Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów z Tajlandii

Tajlandzkie rasy psów nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wyjątkiem są Thai Ridgeback oraz Thai Bangkaew dog, które od czasu do czasu można w naszym kraju spotkać. Są to bardzo inteligentne psy cieszące się dużym szacunkiem wśród Tajlandczyków. Ogólnie rasy psów z Tajlandii stają się coraz popularniejsze w krajach zachodnich. Poznajcie tych dwóch przedstawicieli ras z Tajlandii. Zobaczcie, czy są to psy spełniające wasze oczekiwania, czy mogłyby zamieszkać w waszym domu.

Rasy psów z Tajlandii

rasy psów z tajlandii Thai Ridgeback oraz Thai Bangkaew dog

Tajlandzkie rasy psów – Thai ridgeback

Thai Ridgeback (znane także jako  mah thai lang ahn) są starożytną grupą psów, które niedawno stały się standaryzowaną rasą. Niegdyś psy te nie były znane poza granicami Tajlandii, dziś coraz częściej zyskują popularność w świecie zachodnim.

Uwagę przykuwa charakterystyczny i dość szlachetny wygląd psa. Thai Ridgeback jest psem muskularnym, średniej wielkości, z głową w kształcie klina. Wysokość w kłębie wynosi 56-61 cm u samców i 51-56 cm u samic. Średnia waga 20-35 kg u samic i 35-40 kg u psów.

Ma trójkątne uszy punktowe i bardzo krótką, gładką sierści. Ma także wyraźnie zaznaczony grzbiet, na którym włosy rosną w kierunku przeciwnym, od kłębu do biodra. Thai Ridgeback ma sporo mięśni i opływowe ciało, dzięki temu jest dość zwinny.

Ogon unosi w górę, tworząc tzw. sierp albo miecz. Czoło marszczy z ogromną ekspresją, podobnie jak wiele innych ras wschodnich. Język może mieć czarny lub z czarnymi znakami. Jego brązowe lub bursztynowe oczy są w kształcie migdałów. Uszy są osadzone nisko i kierują się lekko na zewnątrz. Nie linieje obficie, z reguły wymienia sierść raz lub dwa razy w roku. Jego włosie rzadko kiedy uczula, dlatego Thai Ridgeback polecane są dla alergików. Najczęściej spotykane kolory sierści: niebieska, czarna, czerwona lub płową.

Pielęgnacja i wychowywanie thai ridgeback

Choć thai rideback wygląda na zdrową rasę, warto wiedzieć, że dotykają ja również liczne problemy zdrowotne. Rasy psów z Tajlandii są podatne na choroby skórne, dysplazję stawu biodrowego i zaburzenia genetyczne.

Jest to bardzo inteligentna rasa psów z Tajlandii. Thai rideback nie jest zbyt aktywny, sporo czasu poświęca na wylegiwanie się na słońcu, choć ma okresy wzmożonej aktywności. Łatwy do wychowania, wierny, kochający ludzi i inne zwierzęta. Musi być jednak prawidłowo socjalizowany, inaczej staje się nieśmiały lub agresywny. Powinien mieć wymagającego i konsekwentnego w działaniu właściciela.

Tajlandzkie rasy psów – Thai Bangkaew dog

Kolejna rasa psów z Tajlandii to thai Bangkaew dog pochodzący z wioski o tej samej nazwie. Początek tej rasy dało skojarzenie biało-czarnej suki z przedstawicielem nieistniejących już miejscowych dzikich psów. Z tego jednego miotu, urodzonego w roku 1957, powstała drogą selektywnej hodowli dzisiejsza rasa. Pies z Bankaew jest bardzo ceniony na prowincji Tajlandii. Jest to również jedna z najpopularniejszych ras psów w Tajlandii.

Thai Bangkaew dog jest proporcjonalnie zbudowany. Sierść jest grubsza i dłuższa na szyi, klatce piersiowej i plecach, tworząc kryzę „lwa”, która jest bardziej widoczna u samców niż samic. Rasa występuje w kolorach: białym z odcieniami czerwieni, szarości, brązu i czerni.

Jest to pies inteligentny, wysportowany, zwinny i szybki. Wierny towarzysz i opiekuńczy pies rodziny. Tajski Bangkaew jest psem kochającym, inteligentnym i czujnym. Sprawdza się jako pies rodzinny oraz wierny kompan myśliwego Pies jest czuły i dobrze dogaduje się z dziećmi, również bardzo małymi.

Wychowanie Thai Bangkaew dog

Thai Bangkaew dog nie jest agresywny, ale może być powściągliwy w stosunku do obcych i jest bardzo terytorialny. Nie jest skłonny do gryzienia, ale głośno informuje o nadejściu obcego, dlatego często wzbudza strach. Zdarza się jednak, że jest agresywny wobec innych psów. Wystarczy jednak prawidłowo go socjalizować od najmłodszych lat, by dobrze się czuł w towarzystwie ludzi i zwierząt.

Thai Bangkaew dog to inteligentna rasa psów z Tajlandii, ale również niezależna i dość uparta. Potrzebuje spójnego i intensywnego szkolenia z wieloma pozytywnymi metodami i pochwałami. Należy jednak unikać rutyny, ponieważ pies dość szybko się nudzi i poszukuje nowych doznań.

Thai Bangkaew dog potrzebuje rozsądnego i doświadczonego właściciela, który może zdobyć zaufanie i szacunek psa. Socjalizacja tej rasy musi zaczynać się bardzo wcześnie.

Tagi artykułu: