Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na D

Rasy psów na D:

Dalmatyńczyk, Dandie Dinmont terrier, Doberman, Dog argentyński, Dog kanaryjski, Dog niemiecki, Dog z Bordeaux, Dog z Majorki, Drentse patrijshond, Drever, Dunker, Duży gończy gaskoński, Duży Münsterländer, Duży szwajcarski pies pasterski.

Wykaz psów rasowych na literę D

Dalmatyńczyki są dobrze znane w Europie już od czasów średniowiecza. Do Polski trafiły jednak stosunkowo niedawno. Dalmatyńczyki mają charakterystyczne, cętkowane umaszczenie, które pojawia się już u dwutygodniowych szczeniąt. Szczenięta rodzą się całkowicie białe. Dalmatyńczyki wymagają odpowiedniego, zdecydowanego prowadzenia. Nie wykazują wprawdzie zachowań agresywnych, ale mogą być momentami aż nadto samodzielne. Lubią zabawy z dziećmi, są zrównoważone i przyjazne. Raczej nie tolerują obcych. Jako psy na polowania, zaklasyfikowane do grupy psów gończych i posokowców, są bardzo aktywne i wymagają stałej, dziennej dawki ruchu. Mogą jednak mieszkać w miastach. Postać Dalmatyńczyka jest bardzo charakterystyczna i z tego też względu zagościła na stałe w zachodniej popkulturze.

Dandie Dinmont terrier to bardzo charakterystyczny czworonóg, dla którego cechą szczególną jest pióropusz na głowie. Zwierzę było pierwotnie wykorzystywane do polowań na borsuki; jego współczesne funkcje są zbliżone do historycznych. Większa część populacji Dandie Dinmont teriera znajduje się w rękach myśliwych.

Doberman to pies należący do grupy II FCI, wywodzi się z Niemiec. Jest to znakomity pies rodzinny, stróżujący i pies służbowy. To pies o silnej osobowości, który powinien przejść podstawy szkolenia. Potrzebujący codziennej, sporej dawki ruchu.

Dog argentyński został w Polsce wciągnięty do wykazu ras psów agresywnych. Czy była to słuszna decyzja dla psów? Nie nam oceniać. W każdym razie warto przybliżyć cechy osobowościowe zwierzęcia. Po pierwsze Dogi argentyńskie są psami szalenie wymagającymi i bezkompromisowymi. Wymagają zdecydowanego, silnego psychicznie właściciela, który przeprowadzi szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Szkolenie stanowi nieodłączną część wychowania czworonoga. Dog argentyński rzadko, kiedy spełnia funkcje psa stróżującego; znacznie częściej możemy spotkać go w służbach policyjnych i straży granicznej. Zwierzęta pozostające w domach rodzinnych nie sprawiają zazwyczaj problemów. Właściciele muszą jednak pamiętać o dostarczeniu im stałej, dziennej dawki ruchu. Psy nie powinny przebywać na osobności z małymi dziećmi; wszelkie kontakty muszą być nadzorowane przez właścicieli.


  • Dog de Bordeaux

  • Doberman

  • Duży szwajcarski pies pasterski

Dog kanaryjski to masywny, niezwykle postawny czworonóg wywodzący się z terenów Wysp Kanaryjskich. Szeroka klatka piersiowa i mocno kątowane kończyny sprawiły, że przez bardzo długi okres wykorzystywany był do walki z bykami oraz walki z innymi psami. Obecnie jednak większa część populacji Dogów Kanaryjskich pełni funkcje zwierząt do towarzystwa. Pozostała część osobników znajduje zatrudnienie w gospodarstwach wiejskich. Dog Kanaryjski, podobnie jak Dog Argentyński, został wciągnięty do wykazu ras psów agresywnych. Decyzja wydaje się absolutnie bezzasadna zważywszy na to, że współczesne psy cechują się dużą równowagą psychiczną i stabilnością emocjonalną. Z całą pewnością nie zaatakują nikogo bez wyraźnej potrzeby i niesprowokowane z jego strony. Dogi są bardzo oddane swoim rodzinom. Kochają dzieci, jednak z racji dużych rozmiarów i wagi nie powinny być pozostawiane sam na sam.
 

Rasy psów na D c.d.

Dog niemiecki pełni obecnie funkcje psa towarzyszącego, obronnego oraz stróżującego. Jeżeli właściciel chce, aby jego pies był mu posłuszny, powinien przeprowadzić wczesną socjalizację i nie zaniedbywać szkolenia. Dogi niemieckie mogą mieć problemy z zaakceptowaniem innych zwierząt. W stosunku do dzieci są bardzo opiekuńcze i kochające. Bezwarunkowo kochają także swoich właścicieli.

Dog z Bordeuax zyskał w Polsce popularność dzięki serialowi „Rodzina zastępcza”. Wbrew obrazowi przedstawionemu w operze mydlanej Dog z Bordeaux jest raczej dobrym stróżem i opiekunem domu. Nie przejawia zachowań agresywnych i toleruje inne zwierzęta. Uwielbia dzieci. Warto jednak, aby właściciel przeprowadził podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa- najlepiej jeszcze w wieku szczenięcym.

Dog z Majorki to rasa psa wyhodowana w XVII wieku na Balearach. Początkowo zwierzęta wykorzystywane były do szczucia byków oraz walki z innymi psami. Do ich współczesnych funkcji zaliczamy m. in. stróżowanie, obronę domu oraz towarzyszenie człowiekowi. Psy dobrze reagują na szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych. Wczesna socjalizacja skutkuje bardzo pozytywnymi zachowaniami.

Drentse patrijshond to niderlandzka rasa psa, która jest bardzo rzadko spotykana poza rejonem Holandii. Czworonogi są obecnie wykorzystywane do polowań na bażanty, króliki i kuropatwy. Właściciele chwalą je za pojętność, bystrość i szybkość uczenia się. Psy uwielbiają polowania i życie na wsi. Raczej nie sprawdzą się jako miejskie czworonogi.


  • Dog argentyński

  • Dalmatyńczyk

  • Dog niemiecki

Drever to typowy pies myśliwski, który pomimo niskiego wzrostu jest bardzo efektywnym myśliwym. W lesie czuje się niemalże jak w domu. W przypadku wytropienia zwierzyny natychmiast daje wyraźny sygnał dźwiękowy. Jest łatwy w ułożeniu, nie sprawia większych problemów wychowawczych i dostosowuje się do stylu życia właściciela. W Polsce jest to rasa praktycznie niespotykana.

Dunker to bliski krewny Drevera- obydwie rasy pochodzą z terenów półwyspu skandynawskiego. Dunker może pracować w niemalże każdych warunkach pogodowych. Ma doskonały węch, w związku, z czym jest chętnie wykorzystywany przez myśliwych, polujących na króliki. Rasa wydaje się raczej przyjazna i otwarta na człowieka. Nie sprawia problemów wychowawczych i chętnie poddaje się szkoleniu.

Duży gończy gaskoński to spokojny, zrównoważony czworonóg, który nade wszystko kocha ruch i przestrzeń. Jeżeli nie posiadamy domu z ogrodem, nie powinniśmy decydować się na zakup zwierzęcia. Duże gaskońskie z powodzeniem spełniają funkcje psów myśliwskich. Ich współczesne funkcje nie odbiegają zbytnio od funkcji pierwotnych. Psy, same w sobie, nie są wymagające. Ich pielęgnacja ogranicza się do regularnego przeczesywania sierści. Nie sprawiają problemów wychowawczych.

Duży Munsterlander to typowy gundog, bardzo rzadko spotykany na terenie Polski. Posiada wszystkie cechy właściwe psom myśliwskim. Jest odważny, zdecydowany i szalenie inteligentny. Bardzo łatwo poddaje się szkoleniu i szybko uczy się nowych komend. Właściciel powinien pamiętać o dostarczeniu psu dużej ilości ruchu.

Duży szwajcarski pies pasterski to przede wszystkim pies towarzyszący. Większa część populacji przebywa obecnie w miastach i terenach podmiejskich; zaledwie niewielki odsetek wykonuje swoje pierwotne funkcje. Psy są z założenia bardzo inteligentne, bystre i cierpliwe. Lubią dzieci i szybko adaptują się do nowych warunków.

Tagi artykułu: