Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na L

Rasy psów na literę L stanowią tylko ułamek całego, światowego katalogu psów. Galerie psów opisanych w artykule znajdą Państwo w naszej zakładce „Zdjęcia psów”. Hodowle psów rasowych i informacje o cenach szczeniąt można znaleźć w zakładkach „Hodowle” lub „Ogłoszenia”. Życzymy miłe lektury.

Psy na L: Labradoodle, Laekenois, Lagotto romagnolo, Lakeland terrier, Lancashire Heeler, Landseer, Lapinporokoira, Leonberger, Lhasa apso, Lwi piesek, Labrador retriever.

Rasy psów na L

Psy na literę LLabradoodle

Pierwsze osobniki rasy psów Labradoodle zostały wyhodowane w Australii w 1988 roku. Pojawienie się czworonoga stanowiło odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie ludzi na psy hipoalergiczne, które chętnie współpracowały z ludźmi i łatwo poddawały się szkoleniu. Inicjatorem powstania rasy był Wally Corner – pracownik Stowarzyszenia Australijskich Psów Pracujących. Cornet chciał wyhodować psa, który będzie pomagał jego niedowidzącej żonie. Jako, że sam był alergikiem i nie mógł mieszkać pod jednym dachem z psem tracącym włos, podjął dość śmiałe kroki – doprowadził do skrzyżowania Pudla i Labradora Retrivera. Jedno ze szczeniąt-hybryd trafiło do domu Corneta. Pozostałe przez długi czas szukały domu, niemniej udało im się znaleźć kochające rodziny.

Prace nad krzyżowanie psów nie ustawały. Hodowcy włączali do swoich programów hodowlanych osobniki o dobrze wyważonych cenach osobowościowych i nieobciążonych schorzeniami genetycznymi. Nad zachowaniem czystości crossu czuwały centra weterynaryjne Ruthland Manor Breeding and Research Centre oraz Tegan Park Research and Breeding Centre powstałe w 1989 roku. Krzyżowanie międzyrasowe trwało aż do 2004 roku. Obecnie Labradoodle stanowi odrębną rasę i jest rozmnażany tylko między osobnikami tejże.

Psy i rasy rasa psa na literę L

Rasa Laekenois powstała w XIII wieku w okolicach Antwerpii. Psy pełniły pierwotnie rolę obrońców i pasterzy stad. Pilnowały również rozłożonego na polach lnu. Obecnie pełnią rolę psów rodzinnych i do towarzystwa. W Polsce rasa nie występuje prawie wcale.

Rasy psów na L Lagotto romagnolo

Rasy psów na L - Rodzinka Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo występowały na terenie Półwyspu Apenińskiego już w XV wieku. Pierwsze, poważniejsze wzmianki o rasie pochodzą jednak z XIX wieku.
W drugiej połowie XIX wieku psy zaczęły pojawiać się u boku ‘tropicieli’ trufli. Ponoć odznaczały się wysoką skutecznością w ich wyszukiwaniu. Niestety, poszukiwacze drogocennych grzybów za wszelką cenę chcieli zwiększyć wydajność prac i z biegiem czasu rozpoczęli krzyżowanie Lagotto z pointerami, seterami, bretonami, a krócej mówiąc, wszystkimi rasami, które wpadły im w ręce. Dopiero w II połowie XX wieku hodowcy ocknęli się i spróbowali odbudować rasę. Po dokładnym zdefiniowaniu typu i wykonaniu pomiarów, rozpoczęto odnawianie linii. W 1995 roku Lagotto został wstępnie uznany przez FCI. Pełne uznanie i wprowadzenie nazwy Lagotto Romagnolo do rejestru nastąpiło dopiero w 2005 roku.

Lakeland Terrier to rasa powstała w wyniku skrzyżowania Bedlingtona i Old english wirehaired teriera. Pierwotnie psy były wykorzystywane w czasie polowań na borsuki, lisy oraz wydry. Dzisiaj również pełnią funkcję psów myśliwskich, niemniej coraz częściej można je spotkać w miastach i na przedmieściach.

 

Lancashire Heeler to brytyjska rasa psów zaganiających, której historia sięga XV wieku. Do ich zadań należało m.in. pędzenie bydła oraz owiec do rzeźni. Metody pracy Lancashire były dość proste. Psy chwytały swoich podopiecznych za pęciny, dzięki czemu nie wyrządzały im krzywdy.

W latach 70. XX wieku podjęto prace nad zestandaryzowaniem rasy. W 1978 roku, z inicjatywy Gwen Mackingtosh, powstał Heeler-Club w Norfolku, a kilka lat później brytyjski Związek Kynologiczny uznał Lancashire Heeler jako niezależną rasę.

Rasy psów na L c.d.

Historia Landseerów sięga XVIII wieku. Rybacy baskijscy i Portugalczycy przywozili na statkach na Nową Fundlandię rodzime psy i mieszali je z miejscowymi rasami. W wyniku tych krzyżowań powstała nieistniejąca już rasa psów - St. John's dog, prawdopodobnie bezpośredni przodek Nowofundlanda i Landseera.

Rasy psów na L Lapinporokoira

Rasy psów na L - Lapinporokoira (Lapoński pies pasterski)

Rasa trafia do Europy dzięki Anglikom, którzy doprowadzili również do jej popularyzacji. Upowszechnienie rasy w Europie kontynentalnej jest zasługą Sir Edwina Landseera, który malował portrety Landseerów.

Lapinporokoira (Lapoński pies pasterski) to fińska rasa psa, której historia sięga XVII wieku. Pierwotnie wykorzystywany do polowań na renifery, współcześnie pełni funkcję psa do towarzystwa. Wzorzec rasy został opracowany w latach 60. XX wieku.

Litera L - Leonberger to molos typu górskiego. Nazwa rasy związana jest z niemieckim miastem Leonberger. Istnieją dwie teorie powstania rasy. Pierwsza głosi, że czworonogi są bezpośrednimi potomkami dogów tybetańskich, które przybyły do Europy już w czasach średniowiecza. Wedle drugiej, bardziej imperialistycznej teorii, psy zostały wyhodowane przez niemieckiego hodowcę z Leonberger, który chciał stworzyć psa przypominającego wyglądem lwa – na cześć miasta. Pierwszy czworonóg miał się zrodzić w wyniku skrzyżowania bernardyna długowłosego z Nowofundlandem. Z czasem pula genowa miała się zwiększyć przez dodanie kolejnych ras: Kuvasza i Pirenejskiego psa górskiego.

W czasie II wojny światowej psy niemalże wyginęły. Odbudowa populacji trwała kilkadziesiąt lat, ale zakończyła się sukcesem.   

Lhaso Apso to psy z Tybetu, które trafiły do Europy w XX wieku. Psy były niegdyś ulubieńcami tybetańskiej arystokracji. Obecnie spełniają rolę zwierząt do towarzystwa.

Lwi piesek to pies z historią. Pierwsze udokumentowane wzmianki o rasie pochodzą z XIV wieku. Wizerunek nietypowego czworonoga zdobi grób św. Firmina w katedrze w Amiens, a także występuje na wielu innych dziełach sztuki. Obecnie pełni rolę czworonoga do towarzystwa.

Labrador retriever - Labradory to rasa wyhodowana na terytorium Stanów Zjednoczonych służąca pierwotnie do pracy na kutrach i wspomagania rybaków. Pierwsze wzmianki o czworonogach pochodzą z XVIII wieku. W swoich rodzinnych stronach nazywane były psami świętego Jana. Do Europy trafiły około 1820 roku na statku Lorda. Również dzięki niemu psy zostały nazwane „Labradorami”, chociaż wcale z owego półwyspu się nie wywodziły.

Lord wespół z synem rozpoczął hodowlę psów  w Wielkiej Brytanii. Pod koniec XIX wieku rasa została wprowadzona do rejestru tamtejszego związku kynologicznego. W chwili obecnej to jedna z najbardziej popularnych psich ras.

Tagi artykułu: