Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasy psów z Tybetu

Psy świata - Tybet

Każdy kraj posiada swój własny katalog psich ras. Zobaczmy, zatem, jak wiele ras pochodzi z terenów Tybetu!

Rasy psów z Tybetu:

Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier, Tibetan Mastiff, Goh-Khi, Kyi Apso, Skakhi, Tibetan Hound.

O czterech, ostatnich rasach wiemy najmniej.

Najmniej znane tybetańskie psy

Goh-KHIs to bardzo małe psy tybetańskie znane również jako "sleevedog". Pieski mogą, bowiem bez problemu skryć się w długim rękawie koszuli czy bluzy. Pierwotnie hodowane do towarzystwa. Liczebność populacji od lat utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie.

Kyi Apso to wysoki, długowłosy pies z Tybetu, który jest obecnie wykorzystywany do pilnowania stad zwierząt gospodarskich i obsługi bydła. Większa część populacji pozostaje w rękach rolników.

Shakhi, znany również jako tybetański pies stróżujący to średniej wielkości czworonóg, nieco mniejszy od Mastifa tybetańskiego. Sprawdza się zarówno w roli psa stróżującego, jak i psa myśliwskiego.

Typowym psem myśliwskim jest Tibetan Hound. Myśliwi wykorzystują go w czasie polowań na dzikie owce, kozy i jelenie.

rasy psów z tybetu Spaniel tybetański

Spaniel tybetański

Rasy psów z Tybetu - znane w krajach Zachodu

Tibetan Spaniel to mała rasa himalajskich psów. Czworonogi dzielą przodków z takimi rasami jak: Pekińczyk, Chin japoński, Shih Tzu , Lhasa Apso i Mops .Tybetański pies spaniel ma nieproporcjonalnie małą głowę. Pysk jest płaski i krótki. Zęby spotykają się w przodozgryzie lub zgryzie cęgowym. Nos czarny. Oczy średniej wielkości, w kształcie owalnym, szeroko rozstawione. Uszy zwisają po obu stronach głowy, przybierając kształt litery V. Szyja pokryta grzywą włosów; gęstsze u samców. Pies ma wielki, pierzasty ogon, ustawiony wysoko. Sierść jedwabiście miękka, włos średniej długości na ciele. Na uszach, palcach i ogonie tworzą się charakterystyczne frędzle. Spaniel tybetański występuje w najróżniejszych typach umaszczeń: czerwonym, płowym, złotym, białym, kremowym i czarnym podpalanym. Standardowa wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi 25 centymetrów, a waga 4.1-6.8 kilogramów.

Tybet - ojczyzna Lhasa apso

Lhasa apso to pies-wartownik, który z przez wiele stuleci pełnił funkcję stróża w buddyjskich klasztorach i alarmował mnichów, gdy ktoś obcy zbliżał się pod bramy świątyni. Sama etymologia nazwy rasy daje dużo do myślenia. Lhasa jest, bowiem stolicą Tybetu, zaś apso w języku tybetańskim oznacza "brodaty". Można, zatem wysnuć wniosek, że rasa jest endemiczna, przynależąca niejako do tego rejonu świata.

Samiec Lhasa apso powinien mierzyć 10,75 cala (27,3 cm) w kłębie i ważyć od 14 do 18 funtów (6,4 do 8,2 kg). Są to wartości idealne, często zdarzają się odchylenia od normy. Suki są nieco mniejsze i ważą od 12 do 14 funtów (5,4 do 6,4 kg). Zgodnie ze standardem rasowym czworonóg winien mieć ciemne, brązowe oczy i czarny nos  (chociaż wątrobiane psy mają brązowy nos). Włos jest ciężki, prosty, twardy i bardzo gęsty (nie wełnisty). Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czarny, biały, czerwony i złoty z różnymi odcieniami. Psy Lhasa apso są z charakteru dość nieufne, a nawet wrogo nastawione do obcych. Właściciela obdarzają jednak bezwarunkowym, głębokim uczuciem. Psy wymagają wczesnej socjalizacji. Nieuspołecznione czworonogi mogą przejawiać skłonności dominacyjne i prowokować ataki na inne zwierzęta w czasie spacerów.
Bardzo poważnym problemem dla właścicieli jest zazwyczaj podawanie psu posiłków. Powszechnie wiadomo, że nie należy przeszkadzać psu w czasie jedzenia, ani tym bardziej drażnić się z nim. Lhasa apso są z natury bardzo drażliwe i mocno przywiązane do swojej miski. W czasie konsumpcji potrzebują bezwzględnego spokoju - w innym przypadku mogą zareagować agresywnie. Aby pozbyć się tego przykrego przyzwyczajenia, należy szkolić psy z wykorzystaniem metod pozytywnych od najwcześniejszych lat ich życia.

Terier tybetański

Terier tybetański

Tibetan Terrier, wbrew swojej nazwie, nie jest członkiem grupy terierów. Przydomek „Terrier” został mu nadany przez grupę europejskich turystów, zwiedzających Tybet.
Terrier tybetański pełnił pierwotnie funkcje obrońcy stad zwierząt gospodarskich. Obecnie jest jednak wykorzystywany do pilnowania domów i „zabawiania” właściciela. Tybetańska nazwa rasy psów, Tsang apso, z grubsza tłumaczona jako „kudłaty i brodaty” nie przyjęła się jednak w świecie zachodnim.
Tsang jest czworonogiem potężnym, o kwadratowych proporcjach i średniej wysokości w kłębie. Z wyglądu podobny do Starego Polskiego Owczarka.
Głowa umiarkowanej wielkości, pysk silny, szczęka wyrazista. Oczy duże, ciemne i szeroko rozstawione. Zwisające uszy w kształcie litery V są dobrze owłosione. Ciało umięśnione i kompaktowe. Wysokość w kłębie dla obu płci kształtuje się w granicach 14-16 cali (35-41 cm), zaś waga wynosi zazwyczaj 18-30 kg . Ogon wysoko osadzony, dobrze owłosiony i noszony nad grzbietem. Jedną z najbardziej niezwykłych cech anatomicznych Terriera tybetańskiego są szerokie, płaskie łapy, umożliwiające efektywną wspinaczkę i spełniające funkcje rakiet śnieżnych. Terrier Tybetański jest wspaniałym psem rodzinnym. Nadaje się do mieszkania w apartamencie, niemniej wymaga regularnego wyprowadzania na spacery i solidnej, dziennej dawki ćwiczeń. Psy są cierpliwe, stanowcze i mądre, ale także uparte.  Nie tolerują innych zwierząt, gdyż chcą mieć swojego właściciela na wyłączność.

Mastif tybetański

Mastiff tybetański

Mastiff tybetański to starożytna rasa psa domowego. Psy wywodzą się prawdopodobnie z Azji Środkowej. Niektórzy hodowcy dokonują rozróżnienia na dwa "typy" mastifów: DO-khyi i Tsang-khyi. Tsang-khyi, (co w języku tybetańskim oznacza "pies z Tsang") jest nieco wyższy, cięższy i mocniejszy od swojego krewnego.
Samce mogą osiągnąć do 32 cali (81,28 cm) wysokości w kłębie, chociaż standard rasy wskazuje wartość optymalną na poziomie 61 - 72-cm. Psy hodowane na Zachodzie ważą od 105 funtów (47.6272 kg) do180 funtów (82 kg). Jako, że zwierzęta musiały pracować i funkcjonować w bardzo trudnych warunkach posiadają gęstą sierść i bujny podszerstek.
Ich podwójna szata może przybierać następujące kolory: czarny, czarny podpalany oraz różne odcienie czerwonego (od jasnego złota do głębokiej czerwieni) i niebieskiej szarości.

Tybetański Mastiff jest psem inteligentnym, ale za to bardzo upartym i wykazującym skłonności do dominacji. Właściciele są, zatem zobowiązani do przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Psy nie są polecane osobom o słabych charakterach i niepewnym siebie.

Tagi artykułu: