Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów z Afryki

W Afryce psy od wieków od towarzyszyły ludziom w codziennym życiu. W plemionach myśliwskich i pasterskich czworonogi pełniły ważne role. Towarzyszyły podczas polowań, strzegły stada zwierząt gospodarskich oraz pilnowały dobytku. Z Afryki pochodzi wiele bardzo starych ras, które żyły już w starożytności.

Dzisiaj przedstawimy wam najciekawsze rasy psów z Afryki.

rasy psów z afryki basenji

Basenji

Basenji zaliczany jest do szpiców i jest jedną z ras pierwotnych. Jest potomkiem psów hodowanych  w starożytnym Egipcie. Występuje w wielu umaszczeniach: rudym, czarnym, czarnym podpalanym, pręgowanym. Ciekawostką jest to, że basenji nie szczeka tylko wydaje dźwięki bardziej zbliżone do kociego miauczenia lub jodłowania.

Jest to bardzo inteligentny, wesoły i wierny pies. Nie sprawia kłopotów właścicielom i łatwo dostosowuje się do każdych warunków mieszkaniowych, także miejskich. Bywa nieufny wobec obcych.  Jak prawie wszystkie rasy psów z Afryki lubi przybywać w cieple i jego ulubioną porą roku jest lato.

rasy psów z afryki boerboel

Boerboel

Boerboel jest psem w typie molosa. Przodek rdzennej rasy afrykańskiej hotentota. Został wyhodowany w RPA, gdzie był wykorzystywany jako pies obronny, zaganiający bydło, stróżujący i towarzyski. Obecnie jest popularny na całym świecie, występuje również w Polsce.

Jest to duży, silny i proporcjonalnie zbudowany pies. Występuje w wielu kolorach – szarym, żółtym, brązowym, pręgowanym. Dopuszczalne są również osobniki łaciate. Wykazuje tendencje do dominacji, dlatego potrzebuje konsekwentnego wychowania i musi być wcześnie socjalizowany.  Nieprawidłowo ukształtowany może być agresywny i atakować ludzi. Można go wychować na wiernego i ułożonego psa, jednak do końca życia pozostaje nieufny i czujny. Szczególnie, gdy jest na obcym terenie bez swojego właściciela.

rasy psów z Afryki Azawakh

Chart afrykański

Bardzo charakterystyczne psy z Afryki, hodowane już w starożytności. Wykorzystywane do polowania i stróżowania, a także jako psy wyścigowe, towarzyskie i ozdobne. Historia powstania chartów afrykańskich nie jest dość dobrze znana. Prawdopodobnie psy te towarzyszyły plemionom nomadzkim podczas polowań. Były one bardzo szanowane i często stanowiły część posagu. W Europie, w tym w Polsce są rzadko spotykane.

Chart afrykański jest wysoki i lekki. Ma szczupłą sylwetkę, uwydatnione kości i wydłużony pysk. Jego długie i silne nogi umożliwiają mu szybki i zwinny bieg., nawet do 65km/h. Podobnie jak inne charty ma dobry wzrok, który wykorzystuje częściej niż słuch.  Jest to niezależny pies i przywiązuje się tylko do jednego członka rodziny, któremu pozostaje oddany do końca życia.

rasa psów z Afryki - Aidi

Aidi

Pies z grupy molosów typu górskiego, wyhodowany w Afryce Północnej, na terenie Maroka.  Pierwotnie był wykorzystywany przez plemiona afrykańskie do pilnowania zwierząt i polowania. W Polsce psy te są raczej niespotykane.

Aidi zwraca na siebie uwagę muskularną sylwetką i gęstą długą sierścią. Umaszczenie dowolne. Jest zwinny, czujny i energiczny. Jest nieufny wobec obcych i wykazuje silny instynkt obronny.

rasy psów z Afryki - Coton de tulear

Coton de Tuléar

Coton de Tuléar w niczym nie przypomina omawiane wcześniej rasy psów afrykańskich. Jest niewielkich rozmiarów i ma bardzo miękką, puszystą sierść. Pełniły rolę psa towarzyskiego i ozdobnego. Jego nazwa to połączenie bawełny (coton) i obszaru  występowania (Tuléar – miasto na południu Madagaskaru). W XX wieku zyskał popularność we Francji, ale za oficjalnie uznaną rasę został uznany dopiero w 1970 roku. Obecnie te rasy psów z Afryki występują na całym świecie.

Jest wesoły i inteligentny, bardzo towarzyski i ufny wobec ludzi. Szybko przystosowuje się do każdych warunków mieszkaniowych. Najczęściej występuje w umaszczeniu białym, ale dopuszczalne są również łaty beżowe, włosy czarne i beżowe lub niewielka ilość czarnych włosów tworzących szare łaty.

likaon pstry (Lycaon pictus)

Likaon pstry (Lycaon pictus)

Likaon pstry nie jest psem domowym. Warto jednak poświecić chwilę, by zapoznać się z nim, ponieważ pod wieloma względami jest to wyjątkowa rasa. To dziki pies zaliczany do reliktowych ssaków drapieżnych. Dawniej występował na całym terytorium Afryki, obecnie znajduje się na liście gatunków silnie zagrożonych wyginięciem. Jest jednym z nielicznych dużych mięsożerców. Ma bardzo silny instynkt stadny, dlatego poluje zawsze w dużych watahach. Swoją ofiarę może gonić przez wiele kilometrów. Żywi się tylko mięsem, czasem urozmaica dietę pokarmem roślinnym. Jest jednym z najbardziej skutecznych zwierząt łownych.

Likaon pstry jest równie inteligentny jak wilk, jednak znacznie lepiej rozwinięty społecznie. Porównując do innych psowatych, w oczach człowieka likaon może nie wydawać się zbyt atrakcyjny.  Ma rzadką, wielobarwną sierść, w niektórych miejscach jest tak rzadka, że prześwituje przez nią skóra. Ma charakterystyczne duże uszy i duże silne zęby. Dzięki temu jest przystosowany do życia w klimacie podrównikowym, poszukiwania ofiary lub ukrywania się i obrony przed innymi drapieżnikami.

rasy psów z Afryki Rhodesian Ridgeback

Rhodesian ridgeback 

Kolejna rasa pochodzi z Ameryki Południowej. Rhodesian ridgeback zalicza się do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, w typie wyżłów i dogów.  Jego bliskim krewnym jest tajski ridgeback. Historia rasy jest bardzo długa. Przodkami rhodesian ridgeback są psy afrykańskich plemion pasterskich i myśliwskich Khoi-Khoi. Początkowo były wykorzystywane na przykład jako psy gończe na lwy. Nigdy nie zabijały ofiary, ale otaczały ją całym stadem.

Jest to pies o proporcjonalnej budowie, mocny i muskularny. Bardzo szybki, zwinny i wytrzymały. Porusza się elegancko i harmonijnie. Występuje w umaszczeniu jasnopszenicznym lub czerwonopszenicznym.

Rhodesian ridgeback to rasy psów z Afryki bardzo odważne i inteligentne. Szybko dostosowują się do toczenia. Nie można jednak ich drażnić, ponieważ wywołuje to w nich agresję. Są bardzo aktywne, lubią być w ciągłym ruchu. Mają skłonność do dominacji i podporządkowywania otoczenia. Trzeba je wychowywać konsekwentnie i stanowczo.

Tagi artykułu: