Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na C

W niniejszym zestawieniu prezentujemy Państwu psy na literę C. Życzymy miłej lektury.

Rasy psów na C:

Cairn terrier, Canaan Dog, Cane corso, Catahoula Leopard Dog, Cavalier king charles spaniel, Chart rosyjski, Chien d'Artois, Chihuahua, Chin japoński, Chodsky pes, Chorkie, Chow chow, Cirneco dell'Etna, Clumber Spaniel, Cocker spaniel amerykański, Cocker spaniel angielski, Coton de Tuléar, Czarnogórski gończy górski, Czarny terier rosyjski, Czechosłowacki Wilczak, Czeski fousek, Czeski pies górski, Czuwacz słowacki, Cão Fila de São Miguel

Krótka charakterystyka ras psów na literę C

Cairn Terrier to czworonóg proweniencji brytyjskiej o charakterystycznej, obfitej, dwuwarstwowej szacie. Cairn jest bardzo bystry, pojętny i szybko się uczy. Nie sprawia problemów wychowawczych, niemniej konieczne wydaje się przeprowadzenie podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Postać Cairn doskonale wpisuje się w charakterystykę typowego teriera. Bywa hałaśliwy i niepokorny.


Canaan Dog to smukły, zwinny i bardzo wytrzymały pies, który cechują się dużą niezależnością i bystrością umysłu. Jest bardzo nieufny wobec obcych, a i właściciela nie obdarza bezwarunkowym zaufaniem. Część Caananów po dziś dzień żyje na pustynnych obszarach Izraela.


Cane Corso to psy wielofunkcyjne, wykorzystywane do obrony, pilnowania mienia, tropienia oraz prac policyjnych. Rasa pochodzi z terenów półwyspu Apenińskiego i jest blisko spowinowacona z molosami asyryjskimi. W obrębie rasy wyróżniamy dwie, podstawowe odmiany: jedną o długiej kufie i słabo zaznaczonym stopie oraz drugą- psy średniej wielkości o krótkiej kufie. Rozbieżności można wytłumaczyć złożoną historią rasy oraz niemalże całkowitym jej wyginięciem. Odbudowywanie rasy Cane Corso rozpoczęło się zaledwie trzydzieści lat temu, skutkiem, czego nie ukonstytuował się jeden, ogólnie obowiązujący wzorzec. Cane corso to psy dla wprawionych właścicieli, których nie przerażą ciągoty, dominacyjne oraz niezależny charakter zwierzęcia.


Catahoula Leopard Dog jest wykorzystywany do ochrony zwierząt gospodarskich – i innych prac pasterskich – obrony mienia oraz do celów myśliwskich. Czworonogi są lekkie i smukłe, a ich sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Leopardy to wspaniali towarzysze zabaw dla najmłodszych. Uwielbiają zabawy i harce z właścicielem. Preferują raczej wiejski tryb życia, ale mogą mieszkać również w większych ośrodkach miejskich.


Cavalier king Charles spaniel to typowy czworonóg do towarzystwa. Cechą charakterystyczną rasy są wielkie, wyraziste oczy oraz opadające uszy. Psy doskonale radzą sobie w środowisku miejskim. Nie sprawiają problemów wychowawczych, uwielbiają pracę z dziećmi i w najmniejszym stopniu nie wykazują zachowań agresywnych. Cavaliery nie sprawiają problemów swoim właścicielom. Bardzo często cierpią jednak na choroby natury okulistycznej oraz infekcje bakteryjne uszu.


  • Chow chow

  • Chin japoński

  • Catahoula leopard dog


Poprzez pojęcie „Chart rosyjski” rozumiemy dwie rasy: Borzoj oraz Chortaj. Zważywszy na większą popularność rasy Borzoj skupimy się właśnie na jej opisie. Borzoje są bardzo charakterystycznymi czworonogami, które nie sposób pomylić z żadną, inną rasą. Osiągają zazwyczaj do 80 centymetrów wysokości w kłębie i zaledwie 40 kilogramów wagi. Charty to bardzo samodzielna i niezależna grupa psów. Raczej nie nadają się do mieszkania z dziećmi. Preferowanym obszarem zamieszkania jest wieś, albo okolice podmiejskie. Zwierzęta potrzebują bardzo dużo ruchu.


Chien d'Artois to francuski pies myśliwski wykorzystywany do polowań na drobną zwierzynę leśną. Jako, że pozostaje w rękach myśliwych i raczej nie znajduje zatrudnienia jako pies do towarzystwa, trudno dokonać jego jednoznacznej charakterystyki. Jest raczej przyjazny dla ludzi; cechuje go również duża żywotność.


Chihuahua to małe, ozdobne psy do towarzystwa. Zważywszy na swoją mikrą budowę, mogą być dość kruche i chorowite. Psy zdecydowanie nie nadają się do życia na wsi. Nie mają dużego zapotrzebowania na ruch, dlatego nie będą sprawiać większych problemów właścicielom. Cechą typową dla rasy jest drżenie ciała nie spowodowane żadnymi, mechanicznymi czynnikami. Chihuahua są podatne na schorzenia natury neurologicznej oraz problemy genetyczne.


Chin japoński to starożytna rasa psa wywodzącego się z terenów dawnego władztwa koreańskiego. Jak wszystkie, miniaturowe rasy psa, także Chin nie wykazuje dużych problemów socjalizacyjnych. Szybko przyzwyczaja się do właściciela. Akceptuje dzieci i małe zwierzątka domowe.

Chodsky pies to etnicznie czeska rasa psów. Na pierwszy rzut oka przypomina miniaturkę Owczarka niemieckiego, co nie jest spostrzeżeniem całkowicie bezzasadnym. Chodsky pies wykazuje mnóstwo cech wspólnych z owczarkiem. Jest psem żywiołowym, wiernym swojemu właścicielowi, nieufnym wobec obcych, a przede wszystkim wszechstronnym. Jego wszechstronność objawia się zdolnością do łapania tropów, stróżowania, śledzenia, a także współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Chodsky jest coraz częściej wykorzystywany przez niezależne ośrodki medyczne. W Polsce spotykamy go stosunkowo rzadko- najczęściej w gospodarstwach o charakterze agroturystycznym.


Chorkie to pies w typie hybrydy, powstały w wyniku połączenia dwóch, miniaturowych ras psów: Yorkshire i Chihuahua. Chorkie posiada wszystkie cechy wspólne dla dwóch ras: żywiołowość, energię, przyjacielskie nastawienie do ludzi (w tym dzieci), a także bezwzględną lojalność wobec właściciela.


Chow chow to bardzo radosny i przyjazny czworonóg. Jego postura może zdawać się jednak odstraszająca i zniechęcać potencjalnych wrogów do ataku. W rzeczywistości jednak sylwetka chow chow wcale nie jest taka mocna; mylne wrażenie jest bowiem potęgowane przez bardzo gęstą i puszystą szatę, która równomiernie okala całego psa. Suki chow chow bywają zazwyczaj bardziej agresywne i szczekliwe od samic. Obydwie płcie wymagają takich samych, wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych z zakresu szczotkowania i usuwania martwego włosa.


  • Cocker spaniel angielski

  • Cairn Terrier

  • Cane corso


Cirneco dell’Etna to starożytna rasa psów, która trafiła do Europy prawdopodobnie za sprawą Fenicjan. Zważywszy na pierwotnie wykonywane funkcje (przechwytywanie zwierzyny i polowanie) psy wykazują się dużą samodzielnością w działaniu. Czworonogi mogą być dość uparte i butne, dlatego też niezbędne wydaje się przeprowadzenie treningu posłuszeństwa. Istotną zaletą tej rasy jest odporność na choroby.


Clumber spaniel to niezbyt popularna, brytyjska rasa psów. Czworonóg reprezentuje grupę psów do polowania, aporterów i psów wodnych. Jest rzadko spotykany poza terytorium Wysp brytyjskich.


Cocker spaniel amerykański przejawia cechy analogiczne do cockera spaniela angielskiego. Jest rasą wtórną w stosunku do Cocker spaniela angielskiego. Psy idealnie nadają się do życia w miasta. Są proste w ułożeniu i nie wymagają podejmowania żadnych, specjalistycznych szkoleń. Pomimo swojego niepozornego wyglądu może z powodzeniem pełnić rolę psa stróżującego. W przypadku wtargnięcia na teren prywatny osoby postronnej głośno alarmuje właściciela.


Coton de Tulear to wspaniałej urody czworonóg, którego cechą charakterystyczną jest bujna, bawełniana sierść. Pies przynależy do grona psów ozdobnych i do towarzystwa, w związku, z czym wykazuje cechy typowe dla maskotek. Jest przyjazny, skory do zabawy, energiczny i uwielbia pracę z dziećmi.


Czarnogórski gończy górski to słabo znana rasa psa, która praktycznie nie wyszła poza swoje rodzime rejony. Czarnogórskie psy to psy na polowania, które pełnią swoje pierwotne funkcje pracownicze. Są śmiałe, odważne i niekiedy brawurowe. Wykazują dużą samodzielność w działaniu.


Czarny terrier rosyjski, z pozoru bardzo groźne zwierzę, jest w rzeczywistości bardzo spokojny i stabilny emocjonalnie. Rzadko, kiedy wpada w gniew i szczeka. Zważywszy na wysoki poziom stabilności emocjonalnej doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny i opiekun dla najmłodszych.


Czechosłowacki Wilczak wykazuje mnóstwo cech wspólnych z wilkiem i owczarkiem niemieckim. Jest bardzo odważny, wytrzymały i stosunkowo łatwy w wyszkoleniu. Nie nadaje się do mieszkania w dużych ośrodkach miejskich. Większa część populacji Wilczaków pozostaje pod opieką czeskich służb państwowych, pogotowia górskiego i służb policyjnych.
Inne, czeskie rasy to: czeski fousek (zwany również wyżłem czeskim szorstkowłosym) oraz czeski pies górski. Pierwsza rasa pełni wyłącznie funkcje myśliwskie. Druga jest wykorzystywana przez ratownictwo górskie. Część osobników spełnia funkcje psów domowych.


Czuwacz słowacki ma wiele cech wspólnych z polskim owczarkiem podhalańskim. Podobnie jak on wykazuje się dużą niezależnością w działaniu i brakiem pokory. Wymaga wprawnego właściciela, który będzie w stanie poskromić jego naturę.


Cao Fila de Sago Miguel to portugalska rasa, rzadko spotykana poza półwyspem Iberyjskim. Przedstawiciele rasy pełnią głównie obowiązki psów pasterskich.

Przeglądając ogłoszenia o psach z pewnością natkną się Państwo na przedstawicieli większości wymienionych ras.

Tagi artykułu: