Udostępnij ten artykuł.

Grupa II FCI

Grupa II FCI - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Pinczery

Pinczery były pierwotnie hodowane do walki ze szczurami i pomniejszymi szkodnikami atakującymi zapasy gospodarskie. Ich obecna rola jest zgoła inna; współczesne Pinczery pracują w służbach państwowych i ratowniczych. Oczywiście, większość psów przyjęła rolę zwierząt do towarzystwa i można je spotkać we wszystkich aglomeracjach miejskich, a także na terenach wiejskich.

Sznaucery

Sznaucery to rasa, która została wyhodowana na terytorium Niemiec na przełomie XV i XVI. Termin „schnauzer” oznacza w wolnym tłumaczeniu „wąsy”, czyli cechę charakterystyczną dla tej rasy (psy posiadają, bowiem mocno owłosiony pysk, który wygląda niemalże jak broda). Typ Sznaucera składa się z trzech ras:, Sznaucera giganta, Sznaucera standardowego i Sznaucera miniaturki. Pomimo, że wszystkie rasy wywodzą się z jednego trzonu, to napotkamy między nimi istotne różnice (zarówno w wyglądzie jak i zachowaniu). Sznaucer miniaturowy jest o wiele bardziej podatny na choroby i w żadnym przypadku nie powinien żyć na „zewnątrz”. Sznaucery średnie i olbrzymie mają zaś ogromne zapotrzebowanie na ruch i nie potrafią przebywać przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach. Wszystkie Sznaucery są kochające i mają dość spolegliwy charakter. Kochają dzieci i nie sprawiają szczególnych problemów wychowawczych. Jedynym zmartwieniem dla właścicieli może być nadmierne szczekanie pupili i ich zbytnia żywiołowość. Aby uniknąć problemów z adaptacją psy powinny zostać poddane odpowiedniemu szkoleniu i treningowi posłuszeństwa.

Rasa psa z II grupy FCI Mastif angielski

Mastif angielski

 Molosy

Psy w typie molosowatych wywodzą się z czasów antycznych. Dokładne pochodzenie ich przodków nie jest znane, jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że przybyły z terytorium starożytnej Asyrii. Hodowcy od razu dostrzegli istotne zalety czworonogów: imponujące rozmiary, siłę, czujność i zdolności myśliwskie. Psy przez dłuższy czas pozostawały na usługach myśliwych i właścicieli dużych latyfundiów. Doskonale spisywały się w roli stróżów domowego ogniska i z tego względu ich sława poczęła zataczać coraz szersze kręgi. Obecnie, psy molosowate, są wykorzystywane do pilnowania stad zwierząt oraz w ratownictwie górskim i morskim.

Wykaz ras psów przynależących do grup Pinczerów, Sznaucerów i Molosów i zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną znajdziemy w II grupie FCI w sekcjach 1, 2 i 3.

Sekcja 1 - Pinczery i sznaucery:

Czarny terier rosyjski (Tchiorny Terrier), Doberman (Dobermann), Hollandse Smoushond, Pinczer austriacki (Österreichischer Kurzhaariger Pinscher), Pinczer małpi (Affenpinscher), Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher), Pinczer średni (Pinscher), Sznaucer miniaturowy (Zwergschnauzer) i jego odmiany: Sznaucer miniaturowy biały (Zwergschnauzer Weiss), Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny (Zwergschnauzer Schwarz-silber), Sznaucer miniaturowy czarny (Zwergschnauzer Schwarz) i Sznaucer miniaturowy pieprz i sól (Zwergschnauzer Pfeffersalz). Sznaucer olbrzym (Riesenschnauzer) i jego odmiany: Sznaucer olbrzym czarny (Riesenschnauzer Schwarz) i Sznaucer olbrzym pieprz i sól (Riesenschnauzer Pfeffersalz). Sznaucer średni i jego odmiany: Sznaucer średni czarny (Schnauzer Schwarz) i Sznaucer średni pieprz i sól (Schnauzer Pfeffersalz).

Rasa psa z II grupy FCI Sznaucer miniaturka pieprz i sól

Sznaucer miniaturka pieprz i sól

Sekcja 2 - Molosy, psy górskie:

Psy przynależące do sekcji molosowatych to: Aidi, Anatoliany (Coban Kopegi), Bernardyny długowłose (St. Bernhardshund Langhaarig), Bernardyny krótkowłose (St.Bernhardshund Kurzhaarig), Boksery (Deutscher Boxer), Broholmery, Buldogi angielskie (Bulldog), Bullmastify, Cane Corso, Cão da Serra da Estrela, Cão de castro laboreiro, Cão Fila de São Miguel, Dogi argentyńskie (Dogo Argentino), Dogi kanaryjskie (Dogo Canario, Canary Islands Mastiff), Dogi niemieckie (Deutsche Dogge) i ich odmiany: Dogi niemieckie błękitne (Deutsche Dogge - Blau), Dogi niemieckie - czarne, arlekiny (Deutsche Dogge - Schwarz, Gefleckt) i Dogi niemieckie - żółte, pręgowane (Deutsche Dogge - Gelb, Gestriemt). Dogue de Bordeaux, Fila Brasileiro, Hovawart, Landseery (typ kontynentalno-europejski), Leonbergery, Mastify angielskie (Mastiff), Mastify hiszpańskie (Mastin Espańol), Mastify neapolitańskie (Mastino Napoletano), Mastify tybetańskie (Do-Khyi, Tibetan Mastiff), Mastify pirenejskie (Pyrenean Mastiff), Nowofundlandy (Newfoundland), Owczarki kaukaskie (Kavkazskaia Ovtcharka), Owczarki kraskie (Kraški ovčar), Owczarki środkowoazjatyckie (Sredneasiatskaia Ovtcharka), Psy z Majorki (Ca de Bou), Pirenejskie psy górskie (Chien de Montagne des Pyrenñes), Rafeiro do Alentejo, Rottweilery, Sarplaninac, Shar Pei i Tosa.

Sekcja 3 - Szwajcarskie psy górskie i do bydła:

Appenzeller (Appenzeller Sennenhund), Berneński pies pasterski (Bernese Mountain Dog), Entlenbucher (Entlebuch Cattle Dog), Duży szwajcarski pies pasterski (Great Swiss Mountain Dog).

Tagi artykułu: