Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na J

Rasy psów na J:

Jack Russell terrier, Jagd terrier, Jamnik długowłosy, Jamnik krótkowłosy, Jamnik szorstkowłosy, Jamnikoogar, Jämthund, Jindo.

Jack Russell Terrier wywodzi się w prostej linii od Parson Jack Russell Terriera. Parsony zostały podzielone w XIX wieku na dwie odrębne rasy: wysokonożnego parsona i niskonożnego jacka. Obie odmiany zostały wyhodowane przez zapalonego myśliwego-pastora Johna Russella (ur. 1795, zm. 1883). Wzorem dla przyszłej rasy była suka Trump. Nazwa parson Russell została ustalona przez American Kennel Club (AKC).
Jack Russells były pierwotnie wykorzystywane jako psy myśliwskie, a dokładniej rzecz ujmując – psy norowce. Ich głównym zadaniem było wypłaszanie zwierząt leśnych z lisich kryjówek. Irlandczycy często wykorzystywali je do tępienia gryzoni, stanowiących prawdziwą plagę gospodarstw wiejskich. Tradycja wyławiania szczurów jest bardzo głęboko zakorzeniona w świadomości Irlandczyków i podtrzymywana przez organizowanie corocznych zawodów w łapaniu szczurów w stodołach. Oczywiście, sprowadzenie Russellów do roli tępicieli szkodników jest zbytnim uproszczeniem. Psy przejawiają również inne talenty – są błyskotliwe, inteligentne i znakomicie sprawdzają się w konkursach typu agility. Coraz częściej pełnią także rolę zwierząt do towarzystwa.

Rasy psów na J - Europa

Jamnik długowłosy powstał w wyniku skrzyżowania jamnika gładkowłosego z długowłosymi płochaczami lub cocker spanielami. Istotnym elementem różnicującym jamnika długowłosego od jamników szorstko -  i krótkowłosych jest głowa, która zdaje się bardziej szlachetna. Owa szlachetność wynika z ciekawego ułożenia włosa i niebanalnego „upierzenia”.

 

Jamnik krótkowłosy to historyczna, najbardziej „pierwotna”  postać jamnika, pochodząca od dawnych, niemieckich psów gończych. Psy były pierwotnie wykorzystywane do zaganiania zwierzyny w obrany punkt, płoszenia i norowania.

Jamnik szorstkowłosy to najmłodsza odmiana jamnika powstała na skutek skrzyżowania jamnika krótkowłosego z szorstkowłosymi pinczerami i terierami. Pierwotny zakres zastosowań jamnika szorstkowłosego był znacznie węższy niż w przypadku pozostałych odmian. Czworonogi wykorzystywano bowiem do wypłaszania królików z nor, czyli najprościej rzecz ujmując – norowania.
Wszystkie odmiany jamnika odznaczają się podobnym temperamentem i cechami osobowościowymi. Są trudne w ułożeniu, dość uparte i niezwykle samodzielne.

Pies rasy jindo

Rasa psa na J - Jindo

Jamnikoogary, jamnikogończe, to niejednorodna grupa ras psów myśliwskich, które łączy jedynie wspólne pochodzenie. Wszystkie czworonogi wywodzą się z terenów Austrii i wykazują cechy pośrednie pomiędzy jamnikami i gończymi. Grupa jamnikogończych obejmowała pierwotnie dwie rasy psów: gończaka westfalskiego i gończaka alpejskiego. W XX wieku hodowcy doprowadzili do powstania jeszcze jednej rasy: jamnikoogara szwedzkiego.

Pies na literę j jamthund

Rasa psa na J - Jamthund

Jämthund został oficjalnie uznany jako rasa w 1946 roku. Wcześniej Jämthund i Norwegian Elkhound były postrzegane jako przedstawiciele tej samej rasy. Historia rasy jest słabo znana – wszystkie hipotezy hodowców i mieszkańców szwedzkiego rejonu Jämthund zdają się niezbyt przekonywające. Wedle niektórych historia rasy może sięgać nawet epoki lodowcowej, co jest jednak trudne do uwierzenia.
Psy były pierwotnie wykorzystywane do polowań na łosie i ciągnięcie sań.

trzy rodzaje Jamników

Rasa psów na J - Jamniki długowłosy, szorstkowłosy, krótkowłosy

Rasy psów na J - Azja

Pochodzenie rasy Jindo nie jest dokładnie znane. Zgodnie z dalekowschodnim zwyczajem nazwa rasy pochodzi od regionu, z którego wywodzą się psy. W tym przypadku mamy do czynienia z wyspą Jindo położoną na południowy-zachód od Korei. Przodkami współczesnych czworonogów są prawdopodobnie północne szpice, które dotarły do Korei jeszcze w czasach średniowiecza. Kontynentalne szpice były wielekroć krzyżowane z lokalnymi rasami psów. Psy wyspiarskie uchroniły się wszelako od krzyżowania, dzięki czemu populacja zachowała się w niezmienionej formie do czasów dzisiejszych. Psy zyskały wielką popularność w Stanach Zjednoczonych. W 1938 roku rasa została zaliczona do Skarbu Narodowego Korei.

Tagi artykułu: