Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na B

W poniższym artykule przedstawimy Państwu psy rasowe na literę B. Skupimy się głównie na opisie cech osobowościowych oraz przedstawimy charakterystyczne cechy fizyczne dla poszczególnych ras. Rasy psów na B pochodzą ze spisu zatwierdzonego przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Rasy psów na literę B - Psy i rasy z całego świata

Barbet, Basenji, Basset, Basset artezyjsko-normandzki, Basset bretoński, Basset gaskoński, Beagle, Beagle harrier, Bearded collie, Bedlington terrier, Bergamasco, Bernardyn, Berneński pies pasterski, Biały owczarek szwajcarski, Bichon friese, Billy, Black and tan coonhound, Bloodhound, Bluetick Coonhound, Boerboel, Bokser, Bolończyk, Border collie, Border terrier, Boston terrier, Bouvier des Ardennes, Bouvier des Flandres, Brabantczyk, Braque d'Auvergne, Braque du Bourbonnais, Braque Saint-Germain, Briquet Griffon Vendéen, Broholmer, Buhund norweski, Buldog amerykański, Buldog angielski, Buldog francuski, Bully Kutta, Bullmastif, Bullterier, Bullterier miniaturowy

Psy na B - Opis

Barbety to psy myśliwskie wykorzystywane do płoszenia i poławiania dzikiego ptactwa. Cechą dlań charakterystyczną jest długa, kędzierzawa sierść, która rozkłada się równomiernie na całym ciele. Barbety mogą przystosować się do każdych warunków, niemniej preferują życie na wsi, bądź terenach podmiejskich. Zważywszy na przyjazne usposobienie i niskie pokłady agresji nie nadają się do pilnowania domu. Właściciele muszą pamiętać o dostarczeniu im wystarczającej dawki ruchu. Zwierzęta kochają pływać i w żadnym przypadku nie należy im tego zabraniać.

Basset jest zwierzęciem powolnym, niemniej myśliwi cenią sobie jego zdolności łowieckie. Wykorzystują go głównie do polowań na zające oraz pomniejszą zwierzynę. Karłowaty wygląd psa jest zapewne wynikiem mutacji, do której doszło w czasie krzyżowania czworonogów. Bassety potrzebują stałej, dziennej dawki ruchu – podobnie zresztą jak wszystkie, inne psy z grupy myśliwskich. Obecnie, większa część populacji przyjęła funkcje towarzyskie. Psy ujmują swoją wesołą powierzchownością i niekłamaną miłością do dzieci. Rasa jest uznawana za mało chorowitą.
W naszym zestawieniu zawarliśmy również Basseta artezyjsko-normandzkiego, Basseta bretońskiego i Basseta gaskońskiego. Basset artezyjsko-normandzki jest psem o żywym i radosnym usposobieniu. Podobnie jak wszystkie inne Bassety potrzebuje dużo ruchu i wymaga wiele uwagi. Bardzo istotne jest wczesne przeprowadzenie procesu socjalizacji, gdyż  pies psy może wykazywać w przyszłości tendencje dominacyjne.
Basset bretoński ma zgoła odmienny wygląd od swoich krewnych. Wprawdzie również przynależy do grona psów krótkonożnych, jednakże umaszczenie i faktura sierści znacznie odbiegają od standardu. Basset gaskoński jest małym, krępym psem o wielobarwnym umaszczeniu. W zdecydowanej przewadze stoi maść biała znaczona jednakże niebieskimi podpaleniami i brązowawymi plamami. Charakter gaskońskiego jest zbieżny do dwóch, pozostałych ras.


  • Bouvier des Flandres

  • Bokser

  • Bernardyn

Basenji jest psem inteligentnym, bystrym i łatwym w wyszkoleniu. Przywiązuje się do właściciela i wspaniale radzi sobie z życiem w mieście. Nie ufa obcym, co czyni zeń dobrego psa stróżującego.

Beagle to niezwykle popularna rasa psów; często spotykana na terytorium Polski. Czworonogi są bardzo przyjazne, energiczne i aktywne. Właściciele muszą zapewnić im, zatem wystarczające dawki ruchu. Beagle, przebywające na stałe w mieście, mogą mieć problemy z nadwagą. Psy nie są generalnie chorowite, jednakże często cierpią na infekcje oczu oraz schorzenia genetyczne. Bardzo ważne jest, aby Beagle pochodził z licencjonowanej hodowli.
Beagle Harrier wykazuje cechy pokrewne.

Bearder Collie to stary, szkocki pies pasterski, którego cechą charakterystyczną jest długa i gęsta sierść. Bearder stanowi odpowiedni wybór dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia w opiece nad zwierzęciem i uczy się wszystkiego od podstaw. Czworonóg jest mało wymagający, dlatego też przystosuje się zarówno do życia na wsi, jak i w mieście. Toleruje dzieci i małe zwierzęta. Wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych i czesania sierści. W Polsce jest stosunkowo rzadko spotykany.

Bedlington terrier jest często przyrównywany do jagnięcia. Ma łukowatą budowę ciała oraz białą i lekką kręconą okrywę włosową. Nie toleruje innych zwierząt, ale ma bardzo przyjazny stosunek do dzieci. Obecnie pełni funkcje psa do towarzystwa.

Bernardyny są psami uniwersalnymi; wykorzystywanymi do pełnienia rozlicznych funkcji. Większa część populacji spełnia powinności psów rodzinnych, jednak spora grupa wykorzystywana jest do prac ratowniczych, terapii osób niepełnosprawnych oraz ochrony mienia. Zwierzęta nie są agresywne i doskonale nadają się do domu z nieco większymi dziećmi. Zdecydowanie odradza się wprowadzanie zwierząt do małych przestrzeni mieszkalnych.

Berneński pies pasterski to pies ze Szwajcarii. Pies który kocha rodzinę i dzieci. Potrzebuje dużo ruchu oraz kontaktu z człowiekiem. W obecnych czasach Berneńczyki to psy rodzinne.


  • Bichon frise

  • Bullmastiff

  • Beagle

Litera B c.d.

Biały owczarek szwajcarski wykazuje wiele podobieństw do owczarka niemieckiego; jest jednak o wiele wrażliwszy i zdecydowanie spokojniejszy. Dobrze reaguje na szkolenie, jednak ważne jest jego wczesne przeprowadzenie. Pies toleruje obcych, ale prawdziwą miłością obdarza tylko swojego właściciela. Członków rodziny traktuje z szacunkiem, ale nie przywiązuje się doń tak mocno jak do pana.

Bichon frise jest praktycznie nieznany na terenie Polski. Charakterystyczną cechą jego wyglądu jest biała, kłębiasta sierść, która porasta równomiernie  całe ciało. Psy są dość zaborcze i uparte, dlatego wymagają przeprowadzenia szkolenia. Dobrze radzą sobie z życiem w mieście.

Billy to francuski pies myśliwski. Cała populacja pozostaje w rękach myśliwych, dlatego też informacje odnośnie do temperamentu, wychowania, wyszkolenia i pielęgnacji są dość skąpe. Z tego, co wiadomo rasa jest bardzo żywa, inteligentna i bystra.

Black and tan coonhound, Bluetick Coonhiund i Bloodhound to psy gończe o bardzo podobnych temperamentach. Czworonogi są bardzo uparte i samodzielne, ale jednocześnie posłuszne swoim właścicielom i bardzo wierne. Nie ufają obcym i lepiej czują się na dużych przestrzeniach.

Boerboel to pies trudny w wyszkoleniu. Jeżeli właściciel nie podda go wczesnemu procesowi socjalizacji, to może mieć problemy z posłuszeństwem w przyszłości. Boerboel wykazuje spore tendencje dominacyjne, dlatego potrzebuje właściciela zdecydowanego i wprawnego w kontaktach ze zwierzętami. Raczej nie powinien mieszkać w miastach i na małych przestrzeniach.

Bokser to pies wymagający; nie tylko, jeżeli chodzi o szkolenie, ale również pielęgnację. Boksery często chorują, są bardzo podatne na alergię oraz problemy dysplastyczne. Ich temperament oraz usposobienie sprawiają, że doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne. Tolerują dzieci i inne, małe zwierzęta.


  • Berneński pies pasterski

  • Bedlington Terrier

  • Biały owczarek szwajcarski

Bolończyk jest typową maskotką salonową. Wymaga od właściciela dużo zainteresowania i uwagi. Uwielbia się bawić i wychodzić na spacery. Ma uległy charakter, co czyni go idealnego czworonoga dla początkującego miłośnika czterech łap.

Border Terrier i Border Collie to psy przyjazne człowiekowi, uwielbiające ruch i zabawę. Łatwo poddają się szkoleniu i szybko uczą nowych rzeczy. Jeżeli właściciel wykaże cierpliwość i zrozumienie, może stworzyć z psem bardzo zgrany tandem. Borders coraz częściej biorą udział w psich zawodach oraz konkursach typu agility.

Psy na literę B. c.d.

Boston Terrier to mieszanka buldoga angielskiego z białym angielskim terierem.  Czworonóg jest bardzo przyjazny, miły i oddany swojemu właścicielowi. Akceptuje dzieci i inne zwierzęta. Jest łatwy w utrzymaniu i wyszkoleniu.

Bouvier de Ardennes i Bouvier des Flandres absolutnie nie nadają się do życia w mieście. To psy aktywne, żywiołowe i pracowite, dlatego też powinny żyć na wsi i oddawać się swoim zwyczajowym zajęciom. Wymagają regularnej pielęgnacji, trymowania i szczotkowania. Są nieufne wobec obcych.

Brabantyczyki są w Polsce praktycznie niespotykane. Zdecydowana większość populacji zamieszkuje tereny Ameryki Północnej oraz Skandynawii. Cechą charakterystyczną rasy jest duże poczucie humoru, żywiołowość i energiczność.

Braque d'Auvergne i Braque du Bourbonnais to psy ambitne, nakierowane na wykonywanie powierzonych im zadań. W pracy są niezwykle skupione i wytrwałe. W domu zmieniają się w kochające i oddane zwierzęta. Wymagają szkolenia i odpowiedniej stymulacji psychicznej i ruchowej.

Broholmer i Buhund to psy o proweniencji skandynawskiej. Większość osobników spełnia funkcje psów rodzinnych. Zwierzęta zdają się odpowiednie dla osób, które nie mają większego doświadczenia w szkoleniu i tresurze psów. Są przyjazne, inteligentne i kochają dzieci.

Wszystkie Buldogi są psami oddanymi swojej rodzinie i przywiązującymi się do miejsca zamieszkania. Wymagają jednak odpowiedniej tresury, gdyż wykazują skłonności do agresji. Nie nadają się dla początkującego właściciela.

Bullteriery, pomimo swojego groźnego wyglądu, są zwierzętami bardzo radosnymi, wesołymi i przyjaznymi. Wymagają konsekwentnego właściciela.

Bullmastify to olbrzymy o bardzo wrażliwej i delikatnej duszy. Bronią swojej rodziny i są wobec niej bardzo lojalne. Właściciel musi jednak pamiętać o przeprowadzeniu procesu socjalizacji.

Tagi artykułu: