Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na K

Rasy psów na K – spis ras

Psy na literę K: Kai, Karelski pies na niedźwiedzie, Keeshound, Kelpie, Kerry Beagle, Kerry blue terrier, King charles spaniel, Kishu, Komondor, Kooikerhondje, Kritikos Lagonikos, Kromfohrländer, Kuvasz

Rasy psów na K – historia ras

Kai to japońska rasa psów myśliwskich, której historia sięga XVIII wieku. Psy wywodzą się prawdopodobnie ze średniej wielkości psów myśliwskich, zamieszkujących niegdyś tereny Japonii. Niestety, nie dysponujemy dokładniejszymi informacjami o przodkach Kai. Zgodnie z tradycją nazwa rasy psów  jest tożsama z nazwą miasta, w którym zapoczątkowano hodowlę. Miasto Kai znajduje się obecnie pod prefekturą Yamanashi.
Czworonogi posiadają szczególny status; w 1934 roku zostały uznane w Japonii za „pomnik przyrody”.

Psy podobne do współczesnych Karelczyków były znane w Finlandii i na półwyspie Skandynawskim już w czasach nowożytnych. Czworonogi wykorzystywano dawniej do polowania na niedźwiedzie, jelenie, żbiki i wilki.
Najwcześniejsze, potwierdzone wiadomości o psach podobnych w umaszczeniu i temperamencie do dzisiejszych psów karelskich pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.  Pierwsza hodowla rasy powstała około 1920 roku, zaś pełna prezentacja czworonogów nastąpiła piętnaście lat później w czasie helsińskiej wystawy psów. II wojna światowa wydatnie przyczyniła się do zmniejszenia liczebności rasy i niemalże całkowitego jej wyniszczenia. Wysiłki hodowców przyniosły jednak efekty i już kilka lat po zakończeniu wojny populacja Karelczyków została odbudowana. Ponadto ustalono nowy, precyzyjny standard rasowy. W latach 60. Karelczyki przeżywały jeszcze jeden, poważniejszy kryzys, który jednak został szybko zażegnany. W tym samym czasie pierwsze psy trafiły do Polski. 

Keeshond to stara rasa psa stróżującego w typie szpica. Rasa zapomniana na długie lata, odkryta ponownie przez Anglików, cieszy się obecnie coraz większa popularnością.

rasy psów na K -  Kromfohrländer

Rasa psa na K - Kromfohrländer

Psy na K z Australii

Australijskie Kelpie dzieli rodowód z Borderami i szkockimi Collie. Psy zostały wyhodowane w XIX wieku w Australii i były początkowo wykorzystywane do zaganiania zwierząt domowych. Obecnie można je spotkać w gospodarstwach rolnych, gdzie pełnią funkcję psów stróżujących. Przedstawiciele rasy odnoszą również sukcesu w zawodach posłuszeństwa.

Rasa Kerry Beagle ma długą historię i tradycję. Pierwsze osobniki pojawiły się na terenie Irlandii już w XVI wieku. Czworonogi do dzisiaj nie uzyskały jednak statusu odrębnej rasy. 

Psy i rasy  - Rasy psów na K. c.d.

Pierwsza wzmianka o rasie Kerry blue terier pochodzi z 1847 roku.  Czworonogi hodowane były przede wszystkim w hrabstwie Kerry, ale występowały również na pozostałych terenach Irlandii. Pierwsza wystawa psów odbyła się w 1913 roku w Dublinie, zaś niespełna siedem lat później powstał pierwszy klub rasy. Teriery w krótkim czasie zdobyły ogromną popularność, która utrzymuje się po dziś dzień. Obecnie spora część populacji psów służy w policji. Warto wspomnieć, że Kerry są bardzo wszechstronne – odnajdują się zarówno w pracy w służbach państwowych, jak i w terapii chorych czy konkurencjach agility. Dawniej były wykorzystywane głównie do wyłapywania szczurów i pilnowania gospodarstw rolnych.

 

King Charles Spaniel jest blisko spokrewniony z Cavalierem King Charles Spanielem. Rasa pochodzi prawdopodobnie z Chin lub z Japonii i do Anglii dotarła w okolicach XIV wieku. Przez długie stulecia psy wykorzystywano do polowań na bekasy. Obecnie spełniają jednak rolę zwierząt do towarzystwa.

Kishu Inu to pies w typie dawnego szpica japońskiego. Przodkowie rasy zamieszkiwali rejony Kishu w prefekturze Wakayama i Mie. Rasa była pierwotnie hodowana w celach myśliwskich. Współczesne Kishu spełniają jednak rolę psów do towarzystwa.

Komondor to duży pies pasterski pochodzący z Węgier. Cechą charakterystyczną rasy jest sfilcowana sierść, przypominająca nieco dredy. Nazwa Komondor po raz pierwszy pojawia się w literaturze w XVI wieku. Właściwa, selektywna hodowla rasy rozpoczyna się dopiero w wieku XX. W 1925 roku psy zostają wciągnięte do rejestru Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Zdjęcie przedstawiącące psa rasy Karelski pies na niedźwiedzie

Rasa psa na K - Karelski pies na niedźwiedzie

Kooikerhondje, czyli Płochacz holenderski,  to pies myśliwy wyspecjalizowany w wyłapywaniu i zaganianiu kaczek do klatek. Pierwsze wzmianki o Płochaczach pochodzą z XVI/XVII wieku. Z zapisów kronikarskich dowiadujemy się, że psy już od wczesnej młodości były przyuczane do swojej profesji.
Rasa przeżywała największy kryzys  w końcu XIX i na początku XX wieku. Na szczęście dzięki staraniom hodowców, a przede wszystkim baronówny van Harderbroek z Ammerstol, liczebność populacji szybko się zwiększyła. Zatwierdzenie standardu rasowego i wciągnięcie rasy na listę FCI miało miejsce w roku 1971.

Kritikos Lagonikos to rasa psa o starożytnym rodowodzie. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą bowiem sprzed 4000 lat! Niestety, pomimo udokumentowanej historii i „pomnikowości” Kritikisów ich liczebnośc z roku na rok spada. Pomimo podjęcia prób odnowienia rasy, jej przyszłość nie jawi się zbyt optymistycznie. Obecnie rasa posiada status narodowej, zaaprobowanej przez organizację kynologiczną The Kennel Club of Greece. FCI zatwierdziło dopiero prowizoryczny  standard.

Pierwszy Kromfohrländer pojawił się na świecie około roku 1945 na skutek przypadkowego sparowania foksteriera z gryfonem bretońskim. W rezultacie powstał bardzo miły, rodzinny i  przyjazny człowiekowi czworonóg. Rasa nie cieszy się dużą popularnością.

Kuvasze pojawiły się na Węgrzech po raz pierwszy w XIII wieku. Do ich pierwotnych obowiązków należały: pilnowanie stad bydła i ochrona przed dzikimi zwierzętami. Znormalizowana hodowla rasy rozpoczęła się jednak w wieku XX.

Tagi artykułu: