Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na H

Wszystkie rasy psów na literę H.

Niniejsze zestawienie obejmuje wszystkie rasy psów na H. Życzymy miłej lektury.     

Rasy psów na H

Psy na H to: Haldenstovare, Harrier, Hawańczyk, Hiszpański pies wodny, Hokkaido, Hollandse smoushond, Hovawart, Husky syberyjski, Hygenhund

Rasy psów na H dokładny opis

Psy, pies z Norwegii. Halden Hound ( przez Norwegów zwany również Haldenstøver) to średniej wielkości norweski pies myśliwski używamy do polowania na zające i pomniejszą zwierzynę leśną. Z wyglądu przypomina Foxhounda amerykańskiego, od którego jest jednak nieco mniejszy. Nazwa rasy pochodzi od nazw miasta Halden w południowo-wschodniej Norwegii. Halden jest jedną z trzech norweskich ras psów gończych . Czworonogi zostały wyhodowane na skutek skrzyżowania rodzimych ras psów oraz gończych ze Szwecji, Niemiec i Anglii. Rasa została opracowana na początku 1900, a pierwszy wzorzec powstał w 1950 roku. Haldens są stosunkowo rzadko spotykane poza granicami Norwegii.

Harrier to średniej wielkości pies wykorzystywany do polowania na zające. Czworonóg przypomina angielskiego Foxhounda ale jest od niego mniejszy. Źródła narracyjne podają sprzeczne informacje odnośnie do pochodzenia tej rasy. Według jednej hipotezy Harriery powstały na skutek krzyżowania z Basset Houndami . Według innej, bardziej prawdopodobnej teorii, czworonogi powstały poprzez krzyżowanie English Foxhoundów z Fox Terrierami i Greyhoundami.
Podsumowując, współczesne Harriers klasyfikują się pomiędzy Beagle’ami i Foxhoundami angielskimi. Ich wielkość wskazuje, że zostały pierwotnie opracowane do polowań na zające i lisy.

Rasa psa na zdjęciu to Hawańczyk

Rasa psa na H - Hawańczyk

Psy na literę H z grupy Bichonów. Hawańczyk to rasa psa w typie Bichona. Bezpośrednim przodkiem Hawańczyków był Blanquito de la Habana ("mały biały pies z Hawany"). Uważa się, że Blanquito zostały skrzyżowane z innymi psami w typie Bichonów, w tym Pudlami, aby stworzyć rasę, która jest obecnie znana pod nazwą Havanese.
Hawańczyk jest niewielkim psem, o obfitej, długiej i jedwabistej sierści występującej  we wszystkich kolorach. Havanese ma ognisty temperament i ciekawe usposobienie, co dodaje mu uroku i wyróżnia spośród innych  ras w typie maskotek. Hawańczyk odznacza się dużą sprężystością ruchu. Jego kroki są szybkie i żywe. Psy szybko przystosowują się do nowych warunków i otoczenia. Nie sprawiają problemów wychowawczych. Ze względu na silną potrzebę pozostawania wśród ludzi, Hawańczyki  nie powinny przebywać w środowisku izolowanym. Kilkugodzinne pozostawienie psa w pustym domu może wyzwolić weń skłonności destrukcyjne.

Hiszpański pies dowodny występuje na terenach Półwyspu Iberyjskiego – przede wszystkim w Andaluzji. Pierwotnie psy były wykorzystywane do polowań i aportowania zdobyczy z wody. Obecnie, większa część populacji, spełnia funkcje psa rodzinnego i do towarzystwa. Dowodne posiadają wszystkie cechy, predysponujące je do opieki nad dziećmi i pilnowania gospodarstw.

 

Rasy psów na H c.d.

Hokkaido to średniej wielkości pies zaklasyfikowany do grupy szpiców i psów pierwotnych. Teorie na temat pochodzenia rasy są dość rozbieżne, jednak najbardziej prawdopodobna mówi, że rasa trafiła na Hokkaido dzięki Ajnom. Psy były wykorzystywane głównie do polowań na dziką zwierzynę i do pomocy rybakom. Warto wspomnieć, że Ajnowie zajmowali się głównie rybołówstwem, dlatego też większa część populacji psów zamieszkiwała rejony nadbrzeżne. Rasa jest przeznaczona dla osób, które mają doświadczenie w pracy ze czworonogami. Hokkaido wymagają przeprowadzenia gruntownego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Dobrze prowadzone zwierzęta nie sprawiają problemów wychowawczych.

Hollandse smoushond, częściej występujący pod nazwą Pinczer holenderski, to mała rasa psa wywodząca się z terenów dawnych  Niderlandów. Psy były niegdyś wykorzystywane do polowań na  szczury i myszy. Część hodowców twierdzi, że rasa jest mocno związana ze Sznaucerami i prawdopodobnie posiada z nimi wspólne korzenie. Psy nie są rozpowszechnione poza terytorium Holandii, a ja i w swoich rodzimych stronach występują stosunkowo rzadko. Hollandse Smoushond został wyhodowany w 1905 roku .Podczas II wojny światowej  rasa niemal całkowicie wyginęła. W 1973 roku kilkoro hodowców podjęło działania mające na celu rekonstrukcję i podtrzymanie rasy. Do większości rekonstrukcji wykorzystano Border Terriery, które skrzyżowano z ocalałymi przedstawicielami rasy.  

Pies Hovawart na spacerze

Rasa psa na H - Hovawart

Hovawart to niemiecka rasa psa  wyhodowana w Czarnym Lesie – regionie, który został po raz pierwszy opisany w tekście średniowiecznym datowanym na XIII wiek. Po okresie średniowiecza popularność Hovawarta zaczęła spadać. Czworonogi zostały wyparte przez Owczarki niemieckie i niemalże całkowicie wyginęły. Około roku 1915 grupa entuzjastów postanowiła uratować rasę.  Jednym z najprężniejszych działaczy ruchu odrodzenia Hovawartów był Kurt Friedrich König , który rozpoczął cykliczny program hodowlany i  skrzyżował psy z Kuvaszokami , nowofundlandami, owczarkami niemieckimi, Leonbergerami, berneńskimi psami pasterskimi i i afrykańskimi psami myśliwskimi . Praca hodowców została nagrodzona w 1922 roku, kiedy to pierwszy miot Hovawartów został wpisany do niemieckiego rejestru hodowlanego. W 1937 roku niemiecki Kennel Club oficjalnie uznał hovawart jako rasę. W czasie II Wojny Światowej rasa niemal w całości wyginęła. Pomimo starań hodowców liczebność populacji pozostaje na bardzo niskim poziomie.

Syberyjskie Husky ( Po rosyjsku : сибирский хаски, "Siberian Husky") to średniej wielkości psy, które zostały wyhodowane w północno-wschodniej Syberii . Rasa należy rodziny szpiców.
Huskies są znane ze swojej aktywności i odporności.  Syberyjskie Husky zostały wyhodowane przez plemię Chukchi z północno-wschodniej Azji i były wykorzystywane do ciągnięcia ciężkich ładunków. Psy są nawykłe do ciężkiej pracy i długogodzinnych wędrówek. Zwierzęta mają silne zapotrzebowanie na ruch i w żadnym razie nie powinny być przetrzymywane w małych, blokowych mieszkankach. Najlepiej czują się w środowisku podmiejskim i wiejskim.

Rasy psów na literę H. Rasy mało znane. Hygenhund to norweska rasa psa zaklasyfikowana do grupy ogarów. Psy zostały wyhodowane w XIX wieku przez nieznanego, norweskiego hodowcę na skutek krzyżowania z różnymi rasami psów gończych.

Tagi artykułu: