Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów z Finlandii

Finlandia i psy

Fińskie rasy psów nie są szczególnie popularne poza rejonami Skandynawii. Polscy hodowcy z pewnością kojarzą jednak Szpica fińskiego czy Lapphunda, które doczekały się własnych hodowli w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy inne psy z Finlandii również są nam znane?  Czas odświeżyć pamięć i dowiedzieć się o fińskich rasach czegoś więcej!

Rasy psów z Finlandii:

Finnish Hound, Finnish Lapphund, Finnish Spitz, Karelian Bear Dog, Lapponian Herder, Tamaskan Dog

Rasy psów z Finlandii – krótki rys historyczny

Finnish Hound – Gończy fiński

Fiński Gończy został wyhodowany w XIX wieku na skutek skrzyżowania szwedzkich, francuskich i niemieckich psów gończych. Celem programu hodowlanego było stworzenie psa gończego, który mógłby pracować na pagórkowatym terenie i w głębokim śniegu. Zabiegi hodowców przyniosły oczekiwane rezultaty; fiński Hound w niedługim czasie stał się najpopularniejszym czworonogiem w Finlandii. Rasa, pomimo ogromnej popularności w Finlandii i Szwecji, nie występuje jednak nader często w pozostałych rejonach Europy.  

Finnish Lapphund – Fiński Lapphund

Fiński Lapphund to starożytna rasa psów, której historia sięga 7000 r. p.n.e. Psy były niegdyś wykorzystywane do pilnowania stad reniferów. Towarzyszyły także pasterzom z ludu Sami w czasie wykonywania obowiązków gospodarskich. Lapphunds przez długi czas nie stanowiły jednorodnej grupy; psy różniły się między sobą wysokością w kłębie, umaszczeniem i temperamentem. Pierwsza próba ujednolicenia rasy została podjęta przez Norwegów i Szwedów w XX wieku.  O właściwej, regularnej hodowli możemy mówić po 1950 roku.

Psy rasy Fiński lapphund

Fiński Lapphund

Rasy psów z Finlandii. c.d.

Finnish Spitz – Szpic fiński

Psy w typie szpica występowały we wschodnich rejonach półwyspu Skandynawskiego już w czasach starożytnych. Dokładna proweniencja rasy nie jest jednak znana, chociaż kynolodzy sugerują, że psy mogły wyewoluować od wilków. Inna hipoteza głosi, że psy przywędrowały do Skandynawii z plemionami ugrofińskimi, a ich dzisiejszy wygląd stanowi efekt skojarzenia rdzennych, fińskich ras psów z psami „napływowymi”. Niewykluczone również, że szpice pochodzą od półdzikiego psa, zamieszkującego niegdyś rejony półwyspu Dekan. Do Skandynawii miały trafić w czasie wędrówki ludów.

Regularna hodowla i usystematyzowanie wzorca rozpoczęły się w latach 90. XIX wieku. Pierwsze osobniki zostały wprowadzone do rejestru hodowlanego w1892 r.  Dzięki staraniom hodowców rasa dość szybko wyszła poza rejony Szwecji. Szczególną popularność zyskała na terenie Wysp Brytyjskich. Psy są również popularne w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Karelian Bear Dog – Karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z rejonów Karelii (wschodnia Finlandia). Czworonogi były dawnej wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie, jelenie, żbiki i wilki. 
Pierwsze informacje o psach podobnych do Karelczyków pochodzą z lat 80. XIX wieku.  W latach dwudziestych XX wieku powstała zorganizowana hodowla rasy, zaś w 1936 roku dokonano oficjalnej prezentacji czworonoga na helsińskiej wystawie psów rasowych. II Wojna Światowa doprowadziła do niemalże całkowitego wyginięcia rasy. Osobniki, którym udało się przetrwać trudy wojny, zostały poddane selekcji i zreprodukowane. Wieloletnie zmagania hodowców doprowadziły do odtworzenia rasy i nieznacznego zmodyfikowania standardu. Oficjalne zatwierdzenie wzorca przez fiński Związek Kynologiczny miało miejsce dopiero w latach sześćdziesiątych .

Psy pies - Lapponian Herder – Lapoński pies pilnujący

Lapoński pies pilnujący to stara rasa psa, której historia sięga XVII wieku. Oficjalne uznanie rasy przez fiński Kennel Club nastąpiło jednak w latach 60. XX wieku. Czworonogi nie są dobrze znane poza rejonami Finlandii.

Zdjęcie przedstawiające Lapońskie psy pilnujace

Lapoński pies pilnujący

Tamaskan Dog

Tamaskan to rzadka rasa psów zaprzęgowych wywodząca się z Finlandi. Pierwotny program hodowlany przewidywał maksymalne upodobnienie Tamaskanów do wilków – w hodowli nie wykorzystano jednak domieszki krwi wilka. Psy powstały w wyniku skrzyżowania kilku, pokrewnych ras: Northern Inuit Dog, Utonagan, Siberian Husky, Alaskan Malamute, Owczarka niemieckiego i mniej znanych psów arktycznych. Pierwszy, zarejestrowany miot Tamaskanów przyszedł na świat w 2002 roku. Psy szybko zdobyły uznanie rodzimych hodowców. Do Stanów Zjednoczonych pierwsze Tamaskany zostały przywiezione już trzy lata później. Pierwsze szczenięta pojawiły się zaś w 2007 roku.

Tagi artykułu: