Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów nieuznane przez FCI

Co to jest FCI i dlaczego nie uznaje niektórych ras?

FCI to skrót od pełnej nazwy Międzynarodowego Związku Kynologicznego (Fédération Cynologique Internationale). Jest to ogólnoświatowa organizacja, która zrzesza miłośników i hodowców psów rasowych i odpowiada za wyznaczanie standardów dotyczących wzorców ras. Aby dana rasa znalazła się w rejestrze FCI, a jednocześnie jej członkowie zostali uznani za psy rasowe, musi ona wykazywać charakterystyczne cechy, wyraźnie odmienne od cech innych ras. Istnieją jednak rasy psów nieuznane przez FCI, które choć wydają się być wyraźnie inne od innych psów, muszą zadowolić się traktowaniem na równi z kundelkami.

Oto lista ras psów nieznanych przez FCI: Phu Quoc ridgeback, Silken Windhound, Lancashire Heeler, Tamaskan Dog, Fox terrier toy, Bluetick Coonhound, Plott Hound, Amerykański terrier bezwłosy, Boykin Spaniel, Moskiewski stróżujący, Owczarek bułgarski/Karakachan Dog, Pies Elo, Amerykański dingo, Catahoula Leopard Dog, Buldog Amerykański, Alascan klee kai, Akbasz/Akbash.

W tym artykule zostanie opisane kilka ras psów, które nie zostały (jeszcze) uznane przez FCI.

Yorkshire Terrier Biewer a la pom pon

Wygląd

Jest to odmiana kolorystyczna rasy Yorkshire Terrier. Charakteryzuje się różnokolorową barwą włosa: biało-czarno-złoto-niebieską. Głowa może mieć różne barwy, od złoto-białej po czarno-złotą. Całkowicie białe muszą być klatka piersiowa, szyja, podbródek oraz łapy. Tułów jest zazwyczaj niebieski, czarny lub biały. Włos jest miękki, jedwabisty i długi. Na głowie może być związany w kucyk. Yorkshire Terrier Biewer osiąga wysokość do 23 cm i waży zazwyczaj około 3,2 kg. Ma okrągła głowę i czarny nos. Oczy są okrągłe lub migdałowate, czarne, inteligentne. Tułów jest krępy, zakończony wysoko noszonym ogonem. Rasy psów nieuznane przez FCI są uważane za zbyt podobne do swoich rasowych kuzynów i tak najprawdopodobniej jest w tym przypadku, ponieważ jedyną cechą, która odróżnia Biewera od Yorkshire Terriera, jest inny kolor umaszczenia.

rasy psów nieuznane przez FCI Yorkshire Terrier Biewer a la pom pon

Charakter

Podobnie jak jego przyrodni brat Yorkshire Terrier, Biewer jest bardzo żywiołowy. Często szczeka i uwielbia zabawę. Oprócz tego jest inteligentny i lojalny. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i jest bardzo przyjacielski.

Historia

Hodowlę rasy zapoczątkowało małżeństwo o nazwisku Biewer. Pewnego razu w jednym z miotów urodził im się Yorkshire Terrier o wyjątkowym umaszczeniu, całkiem innym niż u reszty szczeniąt. Wygląd psa na tyle zachwycił hodowców, że postanowili stworzyć odrębną rasę o takich samych cechach. Udało im się, jednak Yorkshire Terrier Biewer, tak samo jak inne tutaj opisane, to wciąż rasy psów nieuznane przez FCI.

 

Pitbull

Wygląd

Pitbull to pies, u którego właściwe proporcje są ważniejsze niż konkretny wzrost. Z tego też powodu Pitbulle mogą być większe lub mniejsze. Zazwyczaj ważą pomiędzy 15 a 30 kg, ale mogą się zdarzyć również cięższe osobniki. Są to psy masywne, silnie umięśnione. Głowa każdego Pitbulla jest szeroka i duża, w kształcie tępego klina. Oczy są szeroko rozstawione, ciemnej barwy, a uszy załamane i dość wysoko osadzone. Tułów psa charakteryzuje się szeroką klatką piersiową i grzbietem opadającym w kierunku ogona. Sierść jest krótka i lśniąca. Może mieć dowolny kolor, oprócz marmurkowatego. Dowolność w kwestii wzrostu i ubarwienia może być jednym z czynników, które zadecydowały o tym, że Pitbulle, tak jak inne opisane tutaj odmiany, to rasy psów nieuznane przez FCI.

rasy psów nieuznane przez fci amerykański pitbulterier

Charakter

Z natury Pitbull jest psem radosnym i pewnym siebie. W jego charakterze leży wrodzona agresja wobec innych psów, co warto mieć na uwadze przy jego zakupie. Dlatego też szczególnie ważne jest poświęcenie sporej uwagi socjalizacji Pitbulla i jego tresurze.

Historia

Agresja Pitbulla w stosunku do innych psów nie jest przypadkowa. Początkowo był on wykorzystywany w walkach psów. Jego przodkami są pochodzące z Wielkiej Brytanii buldogi oraz krótkowłose teriery. Kiedy walki psów zostały zabronione i uznane za karalne, Pitbulle przeobraziły się w psy biorące udział w polowaniach i towarzyszyły w nich przede wszystkim amerykańskim farmerom. Rasa znalazła uznanie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak rasy nieuznane przez FCI nadal mają Pitbulla w swoich szeregach.

Rasy psów nieuznane przez FCI

Silken windhound

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies, dorastający do 60 cm i ważący maksymalnie 25 kg. Ma wąską i podłużną głowę, opadający grzbiet nosa, nazywany inaczej nosem rzymskim, oraz duże, migdałowate ciemne oczy. Uszy Silkena są stojące lub półstojące, małe i cienkie. Tułów i kończyny są proporcjonalne. Na wysokości ostatniego żebra grzbiet opada i tworzy łuk aż do nasady ogona. Sierść jest średniej długości, miękka w dotyku. Umaszczenie Silkena może być różnorakie – wszystkie kolory są dopuszczalne.

rasy psów nieuznane przez fci Silken windhound

Charakter

Choć wyglądem Silken przypomina charta, jego charakter jest o wiele łagodniejszy. Jest czuły, idealny dla rodzin z dziećmi. Uwielbia zabawę. Jest bardzo przyjazny i posłuszny.

Historia

Twórczynią rasy jest Francie Stull, której marzeniem było wyhodowanie psa o sylwetce charta z długą sierścią, który byłby bardziej wylewny niż chart. Osiągnęła to, ale Silken nadal zasila rasy nieuznane przez FCI. Jego przodkami są borzoje oraz długowłose psy hodowane przez Waltera Wheelera Jr., których pochodzenie do dziś pozostaje tajemnicą. Wynikiem jest pies o wyglądzie charta, nieco od niego mniejszy, z łagodniejszym charakterem.

 

Akbasz

Wygląd

Zapewne większości osób nazwa nie przywodzi na myśl żadnych konkretnych skojarzeń. Być może, dlatego, że rasy nieuznane przez FCI, do których należy Akbasz, są mało popularne. Jest uważany za przodka białych europejskich psów pasterskich.. Jest dużym psem, który może osiągać wysokość nawet 83 cm i ważyć do 60 kg. Ma długą i ciepłą sierść, która jest zazwyczaj w kolorze białym lub jasno kremowym. Sylwetka Agbasza jest proporcjonalna, jest to pies o dość silnej budowie.

rasy psów nie uznane przez fci psy Akbash

Charakter

Cechami, które wyróżniają Akbasza na tle innych psów, są odwaga i energiczność. Ciekawostką jest fakt, że nawet niedźwiedź nie jest dla niego powodem do strachu. Pies ten uwielbia być w ruchu, ponieważ jest stworzony do pracy. Dlatego nie nadaje się do życia w mieście. Dodatkowo nie są mu straszne trudne warunki atmosferyczne.

Historia

Podobnie jak inne rasy nieuznane przez FCI, powstał ze skrzyżowania dwóch ras, a na początku swojego istnienia był tureckim psem pasterskim. Jego pierwotnym zadaniem była obrona stada przed drapieżnikami.

 

Buldog amerykański

Wygląd

Buldog amerykański jest bardzo ciekawym przypadkiem. W Stanach Zjednoczonych można się spotkać z dwoma wzorcami tej rasy. Jeden z nich to duży pies, charakteryzujący się silną sylwetką, który wyglądem przypomina bullmastifa. Drugi natomiast jest zdecydowanie mniejszy, lżejszy i przypomina raczej amstafa albo bulteriera.

rasy psów nieuznane przez fci buldogi amerykańskie

Charakter

Główne cechy Buldoga amerykańskiego to aktywność oraz towarzyskość. Domaga się, żeby cała uwaga właściciela była skupiona na nim, a każda rozłąka jest dla niego trudnym przeżyciem. Może być opiekuńczy w stosunku do dzieci, natomiast w stosunku do innych zwierząt uwidacznia się jego chęć podporządkowywania sobie „konkurentów”. Dlatego bardzo istotną kwestią przy wychowywaniu Buldoga jest tresura i uspołecznianie. Jako uspołecznianie można rozumieć chociażby spacery poza domem.

Historia

Rasy nieuznane przez FCI zazwyczaj zaliczane są do takowych przez wszystkie filie Międzynarodowego Związku Kynologicznego. W tym przypadku jest inaczej. W Stanach Zjednoczonych Buldog amerykański jest uznany przez FCI za odrębną rasę psów stróżujących, których głównym zadaniem jest pomoc rolnikom na farmach. Jest to amerykański odpowiednik buldoga francuskiego i angielskiego, jednak nie doczekał się wpisania do rejestru przez FCI w Europie.

 

Catahoula Leopard Dog

Wygląd

Rasy nieuznane przez FCI spotykają się z jednym podstawowym zarzutem: ich cechy nie są na tyle oryginalne, żeby można było uznać je jako oddzielną rasę. Tym bardziej dziwi fakt, że Catahoula Leopard Dog jest dotąd jedną z nieuznanych ras. Ma charakterystyczny wygląd: wyjątkowe marmurkowe ubarwienie, krótką sierś, która może przybierać różne barwy oraz jasne oczy, na których widać małe plamki. Jest to pies średniej wielkości, o proporcjonalnej majestatycznej sylwetce. Ma oklapłe uszy, lekko wydłużony pysk i długi prosty ogon, noszony wysoko nad grzbietem.

rasy psów nieuznane przez fci catahoula leopard dog

Charakter

Catahoula Leopard Dog to pies wesoły, energiczny i odważny. Chętnie się bawi, uwielbia ruch. Jeśli zostanie odpowiednio wychowany, będzie dobrym opiekunem dla dzieci. Ma świetną pamięć.

Historia

Rasa ma swój początek w XVI w., kiedy mieszkańcy stanu Luizjana przeprowadzili długi proces krzyżowania psów należących do europejskich osadników z ich rdzennymi rasami. Dziś Catahoula Leopard Dog jest psem mało rozpowszechnionym, praktycznie nieznanym poza Stanami Zjednoczonymi. Być może właśnie brak popularności jest powodem, dla którego rasy nieuznane przez FCI nadal mają w swoich szeregach Catahoula Leopard Doga.

Tagi artykułu: