Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na G

Wykaz rasy psów na G

Psy na G: Golden retriever, Gończy angielsko – francuski, Gończy angielsko - francuski trójkolorowy, Gończy bałkański, Gończy berneński, Gończy bretoński, Gończy chorwacki, Gończy fiński, Gończy gaskoński, Gończy Hamiltona, Gończy hiszpański, Gończy jugosłowiański trójkolorowy, Gończy lucerneński, Gończy niemiecki, Gończy polski, Gończy Schillera, Gończy słowacki, Gończy smalandzki, Gończy szwajcarski, Gończy węgierski, Gończy włoski, Gończy z Jury – Bruno, Gończy z Jury - St. Hubert, Gończy z Nivernais, Grand Gascon Saintongeois, Grand Griffon Vendéen, Greyster, Groenendael, Gryfon Bouleta, Gryfon Korthalsa, Gryfonik belgijski, Gryfonik brukselski, Grzywacz chiński

Rasy psów na G

Wszystkie rasy psów w obrębie grupy gończych mają jedną, wspólną cechę – polują przez zapach, a nie za pomocą zmysłu wzroku. Czworonogi posiadają długie, opadające uszy, które pomagają zbierać zapach z powietrza i utrzymują go w pobliżu pyska i nosa psa. Psy mają również duże jamy nosowe, które umożliwiają przetwarzanie zapachu. Inną cechą charakterystyczną dla scenthoundów są luźne, wilgotne usta, ułatwiające odławianie cząstek zapachowych.

Właściciele psów ras gończych często skarżą się na zbyt głośne i częste szczekanie pupili. Zwierzęta wydają bardzo głośne, basowe dźwięki, które są niezwykle przydatne w czasie polowania, ale przy tym dość uciążliwe, gdy zwierzę mieszka na stałe w mieście. Jeżeli chodzi o ruch i aktywność fizyczną, gończe nie są tak szybkie jak charty, gdyż nie muszą utrzymywać zwierzyny w zasięgu wzroku. Najlepsze psy gończe mogą śledzić ofiarę po zapachu nawet wtedy, gdy będzie uciekała ciekiem wodnym. Zdarza się, że psy wyłapują trop po upływie kilku dni.  
Może się wydawać, że złote czasy dla psów gończych już dawno minęły. Widać to szczególnie na przykładzie rodzimych ras francuskich, których populacja zmniejsza się rok rocznie. Gończy gaskoński, niegdyś powszechnie wykorzystywany do polowań na zające, niemalże całkowicie wyginął. Liczebność pozostałych ras również pozostaje na zatrważająco niskim poziomie.

Pies na literę g - Gończy tyrolski

Rasa psa na G - Gończy tyrolski

Rasy psów na G - krótki opis ras

Gończy angielsko – francuski. Historia rasy sięga XVIII wieku, kiedy to hrabia de Toulouse postanowił skrzyżować rodzime rasy czworonogów z brytyjskimi Foxhoundami. Rasa nie zyskała wielkiej popularności wśród hodowców. Większa część populacji pozostaje obecnie w rękach francuskich myśliwych.

Gończy fiński powstał w wyniku krzyżowania ras skandynawskich z innymi gończymi kontynentalnymi oraz rasami brytyjskimi. Większa część przedstawicieli rasy pozostaje w rękach fińskich myśliwych. Psy nie nadają się do mieszkania w miastach, gdyż mają ogromne zapotrzebowanie na ruch i są nieszczęśliwe, jeżeli właściciel nie może zapewnić im codziennej dawki ćwiczeń. Rasa jest mało znana poza Skandynawią.

Gończy niemiecki to rasa psa wyhodowana do polowań na drobną zwierzynę. Pomimo, że psy posiadają dość długą historię, pierwszy standard rasy został opracowany dopiero w 1995 roku. Gończe mogą pracować na każdym terenie. Są bardzo spokojne, zrównoważone i chętne do pracy. Rzadko spotykane poza rejonami Niemiec.

rasy psów na G gończy polski

gończy polski

Gończy polski to historycznie polska rasa psa, która z roku na rok zyskuje na popularności. W Polskim Związku Kynologicznym zarejestrowanych jest obecnie około tysiąca czworonogów. Psy posiadają wszystkie cechy właściwe dla gończych. Są brawurowe, odważne, chętne do podejmowania działań, stosunkowo łatwe w wyszkoleniu i oddane swoim właścicielom. Większa część populacji pozostaje w rękach myśliwych i żyje na terenach wiejskich. Psy nie radzą sobie z życiem w mieście, gdyż mają duże zapotrzebowanie na ruch. Gończy Polski jest piątą polską rasą uznaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną i zarejestrowaną w grupie psów gończych pod numerem 354 jako Polish Hunting Dog.

rasy psów na g gończy schillera

gończy Schillera

Gończy Schillera to szwedzka rasa psów myśliwskich, które były pierwotnie wykorzystywane do polowań na lisy i zające. Ukształtowanie rasy dokonało się w XIX wieku. Per Schiller, szwedzki hodowca, zdecydował się skrzyżować kilka ras psów, w tym gończe niemieckie, szwajcarskie oraz Harriery, i stworzyć jedną – wytrzymałą i nawykłą do trudnych warunków pogodowych. Starania przyniosły oczekiwany rezultat. Gończe są dobrze znane w całej Europie i bardzo cenione za swoje umiejętności myśliwskie.

Gończe węgierskie były niegdyś wykorzystywane w czasie polowa na jelenie, niedźwiedzie czy dziki. Odmiana krótkonożna okazywała się zaś przydatna w czasie  wyławiania mniejszej zwierzyny.  Pomimo wysokiej specjalizacji i skuteczności działań, populacja psów z roku na rok maleje. W niedługim czasie czworonogi mogą zupełnie zniknąć z powierzchni ziemi.

Grupa psów na literę G Gryfon Korthlasa

Rasa psów na G - Gryfon Korthlasa

Grand Gascon Saintongeois i Grand Griffon Vendeen zostały zaklasyfikowane do grupy psów gończych i posokowców. Obydwie rasy są słabo znane poza rejonami Francji. Griffon może okazać się dobrym nabytkiem dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z psami i dopiero rozpoczyna przygodę z myślistwem. Gascony są zaś dedykowane doświadczonym myśliwym. W przeciwieństwie do Griffonów polują w stadzie. Obie rasy nie nadają się do życia w mieście.

Francuskie Gryfony nie mają zbyt ciekawej historii. Wiele ras, na skutek zerwania ciągłości hodowlanej, nie dotrwało do naszych czasów. Inne, jak Gryfon Korthlasa, nie są za dobrze znane poza rejonami Francji.
Gryfoniki, w przeciwieństwie do Gryfonów, opanowały europejskie hodowle i zyskały ogólnoświatową popularność. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zapewne osobliwy wygląd psów i ich radosny temperament. Zwierzęta uwielbiają ludzi, są bardzo przyjazne i szybko dostosowują się do każdych warunkach.

W artykule opisaliśmy tylko niektóre psy na literę G. Jeżeli chcą zasięgnąć Państwo dokładniejszych informacji o rasach, zapraszamy do osobnej zakładki. Wszystkie rasy psów posiadają szczegółowe i wyczerpujące opisy.

Tagi artykułu: