Udostępnij ten artykuł.

Relacje psa ze zwierzętami

Opisujemy relacje psa ze zwierzętami:

Pies i koń

Relacje pies i koń są zazwyczaj bardzo ciężkie i rzadko, kiedy można mówić o ich pokojowym współistnieniu. Konie są zwierzętami bardzo silnymi i mocnymi, jednakże nader płochliwymi. Ujadanie, szczekanie i gwałtowne ataki psów mogą je nie tylko płoszyć, ale też skutecznie zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek kontaktów.

Trudno jednak wydać ostateczną opinię odnośnie do poziomu relacji psa i konia. Wszystko zależy, bowiem od charakteru zwierząt i ich usposobienia. Co bardziej awanturnicze i żywiołowe psy nie wejdą w głębsze korelacje z koniem. Z drugiej strony starsze konie również niechętnie przyzwyczajają się do obecności psów. Aby przekonać się czy nasze zwierzęta staną się bliskimi przyjaciółmi, należy dozwolić na pierwszy, kontrolowany kontakt. Jeżeli koń zbliża się do psa wolnym krokiem, ma postawione uszy i próbuje obwąchiwać swojego mniejszego kolegę, możemy spodziewać się pozytywnych efektów spotkania. Psy zazwyczaj nie rzucają się do walki i nie pragną wchodzić w konflikt z końmi. Jest to naturalne, determinowane strachem zachowanie.

W przypadku poznawania szczeniąt i źrebiąt powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie odstępować zwierząt na krok. Źrebaki są dość nieporadne i istnieje spore ryzyko, że w przypływie dobrego nastroju i w ferworze zabawy stratują młodego psa. Szczenię może wówczas nabrać nieprawidłowych przekonań i już na zawsze uprzedzić się do konia.
Współegzystowanie większych i mniejszych zwierząt jest z natury rzeczy bardzo trudne. Nawet dorosłe osobniki mogą w sposób nieświadomy zranić, a nawet zabić psa.

Pies i fretka

Fretka jest małym i swawolnym zwierzątkiem, które bardzo trudno upilnować i zmusić do posłuszeństwa. Psy, jako drapieżnicy, mogą zechcieć zapolować na fretkę i zrobić jej krzywdę. Właściciele muszą zachować, zatem szczególną ostrożność w trakcie zapoznawania tych dwóch stworzeń i czuwać nad przebiegiem procesu socjalizacji.


  • Pies i żółw

  • Pies i papuga

  • Pies i królik

Wprowadzenie fretki do domu odbywa się na określonych zasadach. Pierwszym zadaniem właściciela jest zamknięcie psa w miejscu, z którego będzie mógł obserwować nasze zabawy z fretką. Pies musi zrozumieć, że fretka nie stanowi dlań zagrożenia, a właściciel akceptuje jej obecność. W czasie zabawy należy obserwować reakcje pupila; jeżeli zamacha ogonem, nastroszy uszy i będzie uważnie przyglądał się nowemu domownikowi, to oznacza, że prawdopodobnie nie chce zrobić mu krzywdy.
Następnym etapem jest zapoznanie zwierząt. Pies powinien posiadać dla pewności kaganiec i być trzymany na smyczy. Nigdy nie możemy być pewni reakcji zwierzęcia. Niektóre, nawet najspokojniejsze i najbardziej posłuszne psy mogą zachować się nieracjonalnie w obliczu wyimaginowanego niebezpieczeństwa. Fretki również mogą działać w sposób nieokreślony; bardzo często podgryzają swoich kompanów, albo rzucają się w stronę pyska. Wszelkie przejawy nieprawidłowych zachowań powinny być ostro karcone.

Kiedy zdecydujemy się na oswobodzenie obydwu zwierząt, powinniśmy pomyśleć o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności. Pies może w każdej chwili podjąć zamiar pogoni za mniejszym kolegą i zrobienia mu krzywdy. W takiej sytuacji należy pomyśleć, czy fretka ma możliwość ucieczki- czy może schować się w kącie, do którego pies nie ma dostępu. Wszelkie pozytywne zachowania zwierząt powinny być w odpowiedni sposób nagradzane.

Właściciele nigdy nie powinni dopuścić do sytuacji, w której fretka bawi się zabawkami pozostawionymi przez psa. Psy mają bardzo silny instynkt terytorialny i wszelka chęć zawłaszczenia ich terytorium może spotkać się z agresją.

Psy myśliwskie w żadnym wypadku nie powinny być łączone z fretkami. Prędzej czy później doprowadzi to, bowiem do okaleczania albo śmierci zwierzątka.


  • Pies i szczur

  • Koń i pies

  • Pies i osiołek

Pies i świnka morska

W relacjach pies i świnka morska bardzo ważne jest stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania. Nawet, jeżeli jesteśmy przekonani, że pies dobrze dogaduje się ze świnką i nie ma względem niej żadnych ukrytych zamiarów, nie powinniśmy pozwalać na bliższe relacje. Wszelkie spotkania świnki i psa muszą odbywać się pod nadzorem właściciela.
Trudno dokonać jednak jednoznacznej oceny sytuacji. Niektóre psy nie tylko nie chcą atakować świnek, ale co więcej boją się ich widoku. Sprawa dotyczy przede wszystkim psów ras małych, które mogą uciekać i chować się przed świnkami.

Pies i kanarek

Pies i kanarek z całą pewnością nie stanowią najlepiej dobranej pary w świecie zwierzęcym. Wszelkie próby socjalizacji na niewiele się zdadzą, gdyż ułożenie kanarka graniczy z cudem, zaś przyzwyczajenie czworonoga do widoku trzepoczących skrzydeł również nie jest nazbyt realne. Na czas wypuszczania kanarka z klatki powinniśmy zamykać psa w drugim pokoju. Ich wspólne życie pod jednym dachem nie sprawia zazwyczaj żadnych trudności, gdyż pies i kanarek po prostu nie są sobą zainteresowane.

Pies i żółw

Decydując się na zakup żółwia i psa musimy wiedzieć, że nie stworzą one dobranej i zgodnej pary. Psy są drapieżnikami, więc jeśli tylko będą miały możliwość zapolują na żółwia. W Internecie krąży masa zdjęć poobgryzanych i zmasakrowanych żółwi. Jeśli jednak pragniemy posiadać jednocześnie psa i żółwia powinniśmy zapewnić im osobne i ściśle odgrodzone rejony bytowe. Żółw może wychodzić z terrarium jedynie pod opieką właściciela.

Pies i szczur

Opinia, jakoby i pies i szczur w żadnym wypadku nie mogły żyć razem na jednym terenie jest w dużej mierze przesadzone. Osoby trzymające w domu psa i szczura często wypowiadają się, że charaktery tych jakże odmiennych gatunków zwierząt są w wielu punktach tożsame. Zarówno pies jak i szczur są stworzeniami bardzo inteligentnymi i ciekawymi świata. Rzadko, kiedy reagują agresją na swoją obecność, a po dłuższym czasie wspólnego bytowania mogą spokojnie się zaprzyjaźnić.

Tagi artykułu: