Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Retrievery

Wśród miłośników dużych, aktywnych psów, sporym zainteresowaniem cieszą się psy retrievery. Nic dziwnego, prezentują się pięknie, są niezwykle ruchliwe i szybko zaskarbiają sobie miłość otoczenia.

To grupa psów obejmująca 6 ras: Chesapeake Bay retriever, Curly coated retriever, Flat coated retriever, Golden retriever, Labrador retriever i Retriever z Nowej Szkocji. Są to psy łagodne, inteligentne i czujne, dlatego często wykorzystywane w myślistwie. Potrzebują dużo ruchu i towarzystwa człowieka. Choć z reguły lubią ludzi, niektóre rasy są nieufne wobec obcych. Jeżeli chciałbyś mieć takiego psa, to pamiętaj, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje aktywności na świeżym powietrzu. Zbyt mała dawka codziennego ruchu doprowadza retrievery do otyłości i problemów ze stawami. Najlepiej czują się w dużym domu z ogrodem lub wybiegiem.

Psy Retrievery, w zależności od rasy, wywodzą się z Wielkiej Brytanii lub Kanady, gdzie pełniły role psów myśliwskich i stróżujących. Z czasem stały się oddanymi psami rodzinnymi, ale często są również wykorzystywane do zadań specjalnych, na przykład dogoterapii lub poszukiwania narkotyków. Poznaj bliżej retrievery rasy.

Retriever. Sześć ras psów Retrieverów | zdjęcia i krótki opis

Chesapeake Bay Retriever

Rasa należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i dowodnych, w typie wyżłowatym. Powstała w okolicy zatoce Chesapeake w USA. Pies charakteryzuje się szorstką i krótką sierścią. Występuje w umaszczeniu ciemnobrązowym, czasami z białymi plamkami na klatce piersiowej.

retrievery Chesapeake Bay Retriever

Doskonały pies myśliwski i rodzinny. Bardzo często wykorzystywany w dogoterapii. Chesapeake Bay Retriever jest inteligentny i czujny, lubi pływać i jest bardzo dobrym przewodnikiem na dużych terenach. Potrzebuje bliskości człowieka, jednak wobec obcych bywa nieufny. Nie lubi obcych zwierząt, na które może reagować agresją.

 

Curly coated retriever

Kolejny pies retriever również pochodzi z Wielkiej Brytanii. Wygląda dokładnie tak samo jak w połowie XIX wieku. Ma bardzo charakterystyczną, gęstą i poskręcaną sierść tworzącą „afro”. Jedynie psyk i głowa są gładkie. Jest to największy przedstawiciel retrieverów. Występuje w umaszczeniu czarnym lub brązowym.

psy retrievery Curly coated retriever

Pies jest przyjazny wobec ludzi, ale tylko tych, których zna. Wobec obcych bywa nieufny, a czasem nawet agresywny, dlatego dobrze się sprawdza w roli psa obronnego.  Jest dosyć niezależny i ciężko go wyszkolić. Z reguły wybiera sobie jednego przewodnika, któremu jest w pełni oddany i posłuszny.

Flat Coated retriever

Silny, duży pies myśliwski aportujący. Wyhodowany pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Rasa powstała w wyniku skrzyżowania spaniela, setera, collie i nowofundlandy. Flat Coated retriever ma dużą głowę i małe, przylegające uszy. Klatka piersiowa jest szeroka i dobrze zaznaczona. Jego sierść jest gęsta, gładka i przyjemna w dotyku. Występuje w umaszczeniu czarnym lub brązowym.

psy z grupy retriever Flat Coated retriever

Na początku były psami myśliwskimi, dopiero z czasem stały się psami rodzinnymi. Są one dosyć ufne, dlatego nie nadają się do stróżowania. Z natury przyjacielskie i bystre. Potrzebują dużo uwagi człowieka, lubią, gdy ktoś się nim stale zajmuje, dlatego bywają absorbujące. Z reguły cieszą się bardzo dobrą kondycją i zdrowiem, rzadko chorują.

 

Golden retriever

Niesamowite psy myśliwskie, wyhodowane w Wielkiej Brytanii, na terenie Szkocji. Występują dwie linie: brytyjska i amerykańska, które różnią się od siebie ubarwieniem. Golden retrievery z USA mają barwę złotą lub czekoladową. Sierść ich jest prosta lub pofalowana. Rasy europejskie są bardziej kremowe lub jasnozłote.

Najbardziej zwracają uwagę swoim przyjacielskim i energicznym usposobieniem.  Golden retriever zostały wyhodowane do polowania na dzikie ptaki. Dziś są to typowe psy rodzinne, ale ze względu na spryt i doskonały węch, chętnie są wykorzystywane przez myśliwych lub policję. Potrafią wyczuć obecność narkotyków. Doskonale sprawdzają się sporcie.

pies z grupy retrieverów golden retriever

Decydując się na tego psa należy mieść świadomość, że potrzebuje on znaczniej aktywności, dwugodzinnych spacerów na otwartej przestrzeni. Niezbyt dobrze czują się w małych pomieszczeniach, gdzie nie mają swobody ruchu i nie mogą zaspokajać swoich instynktów myśliwskich. Sierść golden retrievera wymaga częstego czesania i czyszczenia.

 

Retrievery| Labrador retriever

Rasa wywodzi się z Nowej Fundlandii, gdzie już w XVIII wieku była ulubieńcem rybaków. Psy pomagały na kutrach przy wyciąganiu sieci, a nawet ratowaniu topielców. Pod koniec XIX wieku psy zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęto ich oficjalna hodowlę.

retrievery labradory

Labrador retriever ma szeroką i głęboką klatkę piersiową i mocne łapy. Silna budowa ciała współgra z jego miłością do aktywności fizycznej. Sierść jest gładka, przylegająca do skóry. Ogon bardzo gruby. Doskonale czują się w wodzie, lubią aportować i przebywać wśród ludzi. Są bardzo delikatne wobec dzieci, dlatego sprawdzają się w domach rodzinnych. Jeżeli nie mają gdzie rozładowywać swojej energii, stają się nadpobudliwe i mniej odporne na choroby.

 

Retriever z Nowej Szkocji (Nova Scotia Duck Tolling Retriever)

Jak sama nazwa wskazuje, rasa psa została wyhodowana w Nowej Szkocji, w Kanadzie. Pierwotnie retrievery były wykorzystywane podczas polowań na kaczki. Charakterystyczną cechą wyglądu zewnętrznego jest zwarta i umięśniona budowa ciała oraz gęsta, obfita sierść. Szata przybiera różne odcienie brązu i pomarańczy.

grupa psów retriever retriever z nowej szkocji

Są niezwykle odporne na zimno i chętnie pływają w nawet lodowatej wodzie. Wbrew pozorom są to psy wrażliwe. Bardzo czujne i radosne, szybko nawiązują kontakt z człowiekiem. Żywiołowe i pewne siebie, ale nie hałaśliwe. Jak inne retrievery potrzebują aktywności i świeżego powietrza. Dobrze sprawdzają się w konkursach wymagających posłuszeństwa i sprawności fizycznej.

Tagi artykułu: