Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów średnich

Poniżej zamieszczamy pełną listę ras psów średnich. Nazwy ras zostały podane w języku angielskim zgodnie ze standardem wyznaczonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną:

Afghan Hound, Airedale Terrier, American English Coonhound, American Eskimo Dog, American Foxhound, American Water Spaniel, Australian Cattle Dog, Australian Shepherd, Azawakh, Basenji, Basset Hound, Beagle, Bearded Collie, Belgian Malinois, Border Collie, Boxer, Brittany, Bulldog – English, Canaan Dog, Cardigan Welsh Corgi, Chinese Shar-Pei, Chow Chow, Cirneco dell'Etna, Cocker Spaniel – American, Cocker Spaniel – English, Collie, English Pointer, Entlebucher Mountain Dog, Field Spaniel, Finnish Lapphund, Finnish Spitz, French Bulldog, German Pinscher, Glen of Imaal Terrier, Goldendoodle, Harrier, Ibizan Hound, Icelandic Sheepdog, Irish Terrier, Irish Water Spaniel, Keeshond, Kerry Blue Terrier, Labradoodle, Miniature Bull Terrier, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Pembroke Welsh Corgi, Petit Basset Griffon Vendéen, Pharaoh Hound, Pit Bull Terrier, Plott Hound, Polish Lowland, Portuguese Water Dog, Puli, Pumi, Pyrenean Shepherd, Redbone Coonhound, Saluki, Samoyed, Sealyham Terrier, Shetland Sheepdog, Siberian Husky, Skye Terrier, Sloughi, Soft Coated Wheaten Terrier, Springer Spaniel – English, Staffordshire Bull Terrier, Standard Schnauzer, Sussex Spaniel, Swedish Vallhund, Tibetan Terrier, Treeing Walker Coonhound, Vizsla, Welsh Springer Spaniel, Whippet, Wirehaired Pointing Griffon, Wirehaired Vizsla.

Trudno dokonać ogólnej charakterystyki ras psów średnich. Psy różnią się od siebie w sposób diametralny, dlatego też odnalezienie wspólnego mianownika wydaje się być niemożliwe. Jedno jest jednak pewne - psy ras średnich stanowią doskonały wybór dla osoby, która nie chce mieć pod swoim dachem ani za dużego, ani za małego zwierzęcia. Psy ras dużych zazwyczaj źle czują się na małych przestrzeniach, dlatego też nie sprawdzą się jako zwierzęta blokowe. Psy ras małych i bardzo małych są zaś nieodpowiednim wyborem dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż istnieje duże ryzyko, że w czasie zabawy pies zostanie zraniony. Psy ras średnich mają tę przewagę nad swoimi krewnymi, że odnajdują się zarówno w blokowych mieszkankach, jak i domach jednorodzinnych. Mogą żyć także w domach z małymi dziećmi, gdyż nie istnieje ryzyko, że te ostatnie wyrządzą im krzywdę.

Aby pomóc Państwu w wyborze odpowiedniego zwierzaka, weźmiemy na warsztat kilka czynników i dokonamy swoistej klasyfikacji czworonogów. Nasze rozważania zaczniemy od zwierzaków, które są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużo uwagi. Życzymy miłej lektury.

Psy ras średnich - łatwa pielęgnacja

Przez pojęcie „pielęgnacja” rozumiemy nie tylko utrzymanie higieny zwierzęcia (kąpiele, regularne szczotkowanie), ale również wyprowadzenie na spacery, podawanie pokarmów etc. Pielęgnacja jest, zatem pojęciem o charakterze ogólnym i odnosi się do wielu gałęzi życia zwierzęcia.


  • Rasy psów średnich

  • Rasy psów średnich

  • Rasy psów średnich

Jeżeli chcemy zakupić psa, który jest łatwy w pielęgnacji powinniśmy zdecydować się na Buldoga angielskiego. Buldogi są niezwykle wdzięcznymi stworzeniami, jednakże z natury bardzo leniwymi. Właściciel nie będzie, zatem zmuszony do odbywania długich spacerów. Pielęgnacja i utrzymanie higieny Buldoga należą raczej do spraw prostych. Psy tolerują wszystkich domowników.
Jeżeli wolimy psa o nieco przyjemniejszej fizys, możemy pomyśleć nad adopcją lub kupnem innego przedstawiciela grupy: Buldoga francuskiego. Francuz okaże się wspaniałym psem dla początkującego właściciela. Nie jest szczególnie wymagający, szybko się uczy i bezwarunkowo podporządkowuje swojemu właścicielowi. Czy można chcieć czegoś więcej?

Kolejnym przykładem czworonoga o ograniczonych potrzebach życiowych jest Bullterier. Pies uwielbia dzieci, jest bardzo łagodny i przyjazny. Niestety, ma dość duże zapotrzebowanie na ruch. Bullteriery są psami miejskimi i dlatego też nie powinny żyć w przestrzeniach wiejskich. Idealnym dlań rozwiązaniem jest dom z ogrodem na przedmieściach.

Psem łatwym w pielęgnacji, acz źle znoszącym życie w mieście jest Chart Afgański. Zwierzę potrzebuje bardzo dużo ruchu i źle odnajduje się w małych pomieszczeniach.

Mówiąc o zwierzętach łatwych w pielęgnacji nie sposób nie wspomnieć o Puli. Ten węgierski czworonóg, którego sierść jest bardzo często przyrównywana do mopa, jest zdecydowanym przeciwieństwem psa miejskiego. Osoby, które chciałyby zakupić szczenię Puli, muszą zastanowić się, czy podołają trudom jego wychowania i zapewnią mu komfortowe warunki życia. Puli zamknięty w blokowym mieszkanku może popaść w depresję i zupełnie stracić radość życia. Właściciel musi poza tym pamiętać o wykonywaniu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i czesaniu skołtunionej sierści zwierzęcia.

Podsumowując, zdecydowana większość zwierząt jest w stanie przyzwyczaić się do życia w mieście. Właściciele muszą jednak pamiętać o umożliwieniu im solidnego wybiegania się i niehamowania naturalnych instynktów.

Jak znosi życie w mieście?

Na wstępie należy zaznaczyć, że większość psów ras średnich dobrze znosi życie w mieście. Czworonogi są po prostu przyzwyczajone do życia w dużych przestrzeniach miejskich, przy czym dobrze radzą sobie także z życiem na wsi.
Psem, wprost stworzonym do życia w mieście, jest Cocker spaniel amerykański. Cocker spaniel to czworonóg wymagający, o profilu wręcz arystokratycznym. Aby w pełni zaspokoić jego potrzeby, właściciel musi odbywać regularne seanse ze szczotką i grzebieniem.
Czworonogiem o nieco innej proweniencji, acz równie wymagającym, jest Samojed. Ten rosyjski kudłacz, pomimo, że bardzo dobrze znosi życie w mieście, jest niezwykle wymagający, jeżeli chodzi o pielęgnację. Niemniej stanowi bardzo dobry wybór dla osób, które dopiero uczą się szkolenia psów.


  • Rasy psów średnich

  • Rasy psów średnich

  • Rasy psów średnich

Jeżeli mamy na sercu dobro zwierzęcia i nie chcemy, aby cierpiało uwięzione w mieście, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfiką rasy, którą chcemy nabyć. Zdecydowanie nietrafionym wyborem dla osoby, która mieszka w dużej, miejskiej aglomeracji jest Kerry Blue Terrier. Pies potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego też jest szczególnie polecany osobom, które posiadają dom z ogrodem. Powszechnie uznaje się także, ze Kerry Blue Terrier to rasa hipoalergiczna, jednak dowodów na ten stan rzeczy jest dość mało- podobnie zresztą jak w przypadku Whippet. Whippet, w odróżnieniu od Kerry, dobrze sobie radzi z życiem w mieście, jednakże jest bardzo wymagający i ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. Przyszły właściciel musi, zatem zdawać sobie sprawę, że piesek nie zadowoli się kilkunastominutowymi spacerkami odbywanymi w godzinach wieczornych i porannych.

Rasą, która bardzo szybko adaptuje się do życia w małych mieszkankach jest Pinczer niemiecki. Pies ma wprawdzie dość duże zapotrzebowanie na ruch, jednak nie wykazuje tendencji destrukcyjnych w przypadku niezaspokojenia swoich potrzeb fizycznych.

Sussex spaniele – tak jak większość czworonogów z grupy spanieli – są dobrze przygotowane do życia w mieście. Ich wrodzona łagodność sprawia, że stanowią doskonały nabytek dla rodzin z małymi dziećmi. Warto poza tym wspomnieć, że Sussex spaniele nie sprawiają problemów wychowawczych, dlatego też są chętnie wybierane przez osoby, które nie mają doświadczenia w kontaktach ze zwierzętami.

Niektóre rasy psów są tak mało popularne i tak rzadko spotykane na terenie Polski, że trudno znaleźć o nich jakiekolwiek, rzetelne informacje. Wśród tych rzadko spotykanych ras warto wymienić: Nagiego Psa Meksykańskiego, Miniaturowego Owczarka Australijskiego czy też Norweskiego Buhunda. Oczywiście, preferencje zwierzęcia mogą być kształtowane przez właścicieli - wystarczy otwartość i dobre podejście do zwierzęcia.

Tagi artykułu: