Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Rat terrier (American rat terrier)

Historia rasy psa rat terrier jest tak bogata i niewiarygodna, że na jej podstawie można byłoby nakręcić rewelacyjny film. Wielu znawców i ekspertów uznaje rat terriery za „najbardziej amerykańską” rasę psów, pomimo że wcale nie wywodzą się one z USA. Do typu terierów zaliczanych jest ponad 30 ras psów na całym świecie. Wyróżnia się teriery wysokonożne, krótkonożne, teriery typu bull i miniaturowe. American rat terrier to rasa, której najbliżej właśnie do miniatur, jednak z całą pewnością nie da się tego powiedzieć o ich charakterze, ambicji i poczuciu własnej wartości. Tymi zaletami, rat terriery są w stanie rywalizować z największymi psami na świecie Zapraszamy do zapoznania się z rasą rat terrier. Opis rasy, długość życia, historia, charakter, umaszczenie – wszystkie te aspekty uwzględnia nasz kompleksowy poradnik.

rasa psa rat terrier

Rat terrier – historia

Historia rasy american rat terrier sięga I wieku przed naszą erą i wcale nie ma związków z terenami współczesnej ameryki. Za ojczyznę tej rasy uważa się wyspy brytyjskie, gdzie w okolicach pół wieku przed Chrystusem dotarli Rzymianie. Spotkali oni tam charakterystyczne psy o drobnej budowie i dużej zaciętości. Służyły one miejscowym do polowań na drobne zwierzęta. Szczególną skutecznością wykazywały się w polowaniach na szczury. Nic więc dziwnego, że nazwa rasy rat terrier tłumaczona jest jako „pies na szczury”. Okresem, podczas którego psy te przeżywały pierwszy rozkwit popularności, było średniowiecze. Ówczesne standardy w zakresie higieny i czystości, zarówno na wsi, jak i w miastach, sprzyjały rozprzestrzenianiu się szczurów i innych szkodników. Konsekwencją inwazji gryzoni bywały epidemie ciężkich chorób, często prowadzących do śmierci. Małe i zwinne psy stanowiły więc doskonały oręż w walce ze szczurzym najeźdźcą. Z ich „usług” korzystała zarówno biedota jak i bardziej zamożne rodziny. Pies na szczury wykorzystywany bywał również w innych celach niż ochrona domów przed gryzoniami. Jego niewielki rozmiar oraz doskonała zwinność sprawiały, że rat terrier doskonale sprawdzał się w polowaniach, często nielegalnych. Kłusownicy oraz biedni chłopi, dla których dzika zwierzyna często stanowiła jedyne źródło pożywienia, zapewnili rat terrierom ogromną popularność, nie tylko w Anglii. 

rasa psów rat terrier

Sukces i popularność, jakie odnosiła rasa rat terrier, niewątpliwie nie byłyby możliwe, gdyby nie unikatowy i jedyny w swoim rodzaju charakter tych psów. Hodowcy oraz znawcy psich ras zgodnie podkreślają, że rat terrier jest psem, który wykazuje bardzo duża niezależność i aktywnie podejmuje działania. Lubi przejąć inicjatywę, kiedy widzi, że jego właściciel jest niezdecydowany. Nie byłoby może w tym niczego dziwnego – wiele psów o dużym poczuciu własnej wartości tak postępuje. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że niezależność i chęć do działania idą u tej rasy w parze z duża podatnością na trening i skłonnością do nauki. Odpowiednio prowadzony rat terrier będzie doskonałym towarzyszem wiernym stróżem i wspaniałym przyjacielem. Nade wszystko będzie jednak walecznym i pracowitym psem, który z całą pewnością doskonale odnajdzie się w każdej rodzinie.

Pies na szczury – wzrost popularności

Niestety, powyższe cechy charakterystyczne psów na szczury sprawiały, że stały się one obiektem wątpliwej moralnie i zakazanej prawnie rozrywki, jaką jest ratting. Mianem tym określa się walki psów ze szczurami, które organizowano na terenie Anglii w średniowieczu. Ze względu na swój charakter u uwarunkowania biologiczne, rat terier był rasą, która do tego typu procederu nadawała się wprost idealnie. Właściciele psów czerpali dochody z obstawianych walk, które przypominały walki psów, z tą różnicą, że po drugiej stronie był gryzoń.

Popularność rattingu zbiegłą się czasowo z falą emigracji z Wielkiej Brytanii do USA. Oczywiście, wraz z imigrantami, do Ameryki podróżowały także ich psy. W ten sposób, ratting rozwijał się także za Oceanem. Często, nielegalne walki stanowiły źródło utrzymania właścicieli psów po ich przybyciu do Ameryki. Jednak pies rat terrier stał się rasą popularną wśród Amerykanów nie tylko z uwagi na skłonność do tropienia i tępienia gryzoni. Doceniono także jego walory myśliwskie oraz fakt, że to doskonały towarzysz. Stopniowo, małe terriery pojawiały się w coraz większej liczbie gospodarstw. I dopiero od tego czasu (XIX wiek) możemy mówić o stopniowym kształtowaniu się rasy american rat terrier. W celu uzyskiwania lepszego wyglądu i charakteru, terriery typu rat krzyżowano z psami myśliwskimi, np. chartem czy beagle'm. Pozwalało to uzyskać lepszy wygląd, bardziej elegancką sylwetkę, mocniejszą budowę i większą szybkość. Wysiłki hodowców w stanach doprowadziły do ostatecznego usystematyzowania wzorca rasy, który przedstawia się następująco.

psy rat terrier

Rat Terrier opis rasy

Wzrost – standardowa wysokość rat terriera to 13-18 cali. Wzorzec rasy tych psów nie określa ich wagi. Warto jednak wiedzieć, że pożądana jest muskularna sylwetka i silna budowa ciała. Sierść rat terriery mają krótką i gęstą. Zazwyczaj gładka. Umaszczenie rat terrier może mieć zarówno czystobiałe, jak i dwu lub trzy-kolorowe. Jednym z kolorów zawsze jest kolor biały. Pozostałymi mogą być: czarny, brązowy, pomarańczowy, błękitny, żółty. Cechą niepożądaną jest kombinacja dwóch lub trzech kolorów bez udziału koloru białego. Taki pies nie zostanie dopuszczony do udziału w wystawie.

Wygląd, charakter i specyfika rasy sprawiają, że american rat terrier ma swoich zwolenników na całym świecie. Rasa ta zaliczana jest do psów o charakterze uniwersalnym. Ich niewielki wzrost i takie same wymagania sprawiają, że rat terrier będzie doskonałym towarzyszem zarówno ona wsi, jak i w mieście. Psy te, mimo że praktycznie nie są już wykorzystywane do walk ze szczurami, nie zatraciły swego pierwotnego instynktu. Jeśli więc sprawimy sobie rat terriera, możemy być pewni, że zapewni nam nie gorszą ochronę przed gryzoniami niż najlepiej polujący kot!

Tagi artykułu: