Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Retriever z Nowej Szkocji

Retriever z Nowej Szkocji historia

"Gdybym nie zobaczył tego na własnego oczy, nigdy bym w to nie uwierzył. Wśród ptactwa wodnego czarne kaczki nie mają sobie równych, gdy chodzi o czujność i inteligencję, dlatego tak trudno jest je zwabić. Lecz właśnie zobaczyłem ponad 2000 tych ptaków zachowujących się tak, jakby je ktoś zahipnotyzował. Czarne stado wbrew swej wrodzonej ostrożności, podpłynęło na odległość około 300 metrów od naszej kryjówki. Nie ustawiliśmy wabików, nie przywoływaliśmy ich, ani nie rozsypaliśmy żadnych ziaren. Naszą jedyną przynętą był bawiący się pies, podobny do lisa, przynoszący patyk wyrzucany na jak największą odległość z naszej kryjówki przez myśliwego. Wabiliśmy kaczki."

Opis pochodzi z jednego z kanadyjskich czasopism i naszym zdaniem jest bardzo wymowny. Retrievery z Nowej Szkocji (Nova Scotia Duck Tolling Retriever), z racji swojego podobieństwa do lisów, fantastycznie spełniają się w roli myśliwych i są niebywale skuteczne w wykonywaniu swoich funkcji. Dzikie zwierzęta nie utożsamiają Tollersów z czymś nieznanym i groźnym, w związku, z czym myśliwy ma bardzo ułatwione zadanie. Psy działają w niezwykle zmyślny i inteligentny sposób. Najpierw podchodzą do brzegu stawu lub jeziora, zaczepiają zwierzynę, niemalże bawią się z nią, a później odchodzą. Sytuacja powtarza się kilkakrotnie, aż w końcu pies ginie z oczu. Zaciekawione zwierzęta i ptactwo wychodzą na drzew i tym samym nadstawiają się myśliwym do strzału.

Historycy rasy zaprezentowali kilka teorii – powiemy jedynie o dwóch – dotyczących pochodzenia rasy. Pierwsza mówi o tym, że Retriever z Nowej Szkocji jest potomkiem Kooikerhonda, czyli Płochacza holenderskiego. Według innej, bardzo prawdopodobnej teorii proweniencji rasy, psy pochodzą od angielskiego "rudego psa wabiącego" ("red decoy dog") znanego już w XVII wieku. Decoy jest przy tym bardzo bliskim krewnym Tweed Water Spaniela, prekursora rasy Golden retrieverów.

Retriever z Nowej Szkocji wygląd

     Retriever z Nowej Szkocji są często mylone z małymi Golden Retrieverami. Należy jednak pamiętać, że Retrivery z Nowej Szkocji są od Goldenów o wiele aktywniejsze, zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym. Zdecydowanie szybciej załapują komendy i efektywniej wykonują polecenia.
Zgodnie ze standardem rasy Retriever z Nowej Szkocji powinien być psem muskularnym, dobrze umięśnionym, zwartym i o średniej budowie ciała. Klatka piersiowa psa jest głęboka. Nogi dobrze umięśnione i silne. Cechą anatomiczną odróżniającą  Retrivery z Nowej Szkocji od Goldenów jest kształt głowy, która winna być lekko klinowata i nie przypominać kształtem lisiego łba.

Retriever z Nowej Szkocji

Pies Retriever z Nowej Szkocji


Uszy trójkątne, osadzone wysoko i opadające. Ogon dobrze owłosiony, beztrosko zwisający. Kiedy pies jest podniecony lub czujny znajduje się nad grzbietem.Głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione, mostek sięga do łokcia. Grzbiet krótki, poziom górny wiersz. Lędźwie mocne i dobrze umięśnione, umiarkowanie podciągnięte. Szyja średniej długości, silnie umięśniona, dobrze osadzona. Łopatki kończyn przednich dobrze ułożone; same kończyny muskularne i średniej długości. Łokcie blisko ciała. Kończyny przednie proste i mocne. Śródręcze mocne, lekko opadające. Zad dobrze umięśniony. Stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe nisko, nie wykręcone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Łapy średnie, okrągłe i mocne. Palce dobrze wysklepione. Opuszki grube, zlewające się z kolorem szaty.

 

Umaszczenie psa pozostaje generalnie jednolite. Dopuszczalny jest, bowiem każdy odcień czerwieni – od zwykłej czerwieni poprzez złotą czerwień aż po czerwień miedzianą, z jaśniejszymi piórka na spodzie ogona, pantalonach i brzuchu. Nawet jaśniejsze odcienie złotej czerwieni są głęboko pigmentowane i bogate w kolory. Retriever z Nowej Szkocji nie powinien posiadać brązowego umaszczenia, chociaż niekiedy można spotkać osobniki o czekoladowej/wątrobianej barwie sierści.

U Retrievera z Nowej Szkocji występuje zazwyczaj, co najmniej jedno, białe oznaczenie na ciele, które może pojawić się na czubku ogona, nogach i piersiach. Brak bieli nie jest wadą. Psy z białymi, szarymi lub srebrzystymi oznaczeniami na łopatkach, wokół uszu, karku lub po bokach są dyskwalifikowane.

Pies Tollery na łące

Pies Retriever z Nowej Szkocji

Jako, że rasa została wyhodowana w celu aportowania zdobyczy z lodowato zimnej wody, musi posiadać podwójną, hydrofobową warstwę włosa. Warstwa wierzchnia składa się ze średniej długości włosa, zaś warstwę wewnętrzną tworzy miękki i gęsty podszerstek.
Piórka na kończynach i ogonie są miękkie i umiarkowanej długości. Włos na kufie krótki i delikatny. Psy sezonowo tracą włos, zatem niezbędne jest ich wyczesywanie i mycie. Retrievery z Nowej Szkocji są najmniejszymi ze wszystkich ras retrieverów. Wysokość w kłębie kształtuje się w granicach 17-21 cali (43-53 cm), a waga w przedziale 40-55 funtów (18-25 kg). Samice Retrivera z Nowej Szkocji są nieco lżejsze i przy okazji krótsze – mówimy oczywiście o długości liczonej od nasady ogona do kłębu. W ostatnich latach możemy zaobserwować pewną tendencję. Otóż szczenięta narodzone z kolejnych miotów są coraz większe, w związku, z czym proporcje rasy również nieco się zwiększają.Toller jest z założenia nieco dłuższy niż wyższy (proporcja jak 10 do 9).

Retriever z Nowej Szkocji temperament

     Nova Scotia Tolling Retriever Duck znane są ze swojej inteligencji, czujności i energiczności. Jak wszystkie Retrivery mają wielką słabość do dzieci i uwielbiają przebywać w ich towarzystwie. Właściciela obdarzają szczerym i bezwarunkowym uczuciem, które trwa od narodzin aż do śmierci. Niektóre psy mogą wydawać się nieco wycofane i onieśmielone przebywaniem w obcym towarzystwie. Przesadna nieśmiałość jest jednak traktowana jako wada.

   Retriever z Nowej Szkocji jest z założenia psem pracującym, zatem czuje się najszczęśliwszy, gdy ma zadanie do wykonania. Właściciel jest odpowiedzialny za fizyczne stymulowanie psa i dostarczanie mu odpowiedniej dawki ćwiczeń fizycznych każdego dnia. Retrievery z Nowej Szkocji mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi – najważniejsze, aby właściciel pamiętał o częstych spacerach z pupilem. Psi behawioryści twierdzą, że Tollery potrzebują około dziewięćdziesięciu minut spacerów w ciągu dnia. Źle znoszą samotność, zatem nie powinny przebywać u osoby, prowadzącej bardzo aktywny tryb życia i przebywającej większą część dnia poza domem. Czworonogi pozostawione same sobie mogą stać się apatyczne, przybite i nieszczęśliwe.

Retriever z Nowej Szkocji

Retriever z Nowej Szkocji

Wysokość: Nova Scotia Duck Tolling Retrievery są najmniejszymi ze wszystkich ras retrieverów. Wysokość w kłębie dorosłego psa wynosi najczęściej od 17 do 21 cali (43-53 cm). Samice są nieco mniejsze.

Masa: waga psa nie powinna przekraczać 40-55 funtów (18-25 kg).

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszystkie odcienie czerwonego i pomarańczowego. Na okrywie włosowej często pojawiają się białe znaczenia. Sierść może falować na grzbiecie. Pigment nosa, warg i powiek zlewa się z naturalnym kolorem sierści. Rzadziej jest czarny.

Pielęgnacja: Psy są bardzo wymagające. Właściciel musi zapewnić im stałą, dzienną dawkę ruchu. Retrievery nie znoszą jednostajności, zatem spacery powinny być urozmaicone.

Zdrowie: do najczęściej występujących problemów zdrowotnych zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, problemy natury okulistycznej oraz choroby autoimmunologiczne.

Rodzina: Retrievery z Nowej Szkocji są psami bardzo rodzinnymi i oddanymi swoim właścicielom. Lubią ludzi i nie mają problemów z przyjmowaniem obcych do domu. Nie nadają się na psy stróżujące. Uwielbiają dzieci i zabawy na świeżym powietrzu. Najlepszym dlań miejscem bytowania będzie dom z ogrodem, ale spokojnie mogą żyć również w mieście.

Kraj pochodzenia; Kanada

Długość życia: 12-14 lat

Inne nazwy : Nova scotia duck tolling retriever, retriever z Nowej Szkocji, toller, Yarmouthtoller

Cena szczeniąt to koszt od 2000 do 2500 złotych.

Klasyfikacja FCIgrupa VIII, sekcja 1, numer wzorca 312. Podlega próbom pracy.

nova scotia duck tolling retriever, nova scotia duck tolling retriever cena, nova scotia duck tolling retriever opis, pies, pies nova scotia duck tolling retriever, pies retriever z nowej szkocji, psy, psy pies, psy tollery, rasa psa, rasa psa nova scotia duck tolling retriever, rasa psów retriever z nowej szkocji, rasy psów, retireverów, retriever, retriever z nowej szkocji, retriever z nowej szkocji a rodzina, retriever z nowej szkocji cena, retriever z nowej szkocji charakter, retriever z nowej szkocji charakterystyka, retriever z nowej szkocji choroby, retriever z nowej szkocji galeria, retriever z nowej szkocji historia, retriever z nowej szkocji hodowla, retriever z nowej szkocji o rasie, retriever z nowej szkocji opinie, retriever z nowej szkocji opis, retriever z nowej szkocji opis rasy, retriever z nowej szkocji pielęgnacja, retriever z nowej szkocji rasa psa, retriever z nowej szkocji szczeniaki, retriever z nowej szkocji temperament, retriever z nowej szkocji umaszczenie, retriever z nowej szkocji wzorzec rasy, retrievera, retrievery, retrievery z nowej szkocji, toller

Tagi artykułu: