Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na I

Nazwy ras psów zostały przełożone na język polski. Polska klasyfikacja obejmuje zaledwie cztery pozycje.

Rasy psów na  literę I:
Irish glen of imaal terrier, Irish soft coated wheaten terrier, Irlandzki spaniel wodny, Islandzki szpic pasterski

Rasy psów na I – psy irlandzkie

Irlandzki glen of imaal terrier wywodzi się z rejonów wschodniego wybrzeża, a dokładnie z okolic hrabstwa Wicklow. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z XVI i XVII wieku. Kynolodzy i hodowcy twierdzą, że Teriery mogły powstać na skutek skrzyżowania szkockich terierów i angielskich buldogów. Pomimo długiego rodowodu czworonogi przez dłuższy czas nie były objęte standardem. Jeszcze w XIX wieku widoczne było różnice w wyglądzie przedstawicieli grupy rasowej. XX wiek przyniósł jednak istotne zmiany. W jednym z artykułów prasowych, opublikowanych na łamach "The Twentieth Century Dog” na początku 1904 roku, znajdziemy wzmianki o rasie, świadczące o dążeniu do ujednoliceniu wzorca. Irlandzkie teriery zostały opisane jako psy o krótkich kończynach, długim grzbiecie i czarno-niebieskim umaszczeniu. Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta były wówczas bardzo popularne i cenione szczególnie wśród niższych warstw społeczeństwach. Ich bezkonfliktowość, łatwość w utrzymaniu oraz zdolności adaptacyjne czyniły z nich godnych partnerów dla człowieka.
Rasa została oficjalnie uznana przez angielski Kennel Club oraz Międzynarodową Federację Kynologiczną w roku 1975.

Psy były pierwotnie hodowane do celów myśliwskich – w szczególności do polowań na wydry, lisy oraz borsuki. Niektóre środowiska wykorzystywały psy do celów bojowych; w XVI wieku popularną rozrywką były bowiem walki psów. Obecnie zwierzęta są wykorzystywane do pilnowania obejścia, jak i również do polowania.

Pies na I czyli Irlandzki spaniel dowodny

Rasa psa na I - Irlandzki spaniel dowodny

Irish soft coated wheaten terrier został wyhodowany w Irlandii prawdopodobnie jeszcze w czasach średniowiecza. Głównym celem hodowli było stworzenie psa wszechstronnego, który będzie w stanie sprostać wszystkim, ważniejszym funkcjom gospodarskim. Wheatens sprawdzały się zarówno jako psy pasterskie, stróżujące i poniekąd myśliwskie – wypłaszały zwierzynę leśną, która pozostawała w zbyt bliskiej odległości od obejścia.
Wheatens zostały uznane za rasę dopiero 1937 roku (Irlandzki Związek Kynologiczny). W 1943 roku wciągnięto je na listę brytyjskiego Kennel Club.  Trzy lata wcześniej pierwsze Wheatens zostały eksportowane do Lydia Vogel w Stanach Zjednoczonych, jednak na poważne zainteresowanie rasą trzeba było czekać kolejne dziesięć lat. W 1973 roku czworonogi zostały uznane przez American Kennel Club. W 1970 roku pierwszy miot trafił do Australii. Owo rozpowszechnienie rasy doprowadziło do znacznego poszerzenia puli genowej i pewnych zmian w wyglądzie członków rasy.

 

Kynolodzy sądzą, że Wheatens mogą być blisko związane z Kerry blue terierami, chociaż nie ma na to dowodów. Współczesne teriery spełniają się w roli psów wystawowych, biorą udział w zawodach posłuszeństwa i agility, a także są stosowane w terapiach wspomaganych.

Pies rasy Irish soft coated wheaten terrier

Rasa psa na I - Irish soft coated wheaten terrier

Irlandzki Spaniel Wodny został opracowany w Irlandii z dwóch różnych szczepów - "South Water Country Spaniel" i "North Country Water Spaniel". Oba typy różniły się między sobą kolorem umaszczenia i rozmiarami. Northerns miały krótkie uszy, niewielkie pióra na nogach i obfitą warstwę wierzchnią. Umaszczenie wątrobiane z mniej lub bardziej widocznymi białymi znaczeniami. Southerns były masywniejsze od swoich krewnych,  dobrze owłosione, o mocno lokowanej sierści. Nie do końca wiadomo, czy Spaniel Dowodny powstał na skutek skrzyżowania tylko tych dwóch szczepów, czy może hodowca wprowadził jeszcze geny innych czworonogów. Twórcą rasy jest XIX-wieczny miłośnik czterech łap, McCarthy, który zabrał do grobu tajemnicę jej powstania.
Niektórzy hodowcy sądzą, że Irish Water Spaniel powstał na skutek skrzyżowania Pudla i innej rasy psa dowodnego. Jedynym poparciem dla tej tezy jest zbliżony wygląd czworonogów i szczegóły anatomiczne. Podobieństwa fizyczne nie mogą jednak rozstrzygać tak istotnej kwestii. Obecnie rasa jest popularna na całym świecie; największym uznaniem cieszy się jednak w Stanach Zjednoczonych.

Pies na I Istaldzki szpic pasterski

Rasa psa na I - Islandzki szpic pasterski

Rasy psów na I – psy islandzkie

Islandzki szpic pasterski bardzo przypomina psy znalezione w duńskich i szwedzkich grobach z około 8000 r. p.n.e. Pewna historia rasy rozpoczyna się jednak w XVII wieku, kiedy to Sir Thomas Brown opisał w swoich wspomnieniach czworonogi wywożone z Islandii do Anglii, przypominające z wyglądu lisa. Twierdził, że pasterze angielscy bardzo chętnie nabywali owczarki od eksporterów.
Pod koniec XIX wieku rasa niemal całkowicie wyginęła na skutek szerzenia się epidemii nosówki i dżumy. Przez długi czas psy nie mogły być importowane na teren Islandii; hodowcy obawiali się bowiem przeniesienia epidemii na wyspę. XX wiek nie przyniósł istotnych zmian; warto wspomnieć jednak o założeniu Islandzkiego Stowarzyszenia Hodowców w roku 1969, które miało zająć się popularyzacją rasy i jej rozpowszechnieniem poza rejonami Islandii.

Szpic islandzki został wpisany do rejestru FCI w 2010 roku. 

Tagi artykułu: