Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na E

Rasy psów na literę E stanowią niewielki ułamek całego, światowego katalogu czworonogów. Zdjęcia psów opisanych w poniższym artykule znajdą Państwo w naszej galerii. Hodowle psów i informacje o cenach szczeniąt również można znaleźć w zakładkach na naszej stronie.

Rasy psów na E:

Psy na E stanowią niewielką grupę czworonogów, należą do nich: Elkhund czarny, Elkhund szary, Elo, English Toy Terrier, Entlebucher, Épagneul Breton, Eurasier

Pierwszy pies na E to norweski Elkhund czarny. Elkhundy to rasa psów w typie szpiców, bardzo popularna na terenie Półwyspu Skandynawskiego. Najwięcej osobników pozostaje w rękach Norwegów. Black Norwegian Elkhound (Norsk Elghund Sort) to nowoczesny wariant szarego Elkhounda norweskiego. Czarny Elkhound jest jednak mniejszy, bardziej zwinny i łatwiej rozpoznawalny w śniegu aniżeli jego krewny.

psy na literę e elkhund czarny
Czarny Norweski Elkhound jest typowym szpicem, o kompaktowej budowie ciała, ciemnych oczach, uszach stojących prosto i kręconym ogonie noszonym nad grzbietem. Płaszcz zwierzęcia jest bardzo gęsty, a włos bujny. Powłoka chroni psa przed ciężkim, jesiennym deszczem i przenikliwym zimnem. Dorosły samiec osiąga około 46-51 wysokości w kłębie. Suki mierzą około 44 centymetrów. Psy i suki ważą około 18 kg (40 funtów), proporcjonalnie do wzrostu. Czarny Elkhound jest bardzo wytrzymałym i odpornym na ciężkie warunki zwierzęciem. Ma zdecydowanie więcej energii niż Elkhound szary. Uwielbia spacery po lesie, zabawy z właścicielem i aktywny tryb życia. Może żyć w mieście, ale właściciel musi dostarczyć mu stałą, dzienną dawkę spacerów. Pies jest wierny swojemu właścicielowi i raczej przyjazny wobec ludzi; nie obdarza ich jednak bezwarunkowym zaufaniem. Szybko przyzwyczaja się do towarzystwa dzieci.

Pies psy na literę E

Norweskie Elkhoundy są hodowane do polowań na duże zwierzęta takie jak wilki, niedźwiedzie i łosie. Czworonogi są silne, wytrzymałe i odstraszają potencjalnych nieprzyjaciół głośnym szczekaniem. Tworzą poza tym nierozerwalną więź ze swoimi właścicielami i są bardzo lojalnie. Norweskie Elkhounds są doskonałymi psami rodzinnymi i opiekunami dzieci. Ich odwaga, niezależność, czujność, inteligencja i hałaśliwość sprawiają, że są doskonałymi stróżami domu. Czworonogi potrzebują codziennych ćwiczeń, aby nie popaść we frustrację i marazm. „Niewyżyty” pies może przejawiać skłonności do destrukcji i demolowania pomieszczeń. Elkhoundy mogą być trudne do wyszkolenia zważywszy na ich niezależność i samodzielność. Mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu właścicielowi. Wymagają szkolenia metodami pozytywnymi i konsekwentnego prowadzenia. Nadają się do domów z małymi dziećmi, jednak nie powinny być trzymane w domach z innymi zwierzętami.

Pies rasy Elkhound szary

Elkhound szary

Rasy psów na E c.d.

Elo

to jedna z najmłodszych i jednocześnie dość słabo znanych ras psów. Regularna hodowla czworonogów rozpoczęła się pod koniec lat osiemdziesiątych w Niemczech i tam też jest prowadzona po dziś dzień. Pies został wyhodowany na potrzeby osób, żyjących w miastach i rodzin z małymi dziećmi. Standardowa wysokość w kłębie dla dorosłego psa waha się w granicach 46-60 cm, a waga w przedziale 22 -35 kg.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech anatomicznych u psa jest długi, pióropuszowaty ogon. Włos średni lub długi, z gęstym podszerstkiem. Nie istnieją preferencje odnośnie do umaszczenia psa.

rasy psów na literę e - Py elo

psy Elo

Elo powstały ze skrzyżowania Eurasierów, Bobtails i Chow Chow. Później dodano także Samojedy i Dalmatyńczyki, które rozszerzyły bazę genetyczną Elo.

English Toy Terrier

to mały piesek zaklasyfikowany do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Według brytyjskiego Kennel Club English Toy Terrier powinien mierzyć 25-30 cm (10-12 cali) wysokości w kłębie i ważyć 2.7-3.6 kg (6-8 funtów). Preferowana czarna barwa sierści z określonymi podpaleniami na nogach, klatce piersiowej i pysku. Większość angielskich Toy Terrierów to psy sympatyczne i przyjazne, ale niestety bardzo głośne i porywcze. Bardzo często zdarza się, że pieski zasadzają się na większe od siebie czworonogi, co nie zawsze kończy się szczęśliwie. W stosunku do właściciela są wierne i lojalne. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Mogą żyć w domach z innymi zwierzętami pod warunkiem, że będą miały analogiczne doń rozmiary. English Toy Terriery mogą mieszkać w domach z małymi dziećmi.

Psy i rasy litera E to zaledwie siedem ras psów!

Entlebucher

to rasa psów zaklasyfikowana do sekcji szwajcarskich psów pasterskich. Nie podlega próbom pracy. Sylwetka samicy Entlebucher Sennenhund wpisuje się w kształt kwadratu, a samca - prostokąta. Entelbucher to wytrzymały, średniej wielkości pies. Ma małe, trójkątne uszy i małe brązowe oczy. Głowa pozostaje w dobrych proporcjach do ciała, z silnie zaznaczoną czaszką. Długa szczęka jest dobrze uformowana i mocna. Pies ma umięśnione, szerokie biodra. Staw skokowy naturalnie kątowany. Ogon czasami zadokowany. Wysokość w kłębie u dorosłego psa wynosi 19-20 cali (48-50 cm), a waga 45-65 funtów (25.5-30 kg). Entelbucher to pies spokojny i zrównoważony, który musi być jednak prowadzony w sposób konsekwentny. Nadaje się do mieszkania w mieście, ale wymaga dużo ruchu. Właściciel musi poświęcać mu naprawdę dużo uwagi.
Psy mogą mieszkać z dziećmi, ale raczej nie małymi.

rasy psów na e to psy entlebucher

Entlebucher

Épagneul breton

to pies myśliwski hodowany głównie do polowania na ptaki. Brittany jest wysportowanym, kompaktowym, energicznym i solidnie zbudowanym czworonogiem. Cechami charakterystycznymi rasy są: długie nogi i duże uszy. Oczy wyrażają inteligencję, wigor i czujność. Chód jest elastyczny, długi i wolny. Psy są błyskotliwe i szybko się uczą. Głęboko przywiązują się do swoich właścicieli. Épagneul breton rodzą się niekiedy z naturalnie krótkimi ogonami, inne zaś z długimi. Długi ogon jest zwykle kopiowany do długości od 3 do 10 cm (lub 1 do 4 cm). Włos Épagneul breton może przybierać barwy: pomarańczową i białą lub wątrobianą i białą. Wysokość w kłębie dla Brittanys powinna wynosić od 17 cali do 20,5 cali w kłębie. Waga dorosłych psów wynosi od 45 do 50 funtów (20 do 23 kg).
Épagneul breton są psami chętnymi do pomocy, przyjaznymi, a czasem nawet wrażliwymi. Stanowią wspaniały nabytek dla rodzin z małymi dziećmi. Brittanys są energicznymi zwierzętami i potrzebują, co najmniej godziny intensywnych ćwiczeń w ciągu dnia. Bardzo istotna jest wczesna socjalizacja psa, gdyż Britanny mają skłonności do lękliwości i są z natury dość wyobcowane.

Eurasier

 to rasa psa w typie szpica, która została wyhodowana w Niemczech. Eurasier jest powszechnie znany jako wspaniały towarzysz, stróż i przyjaciel rodziny. Szybko nawiązuje kontakty ze wszystkimi członkami rodziny i staje się jej częścią. Nie sprawia zazwyczaj problemów w czasie szkolenia, dlatego też jest polecany nawet początkującym miłośnikom czterech łap.

rasy psów na e eurasier

eurasier


Eurasier jest wyważonym, dobrze zbudowanym, średniej wielkości psem w typie szpica.  Występuje w różnych typach umaszczeń: płowym, czerwonym, wilczo szarym, czarnym, czarnym podpalanym. Wszystkie kombinacje kolorów są dozwolone, z wyjątkiem czysto białego i wątrobianego. Normy wyznaczone przez Fédération Cynologique Internationale mówią, że pies winien mieć gruby podszerstek i średnio długi, luźno leżący włos - krótki na kufie, pysku, uszach i przednich kończynach. Ogon i tył przednich kończyn pokryty piórami; tylne części kończyn pokryte z długimi włosami. Dorosły samiec osiąga od 52 do 60 cm (20-23.5 cali) wysokości w kłębie i waży około 23 do 32 kg (50-70 funtów). Samica osiąga od 48 do 56 cm (19-22 cali) wysokości w kłębie i waży od 18 do 26 kg (40-57 funtów).

Tagi artykułu: