Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów stróżujących

Niektóre rasy psów są wprost stworzone do pełnienia funkcji stróża i obrony gospodarstwa domowego.

Rasy psów stróżujących powinny wykazywać pewne, osobnicze cechy, które sprawią, że będą doskonale nadawały się do pilnowania i obrony domu przed obcymi. Jedną z tych cech jest bez wątpienia nieufność wobec obcych i traktowania ich z rezerwą. Niektóre duże psy nie potrafią zaatakować obcych, gdyż darzą wszystkich ludzi bezgranicznym zaufaniem. Do tego typu ras zaliczamy przede wszystkim Psy Dowodne, które pomimo swoich znacznych rozmiarów nie są w stanie zrobić człowiekowi krzywdy.

Kolejną cechą psów stróżujących jest zmysł tropiciela i doskonałe uwrażliwienie. Dzięki temu wychwyci każdy ruch i będzie w stanie wyłowić słuchem zakradającego się obcego. Psy stróżujące muszą być również przywiązane do właściciela. W związku z tym powinny być poddawane procesowi szkolenia i wykazywać dozgonną miłość i oddanie swojemu panu. Jedynie wzajemne zaufanie w relacjach sprawi, że pies będzie spełniał swoje obowiązki w sposób należyty.

Rasy psów stróżujących

Jednymi z najczęściej wybieranych ras psów stróżujących są Rottweilery i Dobermany. Zarówno jedna jak i druga rasa charakteryzuje się niezwykle groźnym wyglądem, dzięki czemu już na samym początku może odstraszyć potencjalnego włamywacza czy złodzieja. Rottweilery są dość trudne w wychowaniu i w związku z tym zaleca się, aby opiekowały się nimi osoby, które miały już wcześniej kontakt z psami i będą w stanie poradzić sobie z dominującym charakterem czworonoga. Psy bardzo długo przyzwyczajają się do właściciela, a sam proces podporządkowania może wydać się trudny w realizacji. Rottweilery często działają instynktownie i nie są w stanie zapanować nad swoimi odruchami. Właściciele nie powinni, więc wpuszczać ich do przestrzeni mieszkalnej i pozwalać na kontakt z dziećmi. Psy nie akceptują również innych zwierząt i są skore do ataku, jeżeli ktoś chce zająć ich terytorium. Dobermany są nieco bardziej pokojowe, jednakże pewne odruchy i zachowania nie pozwalają zapomnieć, że mamy do czynienia z rasą groźną. Dobermany nie tolerują dzieci, toteż nie są zalecane rodzinom z małymi dziećmi.

pies stróż domu

Kolejną rasą psów stróżujących są Owczarki niemieckie. Owczarki są zdecydowanie bardziej spolegliwe i skore do podporządkowania właścicielowi. Spokojnie możemy zawierzyć im nie tylko pilnowanie domu, ale również naszych pociech. Nie musimy obawiać się, że pies zachowa się niewłaściwie, albo zechce ugryźć dziecko. Owczarki nie są jednak w stanie zaufać obcym ludziom, dzięki czemu doskonale nadają się do pilnowania domu.

Podobnie rzecz się ma z Mastifami tybetańskimi. Mastify mają niezwykle silny instynkt terytorialny w związku, z czym nie dopuszczają nikogo do swojej prywatnej strefy. Zdecydowanie najtrudniejsze w opiece i szkoleniu są Owczarki francuskie i belgijskie, które potrafią zdominować niewprawnego właściciela i całkowicie zająć jego strefę. Jeżeli właściciel podoła jednak trudom szkolenia może się spodziewać, że pies spełni swoje funkcje obronne należycie i stanie się rewelacyjnym opiekunem ogniska domowego. Psy nie powinny pozostawać jednak w rodzinach z małymi dziećmi, gdyż całkowicie nie nadają się do zabawy i mogą zrobić krzywdę dziecku. Jest to dość niezwykłe, zwłaszcza, że rasa owczarków kojarzy się nam ze spokojem i opiekuńczością względem najmłodszych. Niemniej, niektóre rasy wyraźnie odstają od utartego schematu.

Owczarki kaukaskie i Owczarki południoworosyjskie są niezwykle twardymi psami, które mają ciężki, dominujący charakter. Właściciel już od samego początku powinien wyznaczyć twarde warunki i konsekwentnie przestrzegać zasad tresury psa. W innym wypadku dojdzie do sytuacji, w której pies całkowicie zawładnie właścicielem i ten nie zdobędzie w jego oczach należnego szacunku. Owczarki kaukaskie i Owczarki południoworosyjskie nie potrafią obchodzić się z dziećmi. Niemniej, jeśli pies pozostaje z nami od szczenięcia i przyzwyczaimy go do towarzystwa dzieci, nie musimy obawiać się, że będzie wobec nich agresywny.

pies stróż

Większość psów obronnych źle radzi sobie w kontaktach z dziećmi i małymi zwierzętami. Niektóre rasy względnie tolerują obecność dzieci, jednakże znakomita większość powinna być trzymana z dala od osób najmłodszych. Niemniej, posiadanie dzieci wcale nie wyklucza posiadanie psów stróżujących. Właściciele powinni jednak dobierać zwierzęta zgodnie ze swoimi oczekiwania i zgodnie z zadaniami, jakie będą przed nimi stały. Leonbergery, Tosy czy Dogi Kanaryjskie pomimo swojego groźnego wyglądu są bardzo przyjazne i mogą pełnić funkcję opiekunek do dzieci.

Odpowiednio wyszkolone i wytrenowane zachowują się niezwykle wylewnie i doskonale sprawdzają jako towarzysze życia. Niezwykle przyjazną rasą jest również Appenzeller. Appenzeller stanowi swoistą mieszankę wybuchową. Z jednej strony jest nieufny wobec obcych ludzi, z drugiej bardzo lubi obecność zwierząt i małych dzieci. Nie jest w stanie ugryźć nikogo mniejszego od siebie, ale z drugiej strony nie ma oporów, aby zdominować właściciela. Psy tej rasy są zdecydowanie polecane osobom, które miały już wcześniej do czynienia z innymi rasami.        

Posiadanie dużego, stróżującego psa wiąże się ze sporymi wyrzeczeniami ze strony właściciela. Musi on, bowiem poświęcać mu wystarczającą ilość czasu, aby więzi i wzajemne relacje zbytnio się nie rozeszły. Rasy psów stróżujących potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej, więc niezmiernie istotne są regularne spacery i umożliwienie psu wybiegania się poza miejscem zamieszkania.

Jeżeli nie możemy sobie jednak pozwolić na długie przechadzki z czworonogiem warto rozważyć kupno lub adopcję szczeniąt rasy Cane Corso czy Czarnego teriera rosyjskiego. Psy są bardzo ugodowe i doskonale radzą sobie z życiem zarówno na dużych przestrzeniach jak i małych środowiskach blokowych. Wielką zaletą jest to, że psy nie potrzebują dużej dawki ruchu i nie obciążają z tego tytułu właściciela.

Tagi artykułu: