Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Redbone coonhound

Historia

    Rasa Redbone coonhound powstała w XIX wieku, zaś jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwiska pierwszego hodowcy, Petera Redbone’a, zamieszkującego niegdyś stan Tennessee. Psy używano do polowania na pumy, niedźwiedzie i szopy.

    Pod koniec XVIII wieku wiele europejskich ras psów myśliwskich zostało przywiezionych do Ameryki Północnej. Większość z nich pochodziła ze Szkocji, Francji, Anglii i Irlandii m.in. angielski Foxhound, Harrier, Grand Bleu de Gascogne, Gończy walijski, Beagle i Bloodhound.  Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku (po rewolucji amerykańskiej) myśliwi odkryli jednak, że psy importowane z Europy nie sprawdzają się na polowaniach w południowych częściach Stanów Zjednoczonych, które obejmowały setki kilometrów terenów bagiennych i lasów cyprysowych. Teren był wprost załadowany zwierzętami, które zaciekle walczyły o życie: aligatorami, czarnymi niedźwiedziami, jeżozwierzami, kuguarami i szopami. W obliczu takich warunków europejskie rasy psów były prawie bezużyteczne.  Z biegiem czasu i w wyniku selektywnej hodowli myśliwi  z Południa uzyskali takie rasy psów, które były w stanie pracować na trudnych terenach.
   Pod koniec XVIII wieku szkoccy imigranci przywieźli ze sobą czerwone Foxhoundy, które prawdopodobnie przyczyniły się do powstania rasy Redbone coonhound. Około 1840 roku rozpoczęto ich krzyżowanie z Bloodhoundami.  W wyniku selektywnej hodowli uzyskano wyspecjalizowanego psa, który potrafił wspinać się po zdobycz i mierzyć z dużymi zwierzętami.  Czworonogi były na tyle zwinne, że bez problemu poruszały się w wodzie, chodziły po górach i bagnistych terenach.  Były idealne do polowań zarówno małą, jak i większą zwierzynę.

   Psy Redbone coonhound nie są praktycznie znane poza Stanami Zjednoczonymi. Ze względu na ich charakter pracy i  wykorzystanie głównie w celach myśliwskich, a nie wystawowych, są rasą słabo znaną. Europie i Australii.

Rasa psa Redbone coonhound

Redbone coonhound

Wygląd psów

   Redbone coonhound ma suche i dobrze umięśnione ciało. Budowa proporcjonalna. Sylwetka typowa dla podgrupy Coonhound: długie proste kończyny, szeroka klatka piersiowa, głowa i ogon trzymane wysoko i dumnie podczas polowania lub pokazu. Pysk Redbone jest często opisywany jako mający ‘błagalny wyraz’. Żałosne wrażenie potęgują ciemnobrązowe lub piwne oczy o smutnym wyrazie oraz długie i opadające uszy. Włos psa jest krótki i gładki, a powłoka na tyle gruba, aby zapewnić ochronę skóry czworonoga podczas polowania w gęstych zaroślach. Łapy szczególnie grube; występują wilcze pazury. Nos powinien być czarny i widoczny. Dyskietkowate uszy rozciągają się prawie do końca nosa (kiedy je wyprostujemy). 
Pierś głębokie i szeroka. Grzbiet mocny i lekko wysklepiony. Uda i ramiona, czyste i dobrze umięśnione. Żebra dobrze wysklepione. Ogon średniej wielkości.  Maść zwierzęcia jest zawsze głęboko czerwona z niewielką ilością białych znaczeń na klatce piersiowej (znaczenia między nogami i na nogach dopuszczalne, chociaż niekorzystne). Czarny kaganiec na pysku również rzadki. Dorosłe psy powinni osiągać 22-27 cali (56-68.5 cm) wysokości w kłębie. Samice są nieco mniejsze i mierzą  21-26 cali (53-66 cm). Masa powinna być proporcjonalna do wielkości psów. Generalnie przyjmuje się, że psy ważą od 45 do 70 funtów (20,5 do 31,75 kg). Bardzo rzadka rasa psów i mało znana poza granicami Stanów Zjednoczonych. Psy najczęściej znajdują się w rękach myśliwych. W obecnych czasach to pies na szopy i pies do towarzystwa.

Temperament psów Redbone coonhound

    Redbone coonhound to doskonały towarzysz i przyjaciel rodziny. Psy kochają swoich właścicieli i rodzinę, i są szczęśliwe, kiedy znajdują się wśród ludzi, albo siedzą w ich pobliżu. Redbone Coonhound, który został pominięty w czasie rodzinnej zabawy, sprawia wrażenie załamanego. Ogólnie rzecz biorą, psy są bardzo czułe i kochające; często skaczą na nogi, szczekając przy tym głośno. Czworonóg obdarzy wszystkich  miłością, będzie lizał po twarzy i cieszył się jak szalony za każdym razem , kiedy zobaczy ukochaną osobę . Niestety, Redbone bywa bardzo hałaśliwy. Warto przy tym pamiętać, że psy często nie zdają sobie sprawy ze swojej siły. Z tego też względu nie nadają się do mieszkania z  bardzo małymi dziećmi, gdyż niechcący mogą wyrządzić im krzywdę.

Pies myśliwskie rasy Redbone coonhound

Pies rasy Redbone coonhound

Rasa jest znana ze swojego charakterystycznego wycia i głośnego ujadania. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa jest w przypadku tej rasy obligatoryjne. Bardzo dobre efekty przynosi szkolenie metodami pozytywnymi .

Pies myśliwski rasy Redbone coonhound

  Redbone coonhound są doskonałymi psami myśliwskimi, jednak sprawdzają się także w roli psów stróżujących; są bardzo wyczulone na wszelkie sygnały płynące z otoczenia, a przy tym niezwykle odważne. Intruza odstraszają swoim groźnym szczekaniem.

Czworonogi nie osiągają pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej do wieku dwóch lat. Okres dojrzewania jest stosunkowo dłuższy niż w przypadku wielu innych ras. Szczenięta i młode psy są bardzo energiczne, dlatego też potrzebują dużo fizycznej aktywności – w innym przypadku staną się destrukcyjne. Redbone coonhound są zazwyczaj uparte. Wyszkolony i świadomy swojej wielkości pies jest bardzo łagodny i  troskliwy wobec dzieci – nie przeszkadza mu szarpanie za długie uszy. Podczas zabawy ze starszymi dziećmi psy mogą uwolnić całą swoją energię witalną i dziką radość, nic je bowiem nie ogranicza. Jedną z ulubionych form zabawy jest wskakiwanie do basenu. Redbone coonhound mistrzowsko radzą sobie w wodzie, prawie tak samo jak Labradory Retrivery.

Psy Redbone coonhound przynależą do tej samej grupy co dobrze wszystkim  znane: Beagle, Basset Hound czy  Bloodhound. Większa część populacji pozostaje w rękach myśliwych. Psy są hodowane przede wszystkim do śledzeni zwierzyny za pomocą zmysłu wzroku i zapachu.

 

Zważywszy na swoje zamiłowania myśliwskie psy uwielbiają ścigać małe zwierzęta takie jak: króliki, wiewiórki, borsuki, a nawet koty.

Psy myśliwskie wymagają sporo wysiłku, aby były szczęśliwe i zdrowe. Redbone coonhound będą zatem najszczęśliwsze, żyjąc na wsi lub na przedmieściach. Środowisko miejskie jest dalekie od ideału, niemniej część zwierząt przebywa na stałe w miastach. Jeżeli już zdecydujemy się trzymać psa w mieście, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów i aktywności fizycznej. Spacer musi trwać min. 1,5 godziny.

Redbone coonhound znane są ze swojej inteligencji i pociągu do łupu. Psy mogą niekiedy stawać na głowie, aby wyrwać się z ciasnego wybiegu i popędzić za swoją ofiarą. Zadaniem właściciela jest zorganizowanie zwierzętom miejsca, które będzie dlań przyjazne i komfortowe do życia.

Pielęgnacja psów rasy Redbone coonhound

Psy nie wymagają wzmożonej pielęgnacji. W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie. Osobniki żyją średnio 11-12 lat. Charakterystycznym problemem zdrowotnym jest dysplazja stawów biodrowych (chociaż nie występuje zbyt często).

Zdjęcie psa na szopy Redbone coonhounda

Zdjęcie psa na szopy Redbone coonhounda

Wysokość: Dorosłe psy powinni osiągać 22-27 cali (56-68.5 cm) wysokości w kłębie. Samice są nieco mniejsze i mierzą  21-26 cali (53-66 cm).

Waga: Generalnie przyjmuje się, że psy ważą od 45 do 70 funtów (20,5 do 31,75 kg).

Umaszczenie: Maść psa jest zawsze głęboko czerwona z niewielką ilością białych znaczeń na klatce piersiowej (znaczenia między nogami i na nogach dopuszczalne, chociaż niekorzystne).

Pielęgnacja: Wystarczy regularne szczotkowanie.

Zdrowie: Jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych jest dysplazja stawowa.

Rodzina: Psy są bardzo kochające, czułe, a przy tym bardzo towarzyskie. Uwielbiają bawić się ze członkami rodziny. Są bardzo zabawne i energiczne. Mają ogromny pociąg łupu.

Redbone coonhound rasa psów, należąca do grupy psów gończych, niezarejestrowana przez FCI.

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Klasyfikacja FCI - rasa niezarejestrowana przez FCI

Tagi artykułu: