Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na M

Psy na Mpsy i rasy

Rasy psów na literę M: Malinois, Maltańczyk, Mały gończy anglo-francuski, Mały gończy gaskoński, Mały Münsterländer, Manchester terrier, Mastif angielski, Mastif hiszpański, Mastif neapolitański, Mastif pirenejski, Mastif tybetański, Mops, Moskiewski stróżujący, Mudi.

Psy na literę M

Malinois to jedna z odmian owczarka belgijskiego uznana przez niektóre kluby hodowlane za odrębną rasę. Czworonogi występują równolegle do groenendaela, tervuerena i laekenoisa. Malinois został zaliczony do grupy psów pasterskich i zaganiających i zaklasyfikowany do sekcji psów pasterskich.

Pies na M – Maltańczyk

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras psów. Psy były już znane w czasach antycznych, o czym świadczą liczne wzmianki znalezione w dziełach Strabona i Kalimacha. Z ustaleń poczynionych przez pisarzy starożytnych wynika, że rasa może pochodzić z wyspy Meledy znajdującej się na morzu Śródziemnym bądź Malty, która niegdyś nosiła nazwę Melity. 

Rasa psa na M Maltańczyk

Rasa psów na M - Maltańczyk

Mały gończy anglo-francuski został wyhodowany na początku XX wieku. Rasa powstała w wyniku skrzyżowania kilku innych ras: poitevina, porcelaina i beagla. Pierwszy standard opracowano dopiero w 1978 roku.

Mały gończy gaskoński wywodzi się w prostej linii od dużych psów gaskońskich. Historia tej rasy psów sięga XVI wieku, kiedy to Gaston Phoebus – hrabia de Foix i autor „Księgi Łowów” – wyhodował „błękitne psy”, które miały towarzyszyć myśliwym w czasie polowań na grubą zwierzynę leśną. W XVI wieku nieznany był jeszcze podział na duże i małe gończe. Pierwsze wzmianki o małych gończych pochodzą z XVIII wieku. Powstanie mniejszej odmiany gończego było związane z zapotrzebowaniem myśliwych na psy, które byłyby w stanie efektywnie polować na zające i drobną zwierzynę leśną. Jednym z pierwszych udokumentowanych opisów rasy pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Biskupa Poitiers, Foundras – Chateauthiers (1720 – 1773), opisał psy jako lekki i niewielkie acz silne. Ich sierść miała nie zmieniać barwy nawet pod wpływem opadów atmosferycznych.

Mały Münsterländer to jeden z najmniejszych wyżłów zaklasyfikowanych do sekcji wyżłów kontynentalnych. Rasa pochodzi od wyżła niemieckiego długowłosego i powstała w wyniku skrzyżowania wyżła długowłosego i płochaczy. Czworonogi sprawdzają się do pracy na śladzie i tropienia postrzelonej zwierzyny.

Historia Manchester Teriera sięga początków XIX wieku. Około 1800 roku Anglia borykała się z plagą szczurów. Zabijanie gryzoni stało się jednym z najpopularniejszych „sportów”. W niedługim czasie hodowcy postanowili wyhodować psy, które mogłyby zostać wykorzystane do polowania na szczury. Ich wysiłki nie poszły na marne. W wyniku krzyżowania Whippetów  i terierów powstała nowa rasa – Manchester Teriery.  W drugiej połowie XIX wieku psy były już znane na terenie całej Wielkiej Brytanii. Nazwa Manchester przylgnęła doń zważywszy na częstotliwość występowania w  tym właśnie mieście. Hodowcy nie zadowolili się jednak umiejętnościami „łowieckimi” psów i częstokroć wystawiali je na pojedynki.

Rasy psów na M - Mały Munsterlander

Rasa psów na M - Mały Munsterlander

Przodkowie Mastifa angielskiego pochodzą z Azji Środkowej. Pierwsi przedstawiciele rasy trafili do Wielkiej Brytanii ponad 2000 lat temu. Dzięki zachowanym opisom kronikarskim wiemy, że mastify były traktowane przez Rzymian jako psy bojowe i przywożone do stolicy Imperium w charakterze atrakcji turystycznej. Mastify walczyły w Koloseum ze lwami i innymi, dużymi zwierzętami. W czasach średniowiecza psy służyły w armiach wespół z żołnierzami. Myśliwi docenili niesamowitą siłę fizyczną zwierząt oraz ich umiejętności myśliwskie, szczując nimi niedźwiedzie. Regularna hodowla rasy rozpoczęła się w 1883 roku. Początki XX wieku były bardzo szczęśliwe dla rasy, niemniej po II Wojnie Światowej ponownie odnotowano spadek jej liczebności. Obecnie liczebność populacji pozostaje na stałym poziomie.

Mastif hiszpański wywodzi się prawdopodobnie od psów przywiezionych przez Fenicjan do Hiszpanii ok. 2000 lat temu. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z I wieku n.e. Starożytni wychwalali ich zdolności obronne i instynkt stróża. Kolejne opisy rasy można znaleźć w pieśniach pasterzy z Estremadury oraz książkach o tematyce myśliwskiej z XVII wieku.

Mastif neapolitański wywodzi się od dawnych bojowych psów rzymskich. W dawnych czasach czworonogi pełniły także funkcje psów służbowych i pociągowych.

Mastif pirenejski pochodzi prawdopodobnie od masywnych, azjatyckich psów pasterskich, które niegdyś broniły i pilnowały stad zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników.  których zadaniem była obrona i pilnowanie stad zwierząt przed atakami drapieżników. Na Półwysep Iberyjski psy zostały sprowadzone 3000 lat temu przez Fenicjan. Pierwsze wzmianki odnoszące się do mastifa iberyjskiego pojawiły się u Wergiliusza, Pliniusza Starszego i Collumelli (I wieku n.e).

Rasy psów na M - Pies Mops

Rasa psów na M - Mops

Historia Mastifa tybetańskiego nie jest do końca znana. Przyczyną tego stanu rzeczy jest jasna – Tybet, przez długi czas, pozostawał w izolacji od reszty świata. Wszelkie informacje odnośnie do historii i rozwoju rasy są zatem połowiczne. Pierwotna nazwa – do khyi – oznacza „trzymanego na uwięzi” i doskonale oddaje charakter hodowli mastifów. Psy nocami strzegły dobytku i zwierząt hodowlanych, zaś w czasie dnia były przywiązywane do budy. Niestety, ich narowisty charakter i agresywna postawa wobec obcych dawały się mocno we znaki właścicielom. Według opinii niektórych badaczy nazwa mastif może być dość myląca. Dobrym dlań ekwiwalentem jest „tybetański pies pasterski i owczarski”. Mastify tybetańskie dały początek europejskim mastifom. Psy trafiły na kontynent europejski w XIX wieku – w okresie, gdy rasie groziło wymarcie.

Mopsy to czworonogi o bardzo ciekawej historii. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku, jednak szybko zrobiły furorę wśród rodzimych hodowców. Pod koniec wieku kilkoro przedstawicieli rasy trafiło na dwór królowej angielskiej. Obecnie psy są bardzo popularne w Europie i pełnią funkcję zwierząt salonowych.
Rasa przez bardzo długi czas nie była znana poza Dworem Chińskim. Historycy i archeolodzy twierdzą, że rasa mogła rozwijać się w obrębie dworu nawet 1000 lat! Do wojen opiumowych mopsy były maskotkami przedstawicieli dworu cesarskich Chin – zwykli obywatele nie zdawali sobie sprawy z ich istnienia. Za hodowlę poza pałacem groziła kara śmierci. W XX wieku sytuacja psów uległa diametralnej zmianie; z rozkazu Mao Zedonga do wybicia 90% populacji.

Moskiewski stróżujący powstał w wyniku skrzyżowania owczarka kaukaskiego i bernardyna z kilkoma innymi rasami. Wykorzystanie bernardyna było umotywowane jego inteligencją i łatwością w wyszkoleniu. Owczarek kaukaski, jako pies charakteryzujący się wszechstronnością i odpornością na niekorzystne warunki klimatyczne, również okazał się doskonałym materiałem do krzyżowania.

Mudi to rasa wyhodowana w XX wieku. Pierwsza prezentacja Mudi nastąpiła w czasie wystawy psów w Budapeszcie w roku 1936. Do niedawna Mudi nie był rasą co jednolitym standardzie. 

jakie psy są na literę m, jakie rasy psów są na literę m, m rasy psów, malinois, maltańczyk, maltańczyki, mały gończy anglo-francuski, mały gończy gaskoński, mały munsterlander, manchester terier, mastif, mastif angielski, mastif hiszpański, mastif neapolitański, mastif pirenejski, mastif tybetański, mastify, mopsy, moskiewski stróżujący, mudi, pies na literę m, pies na m, psiaki na m, psy, psy i rasy psów na m, psy małe na m, psy na litere m, psy na literę m, psy na m, psy zaczynające się na literę m, psy zaczynające się na m, rasa, rasa psa na literę m, rasa psa na m, rasy, rasy na literę m, rasy psów na literę m, rasy psów na m, rasy psów począwszy od m, rasy psów zaczynające się na literę m, rasy psów zaczynające się na m

Tagi artykułu: