Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów na szczury

Ratting – dla jednych brutalny i krwawy sport, dla innych – humanitarna forma pozbywania się niebezpiecznych gryzoni. Jak wiele innych, także to zjawisko wzbudza kontrowersje. Głównie z uwagi na „sportową” formę polowań na szczury z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonych psów. Aby zachować zgodność z faktami, należy wspomnieć, że ratting uprawiany był już setki lat temu. I nawet, jeśli dziś nie towarzyszą mu zakłady pieniężne, a właściciele psów nie wzbogacają się na walkach ze szczurami, to ratting ma niezwykle długą historię. Dowodem tego jest fakt, że już przed wiekami, hodowcy krzyżowali ze sobą psy myśliwskie, by uzyskać dobre rasy psów na szczury. Jak jest dzisiaj? Jakie psy w najlepszym stopniu sprawdzają się przy zwalczaniu gryzoni? I czy polowania na szczury z psami są skuteczne? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu.

szczur gryzoń

Szczurołapy – psy na szczury

Psy-szczurołapy, jak określa się specjale rasy psów na szczury, powinny mieć szereg cech, ułatwiających polowania na gryzonie. Zdawali sobie sprawę z tego faktu już ci hodowcy, którzy przed wiekami rozpoczynali hodowlę takiego psa. Przede wszystkim, należy uwzględnić fakt, że szczury najchętniej chowają się w norach, jamach w ziemi lub stertach śmieci. Dlatego, pies, który ma skutecznie je unicestwiać, powinien być raczej szczupły i niezbyt okazałych rozmiarów. Właśnie z tego powodu, małe rasy psów na szczury sprawdzają się najlepiej.

Kolejne cechy, które powinien mieć dobry szczurołap, to zwinność i szybkość, umożliwiające mu pogoń za uciekającymi gryzoniami. Pies na szczury musi być bardzo zdecydowany i stanowczy, by polowanie przyniosło efekty. Musi także mieć skłonność do kopania i rycia w ziemi, gdyż często zachowani potrzeba rozkopania jamy lub nory, a w dodatku trzeba zrobić to szybko! Mamy, więc niemal pełny obraz idealnego psa na szczury: mały, zwinny, szybki, silny i zdecydowany. Brakuje tu jednak cechy najistotniejszej: silnego, śmiertelnego dla szczurów zacisku szczęki.

Billy, sławny Rat Killing Dog w Londynie, około 1823 roku

Billy, sławny Rat Killing Dog w Londynie, około 1823 roku, źródło Wikipedia

Wielkim problemem amerykańskich i europejskich farm było masowe występowanie szczurów. Zamieszkiwały one stajnie, stodoły i inne pomieszczenia, korzystając z dobrodziejstw gospodarstwa. Nic dziwnego, że próbowały wdzierać się także do domów mieszkalnych. Z kolei w centrach miast, szczury beztrosko roznosiły groźne, często śmiertelne dla ludzi choroby. Przy czym należy podkreślić, że ani na farmach, ani w miastach, nie miano do czynienia z pojedynczymi gryzoniami. Bardziej stosowne byłoby powiedzenie o masowych inwazjach niebezpiecznych gryzoni. Nic, więc dziwnego, że rasy psów na szczury musiały mieć silny i mocny zgryz. Chodziło o to, by zagryźć jak najwięcej szczurów w jak najkrótszym czasie. Hodowcom udało się tak ułożyć poszczególne rasy szczurołapów, że te jednym ugryzieniem potrafiły unicestwić szczura, zabijając go w kilka sekund. Dzięki temu, dobry pies na szczury mógł w ciągu godziny uśmiercić nawet 100 gryzoni.

Rasy psów na szczury

Skoro znamy już cechy dobrych szczurołapów, czas dowiedzieć się, jakie rasy psów na szczury były i są najbardziej skuteczne. Specjaliści i hodowcy zgodnie twierdzą, że w polowaniach na szczury bezkonkurencyjne są dwie grupy psów: terriery i jamniki. W przypadku tych pierwszych, już sama nazwa wskazuje, że powinny dobrze radzić sobie z tępieniem gryzoni.

Słowo terrier wywodzi się, bowiem od łacińskiego słowa terra, oznaczającego ziemię. Terriery to więc psy, pracujące w ziemi. Małe, szybkie i nieustępliwe.

rasy psów na szczury yorkshire terriery

Yorkshire terrier

Właściciele sympatycznych i popularnych yorków z pewnością będą zdziwieni, że ten niewinny i słodki, wyglądający niczym zabawka piesek, wyhodowany został z myślą o bezlitosnym unicestwianiu małych sworzeń. W rzeczywistości, yorkshire terrier urzeka swoja mądrością i zamiłowaniem do aktywnej zabawy. Jego łowcza natura powoduje, że tak dobrze odnajduje się w domu z dużym ogrodem. Mimo niepozornego rozmiaru, yorki potrafią być bardzo stanowcze, dlatego odpowiednio wcześnie rozpoczęte szkolenie i jasne wytyczenie granic będzie w ich przypadku najlepsze.

Plummer terrier

Rasą, która doskonale radzi sobie ze szczurami, są plummer terriery. Rasa ta, choć nie uznana przez FCI, zalicza się do najbardziej skutecznych łowców gryzoni. Mimo niewielkiego rozmiaru, plummer terriery posiadają mocną i zwartą budowę ciała. Są to psy czujne, inteligentne i bardzo zdecydowane. Ich energiczny temperament oraz pewność siebie, skłania je do podejmowania odważnych decyzji, dzięki czemu plummer terriery świetnie radzą sobie podczas polowania, nawet w trudnych warunkach. Rasa ta wyhodowana została specjalnie z myślą o tępieniu szczurów. W porównaniu do starszych pokoleń, współczesne plummer terrery osiągają nieco większy rozmiar. Wysokość w kłębie zazwyczaj przekracza 30 cm, co powoduje, że zwyczajnie nie mieszczą się do ciaśniejszej nory. Jednak z pewnością nie odpuszczą i szybko rozkopią jamę, jeśli wyczują gryzonia.

rasy psów na szczury american rat terrier

American Rat Terrier

Inną rasą terrierów, która równie dobrze sprawdza się w polowaniach na szczury, jest american rat terrier. Za początki tej rasy, uznaje się hodowlę małych psów przez Rzymian na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Psy służyły polowaniom na drobne zwierzęta. Jednak rat terriery swoją błyskotliwą karierę zrobiły dopiero w Stanach Zjednoczonych, gdzie dotarły wraz z brytyjskim imigrantami. To właśnie tam, na masową skalę zaczęto wykorzystywać je o odszczurzania posesji i gospodarstw. Również w Ameryce swoje początki miał wspomniany na początku tekstu ratting, czyli walki psów ze szczurami. Warto wspomnieć, że najlepsze wyniki osiągały w tych walkach właśnie rat terriery z uwagi na swoją nieustępliwość, zawziętość oraz doskonałe parametry fizyczne.

rasy pśów na szczury cairn terriery

Cairn terrier

Cairn terrier to kolejny przedstawiciel terierów-szczurołapów. Ten mały i niepozorny pies, w rzeczywistości jest bezwzględnym i nieustraszonym wojownikiem, a jego największą zaletą jest skuteczne i nieustępliwe polowanie w zaroślach. Wszędzie tam, gdzie większe psy myśliwskie nie miały szansy się przecisnąć, carin terrier brał sprawy w swoje łapy, tropiąc szczury i myszy, ale także inne gryzonie.

rasy pśów na szczury norfolk terrier

Norfolk terrier

Kolejny przedstawiciel terierów, który zaliczany jest do najmniejszych ras pracujących. Jednak niewielki rozmiar w żadnym wypadku nie jest jego wadą. Norfolk terriery doskonale radzą sobie doskonale w poszukiwaniu gryzoni w jamach i norach, mają w sobie wiele energii i wydaje się, że mają niepożyte siły. Jednocześnie to prawdziwie kochane psy, które uwielbiają swoich bliskich, jedzenie i dobrą zabawę. Umaszczenie może być czarne, czerwone lub brązowe.

rasy psów na szczury jack russel terrier

Jack Russel Terrier

Rasa, która oprócz mniejszych gryzoni, takich jak szczury i myszy, preferuje także nieco większe okazy. Jack Russel Terrier to pies, który został wyhodowany z myślą o tępieniu lisów. Jak większość terierów, również ta rasa zalicza się do nad wyraz energicznych, a przy odpowiednim wyszkoleniu, możemy jacka russela nauczyć wielu fantastycznych tricków i sztuczek. Preferowane są częste i długie spacery, gdyż są to psy bardzo aktywne.

rasy psów na szczury West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

Zwany pieszczotliwie Westie, wygląda przesłodko. Warto jednak zdać sobie sprawę, że mamy do czynienia z kolejnym bezwzględnym killerem, który swego czasu „rządził” na amerykańskich i brytyjskich farmach, gdzie odpowiadał za kontrolę populacji gryzoni. Niezwykła skuteczność w polowaniach, wynikająca z dobrej kondycji i zawziętości, duża sprawność fizyczna i taka sama inteligencja. Śnieżnobiały westie z pewnością będzie doskonałym towarzyszem.

Sznaucer miniaturowy

Kolejną, godną uwagi rasą szczurołapów jest sznaucer miniaturowy. Ten inteligentny i skory do zabaw pies wywodzi się z Niemiec. Mimo swoich rozmiarów, nie tylko dobrze poluje na gryzonie, ale sprawdza się także jako pies stróżujący. Ponad wszystko jest to jednak doskonały towarzysz i – co ważne – dobrze czuje się w mieszkaniu. Warunkiem jest jednak regularne wyprowadzenie go na spacer.

rasy psów na szczury jamniki

Jamnik

Opisując najlepsze rasy psów na szczury, nie sposób nie wspomnieć także o jamnikach. Ich natura w zasadzie wyjaśnia wszystko: jamnik jest zdecydowany, szalenie samodzielny, szybki i zwinny. Doskonale odnajduje się wszędzie tam gdzie jest ciasno i uwielbia kopać. Choć akurat ta cecha, mimo że niezbędna w polowaniu na gryzonie, może nie przypaść do gustu posiadaczom pięknych trawników. Kiedy trzeba złapać intruza, jamnik nie oszczędzi nawet sporego kawałka zieleni. Skuteczność jamnika w polowaniach na szczury i inne drobne zwierzęta, determinuje również jego myśliwska natura. Wszak są to psy, które od wieków towarzyszą myśliwym.

Tagi artykułu: