Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów nie gubiące sierści

Zapewne część z Państwa oburzyła się, przeczytawszy tytuł artykułu. „Rasy psów nie gubiące sierści” - toż to kłamstwo w żywe oczy! Niestety, na wstępie musimy Państwa rozczarować i powiedzieć wprost: wszystkie psy zrzucają włos! Oczywiście niektóre robią to z większym zacięciem, a u innych jest to prawie niewidoczne. Skupmy się zatem na opisie ras, u których zrzucanie włosa odbywa się szybko i bezboleśnie. Niżej wymienione rasy z pewnością okażą się odpowiednie dla osób wrażliwych na psią sierść oraz pań domu, które nie wyobrażają sobie życia w jednym mieszkaniu z wiecznie liniejącym czworonogiem. Życzymy miłej lektury!

Lista rasy psów tracące niewiele włosa

Affenpinsche, Airedale terrier, Amerykański Nagi Terrier, American Water Spaniel, Terier australijski, Basenji, Bedlington Terrier, Bergamasco, Bichon Frises, Bichon Yorkie, Czarny Terier Rosyjski, Bolończyk, Border Terrier, Bouvier des Flandres, Gryfonik brukselski, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Chacy Ranior, Chi-Poo, Chiński grzywacz, Cockapoo, Coton de Tulear, BASSOTTO Terrier, Doodleman Pinczer, Sznaucer Olbrzym, Glen of Imaal Terrier, Bezwłosy Khala, Hawańczyk, Terier irlandzki, Irlandzki spaniel wodny, Italian Greyhound, Niebieski Kerry Terrier, Komondor, Labradoodle, Lagotto romagnolo, Lakeland Terrier, Lhasa apso, Löwchen (Mały Lwi Piesek), Maltańczyk, Manchester Terrier, Mi-Ki, Pudel Miniaturowy, Sznaucer miniaturowy, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Peruwiański Inca Orchid, Petit Basset Griffon Vendeen, Polski owczarek nizinny, Poos, Portugalski pies wodny, Puli, Schnoodle, Terier szkocki (Scottie), Sealyham Terrier, Shepadoodle, Shichon, Shih-Tzu, Silky Terrier, Soft coated wheaten terrier, Hiszpański pies wodny, Standardowe Pudel, Sznaucer średni, Terier tybetański, Toy Pudel, Walijski Terrier, West Highland White Terrier, Foksterier szorstkowłosy, Nagi pies meksykański, Yorkshire Terrier.

Rasy psów nie gubiące sierści

Lhasa apso

Dobrym wyborem dla osoby, która nie znosi linienia, jest Bichon frise. Bichony to czworonogi wyjątkowe, które wymagają jednak wzmożonej pielęgnacji. Przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnie należy gruntownie wyszczotkować psa, a raz w miesiącu zorganizować kąpiel. Sierść czworonoga jest lekko kręcona, a loki wymagają podcinania co kilka miesięcy. Jeżeli jednak właściciel nie zaniedba swoich obowiązków, może cieszyć się z posiadania wspaniałego psiaka.

Airedale Terier nie gubi dużo włosa, niemniej wymaga regularnego trymowania, czyli pozbywania się martwego włosa z podszerstka.

West Highland White Terrier i jego niealergizujące właściowści zostały już dawno potwierdzone. Pies prawie wcale nie linieje, ale podobnie jak większość czworonogów wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyli kąpieli na sucho, oraz trymowania. W sklepach z artykułami zwierzęcymi możemy nabyć specjalne szampony przeznaczone do czyszczenia włosa na sucho.

Rasy psów nie gubiące sierści?

Niestety nie ma psów w pełni bezpiecznych dla alergików tzn. całkowicie niewydzielających alergenów.  Niekiedy, choć rzadko, zdarza się, że ludzie cierpią na alergię na konkretną rasę psa, a nawet konkretnego osobnika. Nie możemy wykluczyć, że wprowadzenie psa do domu odbędzie się bezboleśnie i nie wywoła reakcji uczuleniowych. Podobno najlepszym sposobem walki z alergią jest stawienie czoła alergenowi, niemniej trudno powiedzieć to osobie, która cierpi na duszności i nawet nie może zbliżyć się do psa. Jeżeli cierpimy na jakiekolwiek alergie, jesteśmy potencjalnie bardziej narażeni na reakcję uczuleniową na psa niż osoby całkowicie wolne od problemów alergicznych. W takim przypadku warto postawić na rasę, która teoretycznie nie uczula.

Rasy psów nie gubiące sierści – Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii?

Oczywiście naszym orężem jest higiena. Jeżeli nie zapominamy o systematycznym czesaniu czworonoga, wyczesywaniu martwego włosa, trymowania podszerstka, to połowa sukcesu. Warto jednak pamiętać, że alergeny nie występują jedynie w sierści! Koniec końców możemy uczulić się także na ślinę czy naskórek.

Nagi pies peruwiński

Nagi pies peruwiański

Pierwotnie psia szata była krótka i złożona z włosa okrywowego oraz podszerstka. Taki typ sierści występuje także u wilków oraz innych dzikich psowatych i  właśnie taki podlega wymianie sezonowej. Jeżeli pies przebywa w mieszkaniu, wymiana sierści trwa tak naprawdę przez większą część roku w minimalnym zakresie. W warunkach naturalnych psy wymieniałyby sierść dwa razy do roku.  Proces linienia dotyczy niemalże wszystkich ras psów o powłoce dwuwarstwowej. To z jaką intensywność linieje czworonóg jest w dużej mierze uzależnione od grubości szaty. Popularne flat coated retrievery oraz setery, jako że nie posiadają prawie podszerstka, linieją sezonowo, zaś utrata włosa jest słabo widoczna i w zależności od osobnika trwa od 10 do 14 dni. Zdarza się także, że psy posiadające podszerstek nie linieją zbyt intensywnie. W przypadku owczarków szetlandzkich wymiana następuje jedynie wczesną wiosną i późnym latem.

Które rasy mało linieją – wspólny mianownik

Jeżeli chcielibyśmy określić pewne cechy wspólne, łączące wszystkie psy, u których wymiana włosa jest słaba, musielibyśmy wskazać rozmieszczenie włosa na ciele. Jeżeli pies ma dłuższe włosy na pysku, to prawie na pewno należy on do grupy „hipoalergicznych” czworonogów. Zastrzeżenie odnosi się zarówno do psów ras małych, jak i dużych, szorstkowłosych, jak i tych o włosie wełnistym. Aby mieć pewność, że nie znajdziemy włosa w żadnym zakamarku domu, musimy wykonywać pewne stałe zabiegi pielęgnacyjne, o których mowa wyżej.

Pomimo, że podstawowym alergenem jest w istocie nie sierść, a naskórek, to i tak warto zauważyć, że psy, które nie linieją intensywnie, nie rozsiewają martwej skóry tak mocno jak te liniejące.

Bichon Frise na wystawie psów rasowych

Bichon Frise

Tagi artykułu: