nie nadają się do prowadzenia przez osobę, która nie miała wcześniej do czynienia z psami.

Alaskan Husky to dość nietypowa rasa psa. Po pierwsze - nie szczekają, tylko wyją. Po wtóre są w stanie zaufać każdemu, dlatego tez marni z nich obrońcy. Alaskany mają silną potrzebę ruchu, stąd też nie nadają się zbytnio do życia w mieście. Jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem Alaskana, powinniśmy zastanowić się nad zakupem przynajmniej dwóch osobników. Psy zdecydowanie lepiej czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojej rasy aniżeli w towarzystwie ludzi.

Alaskan klee Kai jest zdecydowanie bardziej przyjazny człowiekowi. Lubi towarzystwo swoich kolegów, jednak nie wzgardzi także bliższymi kontaktami z człowiekiem. Pies może okazać się idealny dla osoby, która szuka w zwierzęciu prawdziwego towarzysza i jednocześnie inteligentnego kompana.

Alaskany Malamute to prawdziwi wojownicy wśród psów. Bardzo często wszczynają pojedynki z innymi członkami swojego stada oraz wykazują tendencje dominacyjne. Hodowcy twierdzą jednak, że wobec członków swojej rodziny są bardzo lojalne i kochające. Zwierzęta mają silną potrzebę ruchu, zatem mieszkanie w mieście jest w tym przypadku absolutnie wykluczone.

Amerykański pit bull terrier jest nader często uznawany za psa agresywnego i wrogiego człowiekowi. Nic bardziej mylnego. Pit bull terriery są wprawdzie psami agresywnymi i walecznymi, jednakże ich agresja jest skierowana na inne zwierzęta. Ich stosunek do człowieka jest, co najmniej pozytywny. Dobrze wyszkolony Amerykański pit bull terrier na pewno nie zrobi krzywdy członkom swojej rodziny. Niestety, wiele osób – czy to z głupoty, czy też z oszczędności – rezygnuje ze szkolenia behawiorystycznego. Amerykański pit bull terrier, który nie został poddany szkoleniu i nieukierunkowany na określone działania, może być bardzo niesforny, awanturniczy i dominujący. Początkujący właściciel, niezdający sobie sprawy, jak szkodliwe jest ustępowanie psu, może stworzyć prawdziwą „bestię”. Pamiętajmy, że żaden pies nie jest zły z natury. Agresywne zachowanie stanowi wynikową popełnionych błędów wychowawczych.

Rasy psów na A c.d.

Alpejski gończy krótkonożny jest bardzo podobny do znanego nam jamnika. Nie tylko wyglądem przypomina jednak jamnika- również zachowanie wyraźnie asocjuje z jamniczym usposobieniem i temperamentem. Alpejskie gończe są psami upartymi, odważnymi i trochę nieposłusznymi człowiekowi. Zdecydowanie nie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż w przypływie złości mogą ugryźć malca. Psy pies doskonale odnajdą się przy osobie o porywistym, gwałtownym temperamencie, która będzie przy okazji wystarczająco silna psychicznie, aby utrzymać psa w ryzach.


  • Amerykański pies eskimoski

  • Alaskan malamute

  • Appenzeller

Amerykański pies eskimoski jest rzadko spotykany na terenie Polski. Do jego głównych wad zaliczyć należy nadmierną pobudliwość i skłonność do oszczekiwania wszystkiego i wszystkich. Jako, że psy mają niespożytkowane siły i potrzebują bardzo dużo ruchu, nie sprawdzają się w dużych ośrodkach miejskich. Zdecydowanie lepiej sobie radzą z życiem na wsi. W Europie rasa nie zdobyła szczególnego uznania, jednakże w Ameryce Północnej psy od dłuższego czasu robią furorę.

Amerykański spaniel dowodny, zresztą jak wszystkie spaniele, jest psem rodzinnym, bezwarunkowo kochającym dzieci. Może mieszkać w mieście, jednakże zdecydowanie lepiej radzi sobie z życiem na wsi. Nie jest szczególnie wymagający, jeżeli chodzi o pielęgnację.

Inna, amerykańska rasa - American Staffordshire Terrier - również uwielbia dzieci i stanowi doskonały wybór dla pełnych rodzin. Psy mogą być ponadto wykorzystywane w celach obronnych, gdyż źle reagują na obcych i nie darzą ich szczególną sympatią.

Anatoliany to silne i mocne psy zamieszkujący Azję Mniejszą. Jako, że w przeszłości pełniły funkcje psów pasterskich, są dość samodzielne, niezależne i źle sobie radzą w sytuacjach kontroli. Właściciel musi się, zatem zatroszczyć o przeprowadzenie solidnego szkolenia z zakresu posłuszeństwa i uspołecznić zwierzę. Zdania na temat trzymania psa w rodzinie z małymi dziećmi są podzielone. Niemniej, Anatoliany nie są polecane dużym rodzinom.

Angielski Coonhound jest psem wybitnie użytkowym. Większa część populacji zwierząt znajduje się w rękach myśliwych. Niewielki odsetek psów przebywa w miastach i pełni funkcje towarzyskie.

Appenzeller to piękny, wyniosły czworonóg, który jest chętnie wykorzystywany do obrony domu. Sprawdza się również jako pies rodzinny. Appenzeller nie ma szczególnie dominującego charakteru, jednak wymagane jest, aby właściciel przeprowadził proces szkoleniowy.

Psy na A na kontynencie australijskim

Australijski pies pasterski jest niespotykany na terenach Polski. Czworonóg jest jednak bardzo doceniany w swoich rodzinnych stronach, dlatego też liczba osobników zamieszkujących rejony australijskie ciągle rośnie.

Praktycznie jedynym, australijskim psem, który zyskał szersze uznanie jest Australijski Silky terrier. Pies nie jest często spotykany na terenie Polski, jednak jego populacja ciągle rośnie. Australijski Silky teriery są łagodne i mają bardzo pogodne usposobienie. Doskonale sprawdzają się jako psy domowe i do towarzystwa. Nie przejawiają tendencji destrukcyjnych.

Tagi artykułu: