Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na F

W niniejszym artykule przedstawimy Państwu rasy psów na F. Zachęcamy do przeczytania charakterystyki ras i zapoznania się z dokładniejszymi informacjami zamieszczonymi w naszej zakładce psy rasowe na F.

Rasy psów na literę F:

Psy na literę F to zaledwie dziewięć ras: Field Spaniel, Fila brasileiro, Fiński lapphund, Flat coated retirever, Foksterier krótkowłosy, Foksterier szorstkowłosy, Foxhound amerykański, Foxhound angielski, Fryzyjski pies wodny

Rasy psów na F -  Charakterystyka ras

Pierwsza rasa psa na F to Field Spaniel. Field Spaniele to średniej wielkości psy w typie spaniela.Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w XIX wieku, jednak nie zyskały popularności jako psy myśliwskie. Ich sierść jest lżejsza od sierśći innych spanieli i nie ma podkładu. Płaszcze przyjmują zazwyczaj jednolitą barwę, niekiedy mogą występować znaczenia na klatce piersiowej. Standardowy przedstawiciel rasy Field Spaniel mierzy 17-18 cali (43-46 cm) wysokości w kłębie i  waży od 40 do 55 funtów (18-25 kg), co stawia rasę pomiędzy Angielskim Cocker Spanielem i Springer spanielem angielskim. Pies ma długą, jedwabistą sierść. Czworonogi mają umiarkowanie długie okrycie zewnętrzne bez podszerstka. Aby na sierści nie pojawiła się mata, pies powinien być czesany stosunkowo często. Field Spaniele doskonale sprawdzają się w roli psów rodzinnych. Mogą żyć zarówno na wsi, jak i w mieście, jednak właściciele muszą pamiętać o dostarczaniu psom stałej, dziennej dawki ruchu. Field Spaniele, które przez dłuższy czas pozostają w domu, mogą wykazywać zachowania destrukcyjne i niszczyć domowe sprzęty.

rasy psów na f to field spaniel

field spaniel

Fila Brasileiro to pies w typie molosowatych wyhodowany na terenie Brazylii. Wzorzec rasy przewiduje, że dorosły pies osiąga od 65 do 75 cm (25,5 cala do 29,5 cala) wysokości w kłębie i waży, co najmniej 50 kg (110 funtów). Znane są jednak dużo cięższe osobniki. Suki są nieco mniejsze i osiągają zazwyczaj od 60 do 70 cm (23,5 cala do 27,5 cala) wysokości w kłębie i ważą, co najmniej 40 kg (90 funtów). Psy mają prostokątną budowę ciała i sprawiają wrażenie niezwykle masywnych. Głowa jest duża i ciężka, z głęboką kufą. Uszy duże, grube, zwężone i zazwyczaj opadające.Szyja i plecy dobrze umięśnione, klatka piersiowa szeroka i głęboka. W przeciwieństwie do większości psów, zad u Fila Brasileiro jest wyższy niż kłąb. Nogi bardzo mocne. Mimo dużych rozmiarów Fila nie wydają się psami ociężałymi. Wygląd psa asocjuje ze szlachetnością, dostojnością, ale również melancholią. Z charakteru jest podobny do Czarnego Terriera Rosyjskiego.

Rasy psów na Fc.d.

Fiński Lapphund średniej wielkości, mocno zbudowanym psem. Standardowy przedstawiciel rasy ma długi, gęsty włos, który powleka całe ciało. Wzorzec rasy przewiduje, że wysokość dorosłego psa w kłębie winna wahać się pomiędzy 46 do 52 centymetrów (18 do 20 cali), zaś wysokość dla suki od 41 do 47 centymetrów (16 do 19 cali). Waga dorosłego psa kształtuje się w granicach od 17 do 19 kg (37 do 42 funtów), niemniej na świecie istnieją osobniki, które ważą nawet 24 kg.
Fiński Lapphund jest psem bardzo inteligentnym i aktywnym. Psy są dość nieufne i bardzo czujne, w związku, z czym sprawdzają się w roli stróża. Pierwotnie były wykorzystywane do pilnowania stad reniferów, jednak dzisiaj ten zawód uznaje się za wymierający i większa część populacji psów pełni funkcje zwierząt do towarzystwa. Psy nie sprawiają raczej problemów wychowawczych. Zdecydowanie największym wyzwaniem dla właścicieli jest oduczenia psa szczekania. Lapphundy szczekają, bowiem bardzo dużo i namiętnie, nawet, jeżeli nie istnieje realne zagrożenie.
Fiński Lapphund jest psem idealnym dla osoby aktywnej, sportowca. Psy są, bowiem energiczne, odporne na zimno i chętnie towarzyszą ludziom w czasie spacerów, przebieżek porannych lub wycieczek rowerwych. Lappies to również doskonały wybór dla rodzin z małymi dziećmi. Czworonogi uwielbiają dzieci.

rasy psów na f - Flat coated retirever

Flat coated retriever

Foksterier krótkowłosy to mało popularna rasa psów wyhodowana na potrzeby brytyjskich myśliwych w XIX wieku. Psy nie są zbyt dobrze znane poza Wyspami Brytyjskimi, a ich liczebność pozostaje od lat na bardzo niskim poziomie. Czworonogi były pierwotnie wykorzystywane do polowania na lisy.
Foksteriery krótkowłose zostały zaklasyfikowane do sekcji terierów wysokonożnych. Większość osobników posiada umaszczenie dwukolorowe, biało-brązowe lub biało-czarne. Włos psa winien być prosty, twardy, gęsty i przylegać do ciała. U niektórych osobników brzuch jest goły.

Foksteriery są psami żywymi, bardzo wesołymi i raczej łatwymi w wyszkoleniu. Właściciel nie może sobie jednak odpuścić treningu z zakresu posłuszeństwa i zacząć pobłażać swojemu czworonogami. Fox, podobnie jak i inne teriery, może przejawiać skłonności do dominacji i próbować wejść na głowę swojemu właścicielowi. Im szybciej ukrócimy jego zapędy, tym lepiej. Warto również wspomnieć, że Foksterier wymaga stałego kontaktu z człowiekiem. Nie powinien pozostawać przez dłuższy czas sam. Foksteriery posiadają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i myśliwski, w związku, z czym mogą gonić poruszające się przedmioty. Nie powinny mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami.

Foksterier szorstkowłosy mają podobny temperament, co rasa krótkowłosa. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i mają większe skłonności do dominacji niż ich bliscy krewni. Zabiegi pielęgnacyjne opierają się na regularnym trymowaniu i usuwaniu martwego włosa. Historia rasy sięga XIX wieku. Obydwie rasy posiadają wspólnego przodka w osobie Foksteriera gładkowłosego.

Pies Foxhound angielski

Foxhound angielski

Foxhound amerykański to duży pies myśliwski spokrewniony blisko z Foxhoundem angielskim. Jego wysokość w kłębie winna kształtować się w granicach 21-25 cali (53-64 cm), a waga w granicach 45-60 funtów (29-34 kg). Dopuszczalne są odchylenia od wagi i wysokości. Foxhound ma dość wąską klatką piersiową i długie kończyny. Oczy są piwne lub brązowe, duże i szeroko osadzone. Foxhound amerykański jest wyższy od Foxhounda angielskiego.
Czworonóg jest delikatny, spokojny i dobrze radzi sobie w kontaktach z dziećmi. Nadaje się do mieszkania w mieście, jednak potrzebuje dużo ruchu. Właściciel musi zapewnić im odpowiednią liczbę spacerów w ciągu dnia.

Foxhound angielski mierzy około 21-25 centymetrów wysokości w kłębie i waży 65-75 kg. Niektóre angielskie Foxhoundy mogą być jednak znacznie większe; ich waga dochodzi nierzadko do stu kilogramów. Czaszka jest szeroka, kufa długa, a oczy mają słodki wyraz. Kończyny muskularne, proste, łapy zaokrąglone, niemal kocie.
Foxhoundy angielskie dobrze dogadują się z innymi psami i cieszą z ludzkiego towarzystwa. Rasa jest bardzo tolerancyjna, przyjazna ludziom, wrażliwa i serdeczna. Psy dobrze dogadują się z dziećmi, jednak z racji swoich gabarytów nie powinny przebywać sam na sam z bardzo małymi dziećmi. Psy wymagają od właściciela dużo uwagi. Uwielbiają wspólne spacery i zabawy.

Fila Brasileiro

Fila Brasileiro

Fryzyjski pies wodny to średniej wielkości pies, którego wysokość w kłębie waha się między 55 a 59 cm (21.6-23 cali). Waga dorosłych osobników kształtuje się na poziomie od 25 do 35 kilogramów. Sierść jest gęsta i kręcona, z wyjątkiem sierści na głowie, uszach i nogach, gdzie włos jest gładszy. Umaszczenie może być czarne, brązowe lub czarne z białymi lub brązowymi znaczeniami. Wewnętrzna powłoka jest lekko natłuszczona, skutkiem, czego pies nie czuje dotkliwego zimna w czasie kąpieli. Uszy nisko osadzone i wiszące płasko wzdłuż głowy. Ogon zwija się ciasno nad grzbietem.

I ostatnia rasa psów na literę F to Flat coated retriever. Flat coated retriever to rasa psów należąca do grupy aportujących, płochaczy i psów wodnych. Podlega próbom pracy. Czworonogi są bardzo inteligentne, bystre i przyjazne człowiekowi. Szybko się uczą i nie mają problemów z zapamiętywaniem poleceń. Niestety, z racji wrodzonej łagodności, nie nadają się do pełnienia funkcji obronnych. Psy rasy Flat coated retriever uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, dlatego też doskonale będą czuć się w domach podmiejskich lub wiejskich. Nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Nie mają twardego charakteru, wymagają lekkiego prowadzenia.
Czworonogi występują w umaszczeniu czarnym lub wątrobianym.

Tagi artykułu: